Dlaczego pies chrapie?

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Nie daje w nocy spać, męczy i budzi co kilka minut. Znamy to – chrapanie psa jest częstym objawem blokady górnych dróg oddechowych. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wam na czym polega ten proces i z czego wynika.

thumbnail

Nie zawsze chrapanie sygnalizuje chorobę. Jeśli pies w ciągu dnia oddycha normalnie, chrapanie nie powinno być tu problemem. Jeżeli jest odwrotnie, skonsultuj się z weterynarzem. Przedstawimy wam kilka możliwych przyczyn chrapania.

1. Rasa psa

Zgadza się. Niektóre psiaki są bardziej podatne na chrapanie, a inne mniej. Wynika to z budowy ich czaszki. Krótka kufa powoduje większe trudności w wymianie powietrza i pies musi bardziej się wysilić, aby oddychać – stąd chrapanie. Psy takich ras trzeba stale kontrolować. Są często narażone na problemy z oddychaniem. Jeśli widzimy coś niepokojącego – od razu powinniśmy poradzić się weterynarza.

2. Katar

Psom, podobnie jak ludziom, podczas przeziębienia towarzyszy katar i zatkany nos. Zapalenie błon śluzowych może wywołać kichanie, ciężki oddech czy właśnie – chrapanie. Pamiętajcie, że psiak może przeziębić się zarówno zimą jak i latem.

3. Pozycja, w której śpi

Kiedy człowiek chrapie? Głównie wtedy, gdy śpi na plecach. Psy mają podobnie. Każda pozycja, która uciska drogi oddechowe może powodować chrapanie. Najczęściej jest to właśnie spanie na plecach lub na brzuchu.

4. Nadwaga

Otyłość jest jedną z przyczyn głośnego chrapania. Wynika to z tego, że spora masa psa naciska na drogi oddechowe, utrudniając mu oddychanie. Często, jeżeli pies był otyły już od szczenięcia, w okolicy gardła mogły rozwinąć się dodatkowe tkanki tłuszczowe, blokujące przepływ powietrza.

5. Wrodzona wada

Zdarzają się przypadki, że psy rodzą się ze zdeformowanym podniebieniem miękkim. Ta wada utrudnia oddychanie, co powoduje chrapanie i charakterystyczne świszczenie.

6. Suche powietrze w mieszkaniu

Analizując psie chrapanie, zauważamy jak wiele łączy człowieka z psem. Przypomnijmy sobie, jak w okresie zimowym, gdy mieszkanie ogrzewane jest ciepłem kaloryfera ciężko się nam oddycha. Pies odczuwa to samo. Suche powietrze w mieszkaniu może być również przyczyną chrapania.

7. Alergia

Psy, wbrew pozorom to bardzo wrażliwe istoty. Chemikalia, kurz czy inne zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo wywołać u psa reakcje alergiczne. Kichanie czy chrapanie będzie tego naturalnym objawem.

8. Problemy w jamie ustnej

Krostki, ropień czy inny guzek może wywoływać problemy z poprawnym oddychaniem, a co za tym idzie – pies zaczyna chrapać. Pod żadnym pozorem nie bagatelizujcie takich objawów. Infekcje tego typu mają tendencję do szybkiego rozpowszechniania się, co może grozić poważnymi powikłaniami. Jeśli zauważycie u psa jakiekolwiek problemy stomatologiczne, natychmiast skonsultujcie to z weterynarzem.

9. Gaworzy jak dziecko

Psy mają sny, podobnie jak ludzie. Na pewno nie raz widzieliście śpiącego psa, który ,,gaworzy” wtedy jak małe dziecko. Często właściciele mylą te odgłosy z chrapaniem. Faktycznie, brzmią podobnie, ale nim nie są.

Jak widzicie, w większości psy chrapią z kompletnie niegroźnego powodu. Mimo wszystko, jeśli zauważycie, ze wasz psiak często chrapie upewnijcie się, że na pewno to nie kwestie omówione w punktach: 2, 4, 7 i 8. Wtedy nie czekajcie – skontaktujcie się z weterynarzem.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.