Psia mowa ciała. Jak rozpoznać, co pies chce nam zasygnalizować?

Aktualizacja: 17 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Okazuje się, że psy to niesamowite gaduły. Czy zawsze wiecie co psiak chce wam przekazać? Czworonogi ciągle starają się z nami porozumieć – szczekają, warczą, merdają ogonem, tropią, ziewają, warczą czy wyją. Jeśli wydaje się wam, że o psim ,,języku” wiecie wszystko, bo to nie pierwszy zwierzak w waszym domu – jesteście w błędzie.

thumbnail

Psia mowa ciała nie jest taka łatwa jak się nam wydaje. To skomplikowany proces, który wymaga długiej obserwacji. Spróbujemy przybliżyć wam kilka typowych psich zachowań i wyjaśnić, co psiak próbuje nam nimi przekazać.

1. Zaczniemy od głaskania

Przypomnij sobie w jaki sposób głaszczesz psa. Wróć pamięcią do momentu, kiedy w ten sposób chwaliłeś go za dobre zachowanie lub wykonanie komendy. Najczęściej właściciele poklepują psy po boku lub karku. To błąd! Okazuje się, że psy wcale nie lubią takiej pochwały. Owszem – uwielbiają pieszczoty, ale nie w tym miejscu. Obszar głowy i karku to miejsce na ciele psa, które dotykane przez człowieka, oznacza dla nich gest dominacji. Jeśli wybierasz głaskanie, jako formę pochwały możesz podrapać psa po szyją lub za uchem. Taka pieszczota będzie dla czworonoga zdecydowanie przyjemniejsza.

Przyznajcie się ile razy, gdy zobaczyliście na ulicy nadchodzącego psiaka, szliście w jego kierunku, wyciągając do niego rękę? Wiemy, że często się wam to zdarza – to bardzo popularna reakcja, ale nieprawidłowa. Konfrontacja z nim na wprost i wyciąganie w ten sposób do niego ręki oznacza dla psa próbę zdominowania go.

2. Pies podaje łapę

Podanie łapki przez psa (oczywiście poza wydaniem mu takiej komendy) to sygnał proszący. Kiedy dochodzą do tego inne sygnały takie jak: ugięte łapy, skulone ciało, opuszczony ogon i uszy – to znak, że psiak rozumie, że właściciel jest na niego zły. Niekoniecznie wie, co źle zrobił. Zdaje sobie jednak sprawę z negatywnego nastroju pana. Może temu też towarzyszyć wysuwanie języka.

3. Pies okazuje uległość właścicielowi

W jaki sposób? Jest pewien sygnał, którym pies chce pokazać właścicielowi swoje oddanie i zasygnalizować poczucie bezpieczeństwa. Pies wtedy kładzie się obok pana na plecach i pokazuje swój brzuszek w pełnej okazałości. Może też odchylić głowę i mrużyć oczy. Są to sygnały uspokajające. Pies czuje się wtedy przyjemnie i bezpiecznie z nami.

4. Pies staje oko w oko z rywalem

Taka sytuacja może nas spotkać na spacerze z psem. Kiedy zwierze zadziera mocno ogon ku górze, napręża łapy a jego sierść zaczyna się jeżyć – grozi w ten sposób swojemu rywalowi. Możemy to interpretować jako – ,,Jestem groźny i nie zbliżaj się do mnie”. Tej reakcji może towarzyszyć wpatrywanie się w oczy rywalowi i postawienie uszu.

5. Typowy psi uśmieszek

Kiedy mamy z nim do czynienia? Wtedy, gdy pies jest radosny i szczęśliwy. Przykładowo, może te emocje sygnalizować podczas spaceru, gdy na swojej drodze spotka ulubionego kolegę, czyli psa sąsiada. Towarzyszą mu wtedy również: luźny, uniesiony ogon i uszy oraz wesoło otwarty pysk.

6. Pies ziewa

Ziewanie psa nie zawsze oznacza zmęczenie i rozespanie. Okazuje się, że czworonogi ziewają kiedy są zestresowane i chcą się wyciszyć, zrelaksować. Pies często ziewa po długiej i aktywnej zabawie. Powód jest ten sam – chce się uspokoić. Ziewanie jest dla psa odreagowaniem. Przykładowo, pies może ziewać u weterynarza lub w komunikacji miejskiej, bo czuje się zestresowany i chce dać upust swoim emocjom.  

7. Co z tym ogonem?

Ogólnie przyjęło się, że jeśli pies merda ogonem to w większości przypadku okazuje w ten sposób radość lub wyraża sympatię. Kiedy ogon psa jest sztywno napięty oznacza stres lub gotowość do ataku. Schowany i podkulony ogon to z kolei sygnał strachu i niepokoju. Takie rozumowanie często się sprawdza, ale nie zawsze.

Trzeba pamiętać o tym, z jaką rasą mamy do czynienia i jak wygląda zwyczajna pozycja ogona u danej rasy. Przykładowo charty zawsze mają ogon opuszczony, nawet jeśli nie są przestraszone, a malamuty oraz beagle zadarty, co wcale nie musi oznaczać tego, że są gotowe do ataku.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 3.5

    11ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.