Pies nie chce jeść? 6 sposobów na psiego niejadka

Aktualizacja: 18 marca 2022 |

Kategoria: Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Dlaczego pies nie chce jeść? Powodów może być wiele. Od źle skomponowanej diety po problemy zdrowotne.  Często też psie wybrzydzanie jest jednak skutkiem naszego wychowania. Oto kilka sposobów na psiego niejadka. 

thumbnail

1. Pies nie chce jeść? Zbadaj go!

Zacznijmy od tego, że brak apetytu u psa może oznaczać problemy zdrowotne, dlatego pierwszym krokiem, jeśli zauważymy coś niepokojącego powinno być udanie się do specjalisty. Przyczyną apetytu mogą okazać się wówczas problemy z nerkami, żołądkiem czy nawet borelioza. Mogą to być także problemy z zębami czy dziąsłami. W pierwszej kolejności skonsultuj się w weterynarzem.

2. Nie dokarmiaj go

Brak apetytu u psa nie powinien nas dziwić, jeśli w trakcie dnia kilkukrotnie częstujemy go resztkami naszego posiłku lub dokarmiamy smaczkami. Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem na niejadka jest zaprzestanie dokarmiania go pysznymi smakołykami. Po pierwsze, psu któremu dajemy resztki mięsa z obiadu, sucha karma leżąca od rana w misce wydaje się kompletnie nieatrakcyjna.

Poza tym, jego niewielki żołądek został uzupełniany w trakcie dnia kilkakrotnie smakołykami, więc po co ma zaglądać do miski skoro jest syty? My sami nauczyliśmy go pewnych zachowań, których teraz musimy się koniecznie pozbyć, bo mogą prowadzić nawet do zaburzeń odżywiania.

3. Schowaj mu miskę

To świetny sposób na psiego niejadka, o którym już wspominaliśmy w tym tekście. Jeżeli pies po nasypaniu karmy do miski, podchodzi, wącha ją i odchodzi niewzruszony, mamy na to sposób.

Warto spróbować nasypać psu karmę, a jeżeli po 20 minutach pies jej nie zje (lub nawet jeśli zje) chowamy miskę w nieosiągalne dla niego miejsce i podajemy mu ją ponownie za parę godzin. Ta prosta taktyka już niejednego psiego niejadka nauczyła zjadać obiad, póki jest w zasięgu wzroku.

4. Spróbuj domowych ulepszaczy

Spróbuj ulepszyć smak karmy. Do miski z suchą karmą możesz dołożyć łyżkę karmy mokrej. Można spróbować również dodać łyżkę oliwy z oliwek lub odrobinę bulionu.

5. Zaangażuj psa do zabawy

Wykorzystaj aktywne metody karmienia. Co to oznacza? Zaangażuj psa i wykorzystaj ogrom jego zdolności, aby na końcu nagrodzić go kawałkiem karmy. Przykładowo możesz przemycać karmę w trakcie zabawy, jako pochwałę lub zainicjować zabawy węchowe, które dodatkowo wyostrzą jego instynkty.

Jestem przekonany, że ten sposób zadziała, ponieważ to oderwanie się od rutynowego karmienia, doda do psiego życia nieco kreatywności i zabawy. Również dla właścicieli.

6. Zastanów się nad zmianą karmy

Sposób ostatni uznajmy za ostateczność. Polega on na całkowitej zmianie karmy. Jeśli wszystkie z powyższych opcji nie rozwiązały problemu psiego niejadka, bardzo możliwe, że karma mu po prostu nie smakuje lub jej struktura mu nie odpowiada. Kawałki karmy mogą mieć złą wielkość lub kształt przez który psu trudno jest ją pogryźć. 

Sprawdzone sposoby na psiego niejadka mają sens tylko wtedy, gdy wykonywane są regularnie i konsekwentnie. Ogromna odpowiedzialność spoczywa w tym przypadku na właścicielu, który musi umiejętnie pokierować psem.

Mam nadzieję, że moje rady okazały się pomoce a psi niejadek przekonał się do swojego obiadu. Jeśli jest inaczej to zachęcam cię do lektury mojego tekstu na temat żywienia psów, gdzie zwracam uwagę na to, jak dobrać idealną dietę dla twojego pupila. Być może w twoim przypadku faktycznie pomocna okaże się zmiana karmy.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.