Pies w biurze?
Wiadomo, nikt nie lubi zostawiać swojego pupila samego i prawdopodobnie każdy z nas miał wyrzuty sumienia, gdy pies zostawał sam w domu, a my wychodziliśmy do pracy. Jest jednak sposób, by zaradzić wyrzutom sumienia i jeżeli firma, w której pracujemy na to pozwala, zabierzmy naszego zwierzaka do biura. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy się do tego przygotować.
Od czego zacząć?
Pies będzie czuł się dobrze w biurze, kiedy poczuje się bezpiecznie i spokojnie. Z kolei nasi współpracownicy lepiej przyjmą naszego sierściucha, gdy ten nie będzie sprawiał problemów. Dlatego, jeżeli w biurze są już inne psy, poświęćmy chwilę na to aby się ze sobą zapoznały.
Niech to będzie wspólny spacer, krótka zabawa przed wejściem do biura. Cokolwiek, by psy miały chwile tylko dla siebie. Dopiero po tym krótkim zapoznaniu zróbmy kolejny krok.
Bądźmy też dobrze przygotowani i zabierzmy z domu konieczne akcesoria:
- miseczkę na wodę i na karmę,
- ulubioną karmę lub smaczki,
- ulubiony koc,
- zabawkę, piłkę lub inną rzecz, którą pies traktuje jako najlepszą zabawkę; coś czym psiak zajmie sobie czas podczas naszej pracy.
Dodatkowo pamiętajmy o tym, że jeśli wcześniej zapewnimy psu odpowiednią dawkę ruchu, to w biurze psiak będzie prawdopodobnie spokojnie odpoczywał.
Nie trzeba wiele, aby pies czuł się dobrze w biurze
Oczywiście, może zdarzyć się tak, że pies nie będzie czuł się dobrze i od progu zacznie szukać naszej uwagi, będzie starał się skupić na sobie zainteresowanie współpracowników, albo co gorsze, zacznie sprawiać problemy.
Dlatego dajmy mu chwilę, oprowadźmy go po biurze tak, jakbyśmy oprowadzali nowego kolegę z pracy i najważniejsze, aby psiak poczuł się naprawdę dobrze, niech jego firmowe legowisko znajdzie się tam, gdzie jego opiekun. Dzięki temu będzie się mniej stresował.
Upewnijmy się również, że legowisko jest w widocznym miejscu, tak aby nikt przypadkowo nie najechał na nie krzesłem. Unikajmy też miejsc na środku pomieszczenia, ponieważ nie wszystkie psy lubią spać na otwartej przestrzeni.
Istnieje wiele firm, które decydują się na otwarcie swoich przestrzeni biurowych dla czworonogów
Pamiętajcie jednak, że nie jest to obowiązek każdej firmy, by być organizją przyjazną psom.
Wszyscy chcielibyśmy, aby nasz czworonożny kompan towarzyszył nam praktycznie wszędzie. Ale nim zabierzemy psa do biura odpowiedzmy sobie na następujące pytania:
- Czy współpracownicy zaakceptują naszego psa?
- Co jeżeli pies kogoś ugryzie?
- Co w sytuacji, gdy pies nabrudzi w miejscu pracy?
- Czy będziemy w stanie pracować na pełnych obrotach, gdy nasz pupil będzie w pobliżu?
Na te wszystkie pytania trzeba znaleźć odpowiedź zanim zabierzemy psa do biura.
Psi terapeuta. Czyli jak pies wpływa na współpracowników?
Obecność psa w firmie może zmniejszyć stres i pobudzać produktywność. Spotkałem się nawet z opinią, że podczas wspólnego planowania, czyli tzw. burzy mózgów, samopoczucie i pomysły są jeszcze lepsze, gdy pies bierze aktywny udział w spotkaniu (cokolwiek to znaczy ;)).
Zwierzęta w otoczeniu to również szereg pozytywów wpływających świetnie na nasze samopoczucie. Ich obecność działa wręcz terapeutycznie i to co cieszy najbardziej, coraz więcej firm pozwala swoim pracowników przychodzić do biura z psami.
W 2016 roku powstał nawet raport „Pet-Friendy Workplace PAWrometer”, którego wnioski są bardzo optymistyczne dla zwolenników zabierania psów do miejsca zatrudnienia.
Wynika z niego, że aż 82% pracowników przyznaje, że zabieranie czworonoga do pracy zwiększa ich lojalność wobec pracodawcy. 79% zatrudnionych zgodziło się ze stwierdzeniem, że obecność ich psa w biurze wpłynęła na poprawę relacji w miejscu pracy. Z kolei 91% pracodawców wskazało także, że morale podwładnych wzrosły, odkąd w biurze towarzyszą im zwierzęta.
Jak jest u was? Czy zabieracie swoje pupile ze sobą do pracy?
Komentarze
Maja | BudgetBee
25 maja 2021 o 20:38
Całkowicie zgadzam się z tym, że pies w biurze może poprawiać samopoczucie i wpływać pozytywnie na pracowników. Na naszym blogu również poruszaliśmy ten temat oraz przytaczaliśmy przykłady znanych firm, które wprowadziły możliwość przychodzenia do pracy z psem i stał się on świetnym benefitem. Polecam: https://budgetbee.io/blog/pies-w-biurze/ 🙂
Paulina
8 maja 2022 o 11:54
Zgadzam się!