Wychowany pies, czyli jaki? 10 zasad dobrego wychowania psa

Aktualizacja: 7 kwietnia 2020 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Wychowanie psa do najłatwiejszych zadań nie należy. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie może wam znacznie ułatwić ten proces. Poznajcie je.

thumbnail

Wychowanie psa – co to właściwie oznacza i jaki jest ,,wychowany pies”? Na ten temat byłoby można napisać książkę, co wielu postanowiło zrobić. To temat tak rozległy i wielowarstwowy, że trudno jest w krótki sposób określić, jak należy wychować psa. Przesłanek jest wiele i zależą one od ogromnej ilości czynników, jak chociażby rasa psa, czy jego przeznaczenie. Innych komend będziemy się uczyć z psem myśliwskim, obronnym czy psim przewodnikiem, a jeszcze inaczej po prostu z domowym pupilem. Różni je przede wszystkim środowisko, w którym przebywają, jak i umiejętności, które muszą osiągnąć.

Wychowanie psa – o co w tym chodzi?

 Jeśli zastanowimy się zatem, jaki jest nasz tytułowy ,,wychowany pies” możemy mieć problem, żeby przypisać mu konkretne cechy charakteru. Jedni powiedzieliby – grzeczny i zawsze (zawsze!) posłuszny właścicielowi. Drudzy stwierdziliby, że ma być przede wszystkim bezproblemowy i najmądrzejszy ze wszystkich. Najlepiej od razu po wprowadzeniu do domu.

Jednak nasze wyobrażenia o wychowanym psie, nie zawsze okazują się mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, a idealizowanie czworonoga doprowadza później tylko do wielu rozczarowań. Stąd tak popularne w ostatnim czasie szkolenia i treningi dla psów, podczas których specjaliści stają na głowie, aby nauczyć czworonoga podstawowych zasad dobrego zachowania. Jak wychować psa w domu, skoro charaktery wielu zwierząt tak bardzo się różnią?

Najważniejsze zasady wychowania psa

Jest kilka zasad, które stanowią część wspólną dla każdego z nich, a kierując się nimi, zwiększamy szanse na to, że nauczymy się skutecznie komunikować z naszym psem, bo to najważniejsza kwestia dobrego wychowania. 

1. Pies nie rodzi się ze znajomością języka polskiego

Zaskoczeni? Mamy nadzieję, że nie. Mimo, że wydaje się to być oczywiste, mamy wrażenie, że wielu właścicieli psów – szczególnie szczeniaków – o tym zapomina. Dobrze wychowany pies to taki, z którym potrafimy się komunikować. A jak to zrobić? Przede wszystkim uświadomić sobie, że pies nie rozumie znaczenia wypowiadanych przez nas słów. Powtarzana kilkadziesiąt razy komenda ,,waruj” nie przyniesie rezultatu, jeśli nie nadamy temu słowu znaczenia.

Musimy zbudować zależność pomiędzy wypowiadaną komendą a czynnością, którą oczekujemy od psa. Nasze przykładowe ,,waruj” przyniesie rezultat, jeśli pokażemy psu, że to słowo jest równoznaczne z położeniem tułowia na podłożu. Ludzkie słowa są dla psa nic nieznaczące. Dopiero przypisując im określony stan rzeczy i ćwicząc to zadanie kilkukrotnie możemy osiągnąć efekt.

2. Naucz się odczytywać sygnały, które wysyła ci pies

Pies wysyła dziennie całe mnóstwo komunikatów w kierunku swojego właściciela. Aby komunikacja między wami przebiegała sprawniej, naucz się odczytywać psią mowę ciała.

Zakładanie, że machający ogonem pies jest szczęśliwy, jest niepoprawne. Psy używają ogonów w różnym celu, nie tylko po to, aby pokazać że są zadowolone. Przykładowo, zwykłe powolne machanie ogonem z boku na bok jest oznaką czujności u psa, a nie podekscytowania. Ogon schowany, ale nadal machający może oznaczać nerwowość lub uległość. To tylko jeden z przykładów, bo o psiej mowie ciała pisaliśmy już szczegółowo na naszym blogu, dlatego zachęcamy was do zapoznania się z tym tekstem

3. Chcesz wychować psa? Wygospodaruj czas na pracę z psem

Żadna z rad, o których przeczytacie w tym tekście nie będzie miała sensu, jeśli nie poświęcicie wystarczającej ilości czasu waszemu pupilowi. Pies potrzebuje stymulacji, zarówno tej psychicznej, jak i fizycznej. Wychowanie psa wymaga sporo czasu i naszego zaangażowania, abyśmy później mogli cieszyć się efektami. Zakładamy, że przemyśleliście dokładnie decyzję o pojawieniu się czworonoga w waszym domu, więc nie zapominajmy o tym, gdy minie pierwszy tydzień, tylko trwajmy w tym postanowieniu, aż stanie się nawykiem. 

Wychowanie psa wymaga twojego zaangażowania i czasu. Pamiętaj o tym.

4. Nie ma taryfy ulgowej w wychowaniu psa

Wychowanie psa zaczynamy od razu, kiedy pupil pojawi się w naszym domu. Oczywiście na samym początku dajmy psu czas na zapoznanie się z domem i mieszkającymi w nim domownikami, a następnie wprowadźmy ustalone zasady i zaznaczmy wyraźnie hierarchię. W tym obszarze pies nie powinien mieć taryfy ulgowej, a im wcześniej rozpoczniemy pracę z psem, tym efekty będą lepiej widoczne.

5. Wydziel specjalną przestrzeń dla psa

To bardzo ważne, aby zapewnić pupilowi prywatność. Pies powinien mieć swoje miejsce, w którym odpoczywa, je i obserwuje domowników. Legowisko jest jego azylem, w którym ma czuć się bezpiecznie, dlatego powinno znaleźć się w ustronnym miejscu, ale takim aby mógł obserwować sytuację. Najlepiej obserwować psa na bieżąco i zwracać uwagę, w którym miejscu najwięcej przebywa. Być może to tam powinniśmy umieścić legowisko lub klatkę. 

6. Daj psu swobodę w byciu sobą

Psy – podobnie, jak ludzie – różnią się między sobą w znacznym stopniu. Wiele jego zachowań wynika bezpośrednio z charakteru. Możemy oczywiście nauczyć psa wielu komend i posłuszeństwa, ale nie zmienimy jego temperamentu, dlatego warto dać psu określoną ilość swobody, aby mógł być po prostu sobą.

Przykładowo, jeśli nasz pies, podczas spaceru nie reaguje na zaczepki innego, towarzyskiego czworonoga, nie zmuszajmy go do tego. Jeśli pies odsuwa się, kuli ogon i nie jest zainteresowany zabawą, pozostaje uszanować jego życzenie i dać mu odpowiednią przestrzeń.

Zasady w wychowaniu psa to podstawa. Ustal je zanim przygarniesz psa

 7. Zasady są najważniejsze w wychowaniu psa

Nie mylcie swobody z brakiem zasad. Wbrew pozorom, większość psów nie urodziło się by być liderami. Zwierzęta te potrzebują być kierowane przez człowieka, dlatego określenie zasad jest jedną z najważniejszych kwestii dobrego wychowania.

Brak przestrzegania zasad skutkuje przejęciem przez psa roli przywódcy, którą w tej relacji powinien przecież pełnić człowiek. Konsekwencje takiej odwróconej relacji mogą być naprawdę niepokojące np. rodzić agresję u psa.

8. Domownicy muszą być jednogłośni w wychowaniu psa

Nie ma nic gorszego niż różnice w traktowaniu psa przez domowników. Jeśli wasz partner zabrania psu wchodzenia do łóżka, lecz jak tylko nie ma go w domu, pies śpi razem z wami, musisz to natychmiast skończyć. Psy bardzo źle znoszą sygnały mieszane. Niespójne komunikaty powodują zamieszanie, które prowadzi do niepokoju, a później nawet do agresji. Najlepiej nie angażować psa w konflikty domowników, tylko wcześniej ustalić jasno określone zasady, których będziecie się trzymać.

9. Socjalizacja to podstawa wychowania psa

Proces socjalizacji jest bardzo istotny w wychowaniu psa. Pod żadnym pozorem nie izoluj psa, szczególnie jeśli masz do czynienia ze szczeniakiem. Dobre wychowanie psa to ciągła nauka reagowania na ludzi i inne zwierzęta, ale nie tylko. Psa musimy zapoznać z różnorodnością otaczającego go świata i całym szeregiem dźwięków np. klaksonu samochodów, gwaru ludzi i zapachów np. zapach restauracji, które dostarcza. Bardzo często pasywność i agresja u psów spowodowana jest właśnie niepoprawnym lub całkowicie pominiętym procesem socjalizacji. Jeśli brak wam pomysłów, jak przeprowadzić ten proces, zachęcamy do lektury naszego bloga, gdzie znajdziecie kilka nietypowych pomysłów.

10. Wychowanie psa jest skuteczne tylko jeśli…

jesteś w działaniach konsekwentny. Postępowanie regularne, na ściśle określonych zasadach i z wcześniej założonym planem jest kluczem do sukcesu. Konsekwencja dotyczy przede wszystkim komunikacji werbalnej i niewerbalnej z psem wszystkich domowników, tak aby jasno sygnalizować psu swoje oczekiwania. Konsekwencja to również egzekwowanie wydawanych poleceń, czyli skuteczne zmotywowanie go i nagrodzenie, jeśli się udało. To ostatni, lecz najważniejszy ze wszystkich punktów, który jest tylko w rękach właściciela i o którym musimy pamiętać.

Wychowanie psa do najłatwiejszych zadań nie należy. W dużej mierze leży w rękach właścicieli i wymaga od nich sporego zaangażowania. Proces ten odbywa się najczęściej etapami, a pies z czasem przyswaja przekazywaną wiedzę na zasadzie skojarzenia.

Ważne, aby stosować metodę małych kroków i stopniowo pracować z psem, obserwując go uważnie. Przestrzeganie powyższych zasad i świadomość ich, a przez to odpowiednia komunikacja z czworonogiem, sprawia, że jesteśmy w stanie zbudować prawidłowe więzi z naszym psem, być jego autorytetem, przewodnikiem i cieszyć się zaufaniem pupila. 

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 3.5

    14ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

A
Aniela

29 kwietnia 2022 o 11:06

Mój pies ma 10 miesięcy. Jest kochany, ale od samego początku niszczy wszystko co spotka. Szczególnie upodobał sobie niszczenie kwiatów ogrodzie. Tej wiosny wszystkie moje żonkile i tulipany wyglądają jak po wojnie. Zniszczył też trampolinę. O wycieraczkach, doniczkach, zabawkach dzieci (łącznie z rowerem) nie wspomnę 🙁 Co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.