Przygotowanie domu na przyjście szczeniaka. 3 najważniejsze kroki
Przyjęcie do domu szczeniaka to nie taki łatwy orzech do zgryzienia. Musisz być świadomy, że zanim psiak pojawi się w twoim domu musisz być dobrze na to przygotowany. Nie martw się, przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu nie zapomnisz o niczym, a psiak będzie bezpieczny i szczęśliwy.
Po pierwsze musisz zrozumieć, że ta sytuacja nie tylko dla ciebie jest stresująca. Najbardziej przerażony jest szczeniak. To on właśnie trafia do obcego miejsca, czuje obce zapachy i poznaje nieznanych mu ludzi. Psiak w pierwszych chwilach na pewno nie będzie czuł się bezpiecznie. Będzie raczej niepewny i wycofany. Twoja w tym rola, aby jak najlepiej przeszedł przez ten okres.
1. Przygotuj mieszkanie
To bardzo ważny etap, od którego w zasadzie powinieneś zacząć przygotowania. Rozejrzyj się po mieszkaniu i znajdź potencjalne niebezpieczeństwa dla szczeniaka. Młode psy są wścibskie i ciekawskie, dlatego zainwestuj w odpowiednie blokady i zabezpieczenia np. bramki. To szczególnie ważne, jeśli nie chcemy, aby pies miał dostęp do danego pokoju np. dziecięcego. Schody również można zabezpieczyć tego typu bramką.
Należy pamiętać o usunięciu wszystkich małych elementów np. ozdób, które mógłby połknąć. W skrócie – czas na generalne porządki.
Pamiętaj, aby dowiedzieć się wcześniej, czy rośliny, które masz w mieszkaniu nie są trujące, bo pies może je schrupać. Na pewno przenieś rośliny z niskich półek w inne miejsce.
Jeśli w twoim mieszkaniu, są już inne zwierzaki np. papuga czy świnka morska, zadbaj aby klatkę przenieść wystarczająco wysoko. Szczeniak będzie ciekawski i na pewno zainteresuje się kolorowym ptaszkiem w klatce. Warto o to zadbać, aby zwierzaki nie zrobiły sobie niechcący krzywdy.
Zabezpiecz wszystkie części elektryczne, czyli gniazdka i przewody. Najlepiej usunąć je z obszaru szczeniaka. Wiemy, że najczęściej jest to niemożliwe, dlatego proponujemy np. zagrodzić je ciężkim meblem lub kupić specjalne osłonki na gniazdka.
Zadbaj o podłogę. Szczeniaka dopiero czeka nauka czystości. Warto więc w miarę możliwości, na ten czas zwinąć dywany. Samą podłogę możesz zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Ten zabieg nie dość, że uchroni podłogę od plam, to sprawi, że stanie się bardziej przyczepna, a psiak nie będzie się po niej ślizgał.
2. Idź na zakupy
To po przygotowaniu najważniejsza kwestia. Z naszą pomocą sporządź wcześniej listę zakupów i wybierz się do dobrego sklepu zoologicznego w twojej okolicy lub zrób zakupy przez internet. Lista być może jest nieco długa, ale to z pewnością wszystkie konieczne rzeczy, w które musimy się zaopatrzyć zanim zamieszka z nami psi lokator.
* Obroża lub szelki – najlepiej jeśli będą to lekkie parciane lub skórzane produkty. Nie decydujcie się na obroże metalowe, ponieważ są ciężkie, niewygodne i często nie mają regulacji. Zanim psiak nauczy się ładnego spacerowania, może dość mocno ciągnąć. Odpowiednio dobrany model szelek będzie idealnym rozwiązaniem dla ruchliwych szczeniaków. smycz. Najlepiej jeśli będzie to smycz z taśmy z możliwością regulacji.
* Smycz – jeśli obroża, to również i smycz. Najlepiej jeśli będzie to smycz z taśmy z możliwością regulacji.
* Miski – to oczywiste, prawda? Pamiętajmy, że miski powinny być dwie. Jedna przeznaczona będzie na wodę, a druga na jedzenie. Najporządniejsze są miski stalowe. Trudno je zniszczyć, a ich pielęgnacja jest bezproblemowa.
* Legowisko – w początkowej fazie życia psa, naprawdę nie warto inwestować w drogie i porządne legowiska. Nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ pies prawdopodobnie i tak będzie go na początku gryzł. Najlepsze będzie niedrogie legowisko kupione w supermarkecie lub po prostu stary materac i koc.
* Zabezpieczenie przeciw kleszczom – w tej kwestii najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Mimo to, nie bagatelizujmy tego punktu, a już szczególnie kiedy kupujemy psa w okresie letnim. Przed kleszczami uchroni odpowiednia obróżka lub preparat.
* Pielęgnacja – mowa tutaj o szamponie i szczotkach. Szampon powinien być przeznaczony dla szczeniąt, nie dla dorosłych psów. Obecnie wybór jest ogromny. Od razu kupmy również szczotkę lub grzebyk. Najlepiej sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia.
* Zabawki – ten punkt sprawia właścicielom często najwięcej frajdy. Mimo to, przy zakupie zabawek też trzeba zachować ostrożność. Nie wybierajmy przedmiotów z małymi elementami lub pluszaków wypchanych ,,groszkiem” bądź watą. Najlepiej, jeśli zaopatrzymy się w standardowy sznur z węzłem lub piłeczki.
* Psie smaczki – czyli najlepsza nagroda za dobre zachowanie. Już od pierwszych dni uczmy psa jakie zachowania są wskazane, a jakich powinien unikać. W tej sprawie na pomoc idą psie smaczki. Wybierajcie te dobrej jakości i zawsze miejcie je ze sobą.
* Pożywienie – wybierajcie karmy dostosowane dla szczeniaków. O tym jaką karmę najlepiej wybrać przeczytacie na naszej stronie. Znajdziecie tu recenzje najbardziej rozpoznawalnych, jak i niszowych marek. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.
* Środki czystości – zaopatrz się w ręczniki papierowe i podkłady higieniczne. Takie podkłady są skutecznym i tanim rozwiązaniem, które bez żadnego problemu możemy dostać w każdej aptece lub sklepie zoologicznym. Pies świetnie uczy się za ich pomocą czystości. Mata dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy, więc i dla właściciela jest bardziej praktyczna.
3. Wyznacz psie miejsce
Zaplanuj wcześniej, gdzie psiak będzie spał. Wyznaczenie przestrzeni ma duży związek z punktem pierwszym, w którym wspominaliśmy o odgradzaniu pomieszczeń, do których pies nie ma wstępu. Szczeniak, aby poczuł się bezpiecznie musi znaleźć w mieszkaniu swój kąt. Postawmy mu legowisko najlepiej w ustronnym miejscu, ale też w takim, z którego będzie mógł obserwować co dzieje się w domu.
Ważne, aby nie karmić go w jego posłaniu – od tego ma miski. Legowisko ma być dla niego przyjemnym azylem, więc pod żadnym pozorem nie każ w nim psa, nie krzycz i nie wyjmuj go z niego. To jest jego miejsce i musisz to uszanować.
Pamiętajcie, że to kilka najważniejszych zasad, które warto znać zanim psiak pojawi się w naszym domu. To praktyczne przygotowanie będzie połową sukcesu. Zapytacie – a gdzie reszta? Najważniejsze jest merytoryczne przygotowanie i psychiczne nastawienie na pojawienie się nowego pupila.
Opieka nad szczeniakiem wymaga ogromnego skupienia i uwagi. Przez pierwsze dni szczeniaka w domu najlepiej wziąć kilka dni urlopu, aby móc ciągle mieć go na oku. Te pierwsze tygodnie psa w nowym miejscu są kluczowe. Już na tym etapie pies uczy się pewnych nawyków, które zostaną z nim na zawsze. W przygotowywaniach nie zapominajcie o zapoznaniu się z odpowiednią literaturą.