Podatek od psa w 2020 roku. Co jeśli zapomniałem zapłacić?

Aktualizacja: 28 maja 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Podatek od psa w 2020 roku to obowiązek posiadaczy czworonogów. Ile wynosi podatek od psa i co grozi za niezapłacenie podatku od psa?

thumbnail

Podatek od psa – kto musi zapłacić?

Podatek od psa nie jest niczym odkrywczym, a w naszym kraju istnieje od 1991 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o podatkach i daninach. Z tego tytułu, osoby posiadające psy muszą uiścić opłatę za swojego pupila. Stawka podatku ustalana jest indywidualnie przez gminy. Mimo to, Ministerstwo Finansów podaje  maksymalną kwotę, jakiej podatek od psa nie może przekroczyć. Podatek od psa w 2020 roku wynosi 125,40 zł za jednego psa.

Prawdą jest jednak, że coraz więcej większych miast odchodzi od konieczności podatku od psa. Nie jest to już obowiązkowe m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Podatek od psa funkcjonuje głównie w nieco mniejszych miastach. Środki finansowe, uzyskane z opłat od posiadania psów, miasto przekazuje najczęściej na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zakup torebek na psie nieczystości czy usługę znakowania zwierząt. 

Nie zapłaciłem podatku od psa. Czy grożą mi konsekwencje?

Podatek od psa w 2020 należało zapłacić do 30 kwietnia. Jeżeli pies urodził się w drugiej połowie roku, to kwota wynosi połowę stawki rocznej. Unikanie podatku za psa to nie żarty a z niedopilnowaniem tego obowiązku mogą wiązać się przykre konsekwencje.

Wiele gmin, w stosunku do osób unikających zapłaty, wszczyna procedurę przewidzianą w przepisach ordynacji podatkowej i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że przeciwko osobie, która nie zapłaciła podatku od psa, wszczyna się postępowanie podatkowe, a wymuszeniem zapłaty może zająć się komornik skarbowy.

Kto nie musi płacić podatku od psa?

Podatek od psa jest płatnością obowiązkową, jednak istnieją grupy, które są zwolnione z tej konieczności. Należą do nich osoby niepełnosprawne, które korzystają z pomocy psa asystenta, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, właściciele psów posiadających ponad 65 lat, osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw domowych czy członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.