Pies w tramwaju, pociągu i samolocie. Czy to jest możliwe?
Podróż z psem komunikacją miejską czy pociągiem to dla właściciela nie raz ogromne wyzwanie. O samolotach już nie wspominając. Nie jest to temat łatwy, szczególnie, że często zasady przewozu zwierząt zależą od przewoźnika i mogą się nieco różnić między sobą. W skrócie – łatwo jest się w tym pogubić, a przecież to powinien być przyjemny proces.
Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, że mimo iż znamy swojego psa na wylot, to nigdy nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć jego zachowania. Szczególnie dotyczy to właśnie transportu publicznego, który nie jest naturalnym środowiskiem psa i oddziałuje tam na niego mnóstwo różnych bodźców. Dlatego, skonstruowano pewne zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w tych miejscach. W tym artykule postaramy się wam to przybliżyć.
Komunikacja miejska nie taka straszna
Zanim wsiądziesz do tramwaju ze swoim psem, koniecznie zapoznaj się z regulaminem danego przewoźnika. Nie chodzi tutaj o to, abyś szczegółowo studiował wszystkie zapisy. Znajdź fragmenty, które dotyczą przewozu zwierząt i przeanalizuj je.
Regulaminy mogą się różnić pomiędzy przewoźnikami. Każde miasto ma bowiem swoje zasady przewozu zwierzaków. Są jednak pewne odgórne zasady, które dotyczą każdego z nich.
Pasażer może bezpłatnie przewozić zwierzęta w pojazdach jeżeli:
- nie utrudniają one przejścia i nie narażają na szkodę innych
- podróżujących pasażerów,
- nie zasłaniają widoczności obsłudze pojazdu,
- nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu.
Główne zasady, których powinien przestrzegać właściciel podróżujący ze swoim zwierzakiem:
- Opiekun nie może umieszczać swego pupila na miejscu przeznaczonym do siedzenia.
- Zwierzę nie może być uciążliwe dla innych pasażerów.
- Małe zwierzęta domowe powinny być umieszczone w transporterze bądź koszu.
- Przewożone psy nie mogą być agresywne, powinny mieć założony kaganiec i być trzymane na smyczy
- Właściciel zobowiązany jest do posiadania przy sobie ważnych dokumentów zaświadczających o szczepieniach weterynaryjnych zwłaszcza przeciwko wściekliźnie.
- Psy asystujące osobom niepełnosprawnym muszą mieć założona uprząż.
Pamiętajcie, że jeśli wasz psiak wyrządzi jakiekolwiek szkody lub zanieczyszczenia w autobusie czy tramwaju, to wy ponosicie tego konsekwencje. To dlatego warto przestrzegać wszystkich zasad zawartych w regulaminie. Pod żadnym pozorem nie można wprowadzać do komunikacji miejskiej psa bez smyczy, a większych bez kagańca. Jeśli twój psiak jest nadpobudliwy i wykazuje tendencje do agresji odpuść sobie jazdę tramwajem. Może lepiej przespacerować się pieszo lub pojechać samochodem.
A co z podróżą pociągiem?
Jeśli wybieramy się w podróż pociągiem, nie ma problemu żebyśmy zabrali swojego pupila ze sobą. Podobnie, jak w przypadku komunikacji miejskiej, musimy zwrócić uwagę na regulamin PKP. Zabierając kota, psa lub inne zwierzęta domowe w podróż pociągiem, powinniśmy zapewnić mu odpowiedni transporter.
W przypadku upałów można skorzystać z solidnej klatki lub przewiewnego koszyka – taki transporter dla zwierząt będzie również można trzymać na kolanach, by zwierzę czuło się bezpiecznie. Bezpłatnie podróżny może przewieźć pod swoją opieką małe zwierzęta domowe (w tym również psy), pod warunkiem, że nie są one uciążliwe dla w współpodróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu itp.), zaś przewożone zwierzęta umieszczone są w odpowiednich pojemnikach.
Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel nie mieści się w transporterze – wówczas należy kupić dodatkowy bilet na przewóz psa. Opłata w takim przypadku wynosi na ten moment 15,20 złotych.
Pamiętajmy, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, podróżny powinien zająć miejsce wskazane przez konduktora.
Nawet, jeśli jesteśmy przekonani, że nasze zwierzę jest spokojne – pamiętajmy, że podróż dla kota lub psa jest zupełnie nową sytuacją. Dlatego do niektórych miejsc nawet najspokojniejsze psiaki i kociaki nie powinny mieć wstępu.
W pociągach zwierzęta nie mogą przebywać:
- w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
- na miejscu do siedzenia;
- na łóżku w wagonie WL;
- na miejscu do leżenia w wagonie Bc.
Pies w samolocie
Nie wszystkie linie lotnicze pozwalają na przewóz psów na swoim pokładzie. W tym przypadku, jeszcze mocniejszy nacisk kładziemy na przeczytanie regulaminu. Dlaczego? Chyba nikt z nas nie chciałby dowiedzieć się na lotnisku, że z naszych wakacji jednak nici. Spróbujemy przybliżyć wam zasady tych najpopularniejszych linii. Regulamin może być jednak na bieżąco modyfikowany, więc przed wylotem sprawdźcie mimo wszystko jego aktualną wersję.
Regulamin przewozu zwierząt w Polskich Liniach Lotniczych LOT
Miejsce przewozu zwierzęcia – w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym samolotu – uzależnione jest od jego wagi i wielkości. Na pokład możemy zabrać tylko ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego chęć zabrania ze sobą pupila powinieneś zgłosić konsultantowi w LOT Contact Center pod numerem telefonu: +48 22 577 77 55 na minimum 24 godziny przed wylotem, jeżeli masz już zakupiony bilet.
Pamiętaj jednak, że możliwość zakupu usługi zależy od aktualnej dostępności, potwierdzenie usługi nie jest gwarantowane. W Contact Center potwierdzisz również możliwość przewozu zwierzęcia na danym rejsie. Radzimy skontaktować się z infolinią żeby sprawdzić dostępność usługi przed zakupem biletu lub w celu złożenia rezerwacji z usługą przewozu pupila bezpośrednio w LOT Contact Center.
Zwierzęta możesz przewozić na trzy sposoby:
- na pokładzie samolotu w transporterze,
- w luku bagażowym,
- w luku bagażowym – jako cargo.
Pamiętaj jednak, że sposób przewozu zwierzęcia jest uzależniony od wagi i wielkości pupila oraz od przepisów kraju docelowej podróży.
Do podróży ze swoim pupilem powinieneś się wcześniej przygotować i pamiętać o tym, by:
- Przed rezerwacją lotu sprawdzić stosowne przepisy regulujące wwóz i wywóz zwierząt w docelowym kraju twojej podróży, jak również obowiązujące ogólne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Informacje takie znajdziesz np. w konsulatach poszczególnych krajów.
- Przygotować książeczki szczepień (przeciwko wściekliźnie lub nosówce) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia zwierzęcia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych.
- W przypadku lotów wewnątrz UE przygotować specjalny paszport z opisem m.in. maści, rasy, płci zwierzęcia wraz z numerem microchipu lub tatuażu (wydawany przez weterynarza).
- W przypadku podróży do Wielkiej Brytanii, przewóz zwierząt dopuszczony jest jedynie drogą cargo. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z naszym Biurem Cargo i Poczty (pod numerem telefonu +48 22 606 77 77).
- Zwierzęta należy przewozić w pojemniku, jego wymiary uzależnione są od sposobu przewozu pupila i rodzaju samolotu, którym będzie odbywać się podróż.
Szczegółowe informacje o warunkach przewozu i opłatach dostępne są w Contact Center, pod numerem telefonu +48 22 577 77 55, w biurach rezerwacji i sprzedaży, lub w biurach agentów PLL LOT.
WizzAir i Ryanair
Te linie lotnicze nie prowadzą przewozu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi.
Lufthansa
W zależności od rodzaju zwierzęcia, jego wagi i wielkości oraz przepisów obowiązujących w różnych krajach przewóz jest możliwy odpłatnie jako dodatkowy bagaż podręczny w kabinie pasażerskiej lub jako nadbagaż w klimatyzowanym luku bagażowym. Lufthansa Cargo oferuje także przewóz powyższych zwierząt oraz innych gatunków jako cargo.
Wyłącznie małe psy i koty ważące nie więcej niż 8 kg łącznie z kontenerem do transportu mogą być pod pewnymi warunkami przewożone jako dodatkowy bagaż podręczny w kabinie pasażerskiej. Większe psy i koty oraz inne gatunki zwierząt nie mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej niezależnie od ich wagi i wielkości.
Psy i koty ważące ponad 8 kg łącznie z kontenerem do transportu oraz zające i króliki mogą być pod pewnymi warunkami przewożone jako nadbagaż w klimatyzowanym luku bagażowym.
Pamiętaj!
Wiele zwierząt denerwuje się zarówno przed lotem, jak i w jego trakcie. Jednak decyzja o podaniu środka uspokajającego zwierzęciu wymaga starannego rozważenia. Trudno przewidzieć, jak zwierzę zareaguje po przyjęciu środka. Mogą na przykład wystąpić problemy z krążeniem podczas rejsu. Prosimy o skonsultowanie tej kwestii z weterynarzem.
W miarę możliwości należy przyzwyczaić zwierzę do przebywania w kontenerze do transportu jeszcze w domu przed podróżą poprzez kilkakrotne umieszczenie w zamkniętym transporterze, każdorazowo na około dwie godziny, oraz późniejsze nagrodzenie pupila smakołykiem.