Pies i dziecko. Jaką rasę wybrać?

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Zacznijmy może od tego, że pies i dziecko może być zarówno katastrofą jak i piękną przyjaźnią na lata. W tym artykule pominiemy drażniący temat kupowania psów dzieciakom w formie prezentu. Nie będziemy rozwodzić się nad tym, że pies to odpowiedzialność – nie zabawka, a już na pewno nie jest chwilową zachcianką. Są to kwestie oczywiste i nie będziemy się nad nimi rozdrabniać.

thumbnail

W tym tekście skupimy się na tym, jakie cechy psa są preferowane w kontakcie z dziećmi, a jakie nie. Podpowiemy wam jakie rasy najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę.

Relacja między psem a dzieckiem może być fantastyczną przygodą. Oprócz tego, że psiak uczy empatii i troski, to też ogromny obowiązek, który uczy dziecko systematyczności. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rasom i wybraliśmy dla was kilka, które na linii dziecko-pies sprawdzą się najlepiej.

1. Mitem jest fakt, że duże psy są bardziej niebezpieczne, więc najlepiej dziecku kupić małego yorka. W rzeczywistości wcale tak nie jest i zwróćmy uwagę, że dziecko przez przypadek też może skrzywdzić zbyt małego psa.  

Mamy do wyboru duże rasy, które mają łagodne usposobienie i powinny dobrze sprawdzić się w domu z dzieckiem. Są to m.in. owczarki podhalańskie, nowofunlandy, polskie owczarki nizinne czy berneńczyki. Wiadomo, że młodsze dziecko np. w wieku około 5 lat, nie jest w stanie kompleksowo zająć się psem. Rolą rodzica będzie opieka nad zwierzakiem. Dziecko będzie jedynie pomagać np. bawić się czy czesać.

2. Świetnym wyborem będzie bokser. To towarzyski i energiczny psiak, który potrzebuje się wybiegać. Podobnie zresztą jak popularne beagle czy rudowłose setery. Te dwa to rasy myśliwskie, które muszą mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu. Polecamy te psy do domu, w którym są dzieci, ale tylko pod warunkiem, że nie jest to małe mieszkanie w bloku. W takim te psiaki mogą mieć za mało przestrzeni.

3. Wiecie którego psa nazywa się uśmiechniętym psem północy? Te przyjacielskie, śnieżnobiałe kule to samojedy. Są idealnymi kompanami dla dzieci. Mają bardzo łagodne usposobienie i rzadko kiedy spotyka się u nich jakikolwiek przejaw agresji.

4. Polecamy też szwajcarskiego psa pasterskiego. Niech nie zmyli was groźna nazwa. Ta rasa to urocze, przepięknie ubarwione psy, które dla dziecka sprawdzą się idealnie. Są cierpliwe, łagodne i lubią ludzi. Lubią ruch, ale bez przesady.  

5. Chyba nie ma lepiej zareklamowanego dziecięcego przyjaciela niż golden retriever. Nie bez przyczyny często w filmach, reklamach czy na zdjęciach widzimy go w towarzystwie maluchów. Te biszkoptowe cuda to spokojne, ciepłe i zrównoważone istotny. Nie są kłopotliwe w utrzymaniu i uwielbiają ludzi. Tak samo kochają też dobrą zabawę. Chętnie uczą się nowych komend. Pamiętajmy, że goldeny z natury to psy myśliwskie, więc potrzebują sporo ruchu.

6. Przyjrzyjcie się też uważnie bassetowi, a dokładnie Petit Basset Griffon Vendeenowi. Ten uroczy pies jest stworzony do życia z ludźmi, a szczególnie dziećmi. Ma bardzo łagodne usposobienie i trzeba go naprawdę bardzo zezłościć, aby wykazał się jakąkolwiek agresją.  Jeśli tylko rodzina lubi ruch, ten psiak na pewno się w niej odnajdzie. Dodatkowo, jego kosmata sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a raczej standardowej jak w przypadku większości długowłosych czworonogów.

7. Wesoły, towarzyski i bezproblemowy. Taki właśnie jest mops. Ta rasa wzbudza wiele kontrowersji. Jedni go uwielbiają, a drudzy uważają za dziwaka. My uważamy, że mopsy to małe i zabawne psy o łagodnym charakterze. Są idealne również dla osób starszych. Mopsy lubią dzieci, ale takie, które łagodnie się z nim obchodzą.

8. A może sznaucer? To bardzo towarzyskie i przyjazne psiaki. Nie są wyjątkowo trudne w utrzymaniu. Mocno przywiązują się do swojego właściciela. Lubią ludzi i źle znoszą samotność. Sznaucer miniaturowy to pies bardzo inteligentny, bystry i samodzielny. Uczy się chętnie i szybko, a ćwiczenia sprawiają mu przyjemność.

9. Nie decydujmy się też na psy agresywne i ze skłonnościami do dominacji. Takie rasy określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Znajdziemy tam m.in. rottweilera czy doga argentyńskiego. Całą listę znajdziecie tutaj http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20030770687.

Jak widać, są rasy, które w relacji z dzieckiem sprawdzą się świetnie. Niezależnie, na którą się zdecydujemy, musimy być świadomi plusów i minusów posiadania psa. Ten proces należy z dzieckiem przepracować. Tutaj ogromną rolę odgrywają rodzice.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 4

    1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

M
Melcia

29 lipca 2019 o 00:56

uważam, że dzieci lepiej wychowują się z psami, nie boją się ich, naślądują, szybciej się przemieszczają. Przed wyborem warto się dowiedzieć, jaka jest najlepsza rasa psa dla dziecka. Pies do domu z dziećmi musi być przede wszystkim spokojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.