Dlaczego pies chrapie?
Nie daje w nocy spać, męczy i budzi co kilka minut. Znamy to – chrapanie psa jest częstym objawem blokady górnych dróg oddechowych. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wam na czym polega ten proces i z czego wynika.
Nie zawsze chrapanie sygnalizuje chorobę. Jeśli pies w ciągu dnia oddycha normalnie, chrapanie nie powinno być tu problemem. Jeżeli jest odwrotnie, skonsultuj się z weterynarzem. Przedstawimy wam kilka możliwych przyczyn chrapania.
1. Rasa psa
Zgadza się. Niektóre psiaki są bardziej podatne na chrapanie, a inne mniej. Wynika to z budowy ich czaszki. Krótka kufa powoduje większe trudności w wymianie powietrza i pies musi bardziej się wysilić, aby oddychać – stąd chrapanie. Psy takich ras trzeba stale kontrolować. Są często narażone na problemy z oddychaniem. Jeśli widzimy coś niepokojącego – od razu powinniśmy poradzić się weterynarza.
2. Katar
Psom, podobnie jak ludziom, podczas przeziębienia towarzyszy katar i zatkany nos. Zapalenie błon śluzowych może wywołać kichanie, ciężki oddech czy właśnie – chrapanie. Pamiętajcie, że psiak może przeziębić się zarówno zimą jak i latem.
3. Pozycja, w której śpi
Kiedy człowiek chrapie? Głównie wtedy, gdy śpi na plecach. Psy mają podobnie. Każda pozycja, która uciska drogi oddechowe może powodować chrapanie. Najczęściej jest to właśnie spanie na plecach lub na brzuchu.
4. Nadwaga
Otyłość jest jedną z przyczyn głośnego chrapania. Wynika to z tego, że spora masa psa naciska na drogi oddechowe, utrudniając mu oddychanie. Często, jeżeli pies był otyły już od szczenięcia, w okolicy gardła mogły rozwinąć się dodatkowe tkanki tłuszczowe, blokujące przepływ powietrza.
5. Wrodzona wada
Zdarzają się przypadki, że psy rodzą się ze zdeformowanym podniebieniem miękkim. Ta wada utrudnia oddychanie, co powoduje chrapanie i charakterystyczne świszczenie.
6. Suche powietrze w mieszkaniu
Analizując psie chrapanie, zauważamy jak wiele łączy człowieka z psem. Przypomnijmy sobie, jak w okresie zimowym, gdy mieszkanie ogrzewane jest ciepłem kaloryfera ciężko się nam oddycha. Pies odczuwa to samo. Suche powietrze w mieszkaniu może być również przyczyną chrapania.
7. Alergia
Psy, wbrew pozorom to bardzo wrażliwe istoty. Chemikalia, kurz czy inne zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo wywołać u psa reakcje alergiczne. Kichanie czy chrapanie będzie tego naturalnym objawem.
8. Problemy w jamie ustnej
Krostki, ropień czy inny guzek może wywoływać problemy z poprawnym oddychaniem, a co za tym idzie – pies zaczyna chrapać. Pod żadnym pozorem nie bagatelizujcie takich objawów. Infekcje tego typu mają tendencję do szybkiego rozpowszechniania się, co może grozić poważnymi powikłaniami. Jeśli zauważycie u psa jakiekolwiek problemy stomatologiczne, natychmiast skonsultujcie to z weterynarzem.
9. Gaworzy jak dziecko
Psy mają sny, podobnie jak ludzie. Na pewno nie raz widzieliście śpiącego psa, który ,,gaworzy” wtedy jak małe dziecko. Często właściciele mylą te odgłosy z chrapaniem. Faktycznie, brzmią podobnie, ale nim nie są.
Jak widzicie, w większości psy chrapią z kompletnie niegroźnego powodu. Mimo wszystko, jeśli zauważycie, ze wasz psiak często chrapie upewnijcie się, że na pewno to nie kwestie omówione w punktach: 2, 4, 7 i 8. Wtedy nie czekajcie – skontaktujcie się z weterynarzem.