Nie rób tego swojemu psu. Oto 5 zachowań, których pies w tobie nienawidzi

Aktualizacja: 4 czerwca 2020 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Wydawać by się mogło, że pomiędzy nami a naszym pupilem istnieje doskonała symbioza. Wiele trudu włożone w wychowanie psa na zasadach panujących w domu, w końcu przynosi odpowiednie rezultaty, a niepożądane zachowania obserwujemy u pupila coraz rzadziej. Świetnie, jednak nikt nie jest doskonały, a zachowania, które zaburzają tę równowagę, zdarzają się nie tylko psom, ale też ich właścicielom.

thumbnail

Naukowcy przyjrzeli się uważnie czworonogom i ich panom, odkrywając pewne zależności, a my postanowiliśmy przedstawić wam je w tym tekście. Oto 5 zachowań właścicieli, których psy nienawidzą.

 1. Zmuszanie do przyjaźni ze wszystkimi psami

Przyznajcie, ile razy naciskaliście na swojego psa, kiedy nie chciał przywitać się z uroczym pieskiem sąsiadki? Nie każdy pies, mimo oczekiwań swoich właścicieli, jest typem towarzyskim, lubiącym ciągłą zabawę i kompanów do niej.

Podczas gdy pies może uwielbiać zabawę ze swoim właścicielem, niekoniecznie tymi samymi uczuciami musi darzyć, pierwszego lepszego psa napotkanego na ulicy. Psy nie lubią, kiedy właściciele wymuszają na nich kontakt z innym psem. Nie rozumieją naszego zachowania i presji, którą ich obarczamy.

Bardzo ważne jest, aby uszanować wolę psa i dać mu przestrzeń, w której będzie czuł się komfortowo, a jeśli wyda się zainteresowany ,,przywitaniem” z innym czworonogiem – zrobi to sam. 

 1. Klepanie psa po głowie

Psy nie przepadają za klepaniem po głowie i o ile takie zachowania ze strony właścicieli, nie stanowią dla nich większego problemu, poklepanie przez obcego może wiązać się nawet z agresją. Poklepywanie po głowie oznacza groźny i niegrzeczny gest, szczególnie kiedy człowiek stoi nad psem.

Jeśli koniecznie chcesz pogłaskać swojego psa po głowie, kucnij, aby być mniej więcej na wysokości czworonoga. Jednak preferowane jest drapanie podbródka i klatki piersiowej, zamiast klepania po głowie. 

 1. Niekonsekwencja właściciela

Każdy domownik ma inne zasady wychowania psa? Partner nie pozwala psu spać w łóżku, lecz tylko gdy go nie ma, zapominasz o tej zasadzie? Brak konsekwencji to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swojemu psu.

Zwierzęta nie znoszą sygnałów mieszanych, a brak konsekwencji w wychowaniu prowadzi do niestabilności i wprawia psa w zakłopotanie, które jest już prostą drogą do frustracji i agresji. 

 1. Pospieszanie na spacerze

Psy poznają świat głównie za pomocą nosa. Obwąchiwanie wszystkiego wokół nich, pozwala im poszerzać horyzonty, ale też wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Naukowcy wielokrotnie powtarzają, że krótkie spacery, podczas których tak naprawdę wypatrujemy powrotu i ciągle spoglądamy na zegarek, są dla psa niesatysfakcjonujące i nie gwarantują mu zaspokojenia wszystkich potrzeb. Pies chce napawać się obcymi zapachami, buszować wśród traw i poznawać nowych kompanów do zabawy, a pośpiech właściciela może to uniemożliwić. 

 1. Wpatrywanie się psu w oczy

O ile jest to zasada znana od dawna i używana przez nas w stosunku do nowo poznanych psów, o tyle w stosunku do swoich pupili często o niej zapominamy. Psy nie lubią, kiedy długotrwale wpatrujemy się im w oczy. Według naukowców, trwały kontakt wzrokowy nie jest dla psa doświadczeniem przyjemnym, a raczej wywołuje u niego presję,  strach i dezorientację.

Jakie zachowania jeszcze powinny znaleźć się na tej liście? Dajcie znać w komentarzu.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 5

  1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

A
Ania

18 czerwca 2020 o 16:11

Piszesz świetne teksty i widzę, że masz mega wiedzę Jak można się z Tobą skontaktować w kwestii porad w problemach z psami?

P
Przemysław Śmit

19 czerwca 2020 o 08:04

Nie wiem czy będę w stanie pomóc, ale zawsze można pytać w komentarzach, ewentualnie zapraszam do kontaktu przez naszego Facebooka -> https://www.facebook.com/dogfanpl

A
Ania

24 czerwca 2020 o 10:36

Niestety nie posiadam Facebooka i wolałabym nie pisać tak na forum, czy mogę prosić o kontakt pod adresem m92f@wp.pl?

P
Przemysław Śmit

24 czerwca 2020 o 12:35

To w takim razie proszę o kontakt na kontakt@dogfan.pl 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.