Pierwsze komendy, które warto nauczyć szczeniaka

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Chyba każdy właściciel marzy, aby jego pies był wyjątkowy, grzeczny i zawsze posłuszny. Duża w tym nasza rola. Wymaga to od człowieka cierpliwości, konsekwencji i często sporo czasu. Warto zatem już od małego trenować z psem podstawowe komendy. Zastanawiacie się od czego zacząć? Podpowiemy wam, które polecenia stanowią pewnego rodzaju bazę, na której możemy później budować bardziej skomplikowane sztuczki, lub które po prostu ułatwią nam życie z psem.

thumbnail

Trening zacznijmy już od pierwszych dni, w których psiak pojawi się w naszym domu. To ważne, ponieważ w pierwszych miesiącach życia pies chłonie wiedzę jak gąbka. Oprócz tego łatwo też zapamiętuje pewne nawyki, których trudno może być go później oduczyć.

Zacznij trening od nauki reakcji na imię

To przecież najważniejsza komenda. Bez niej codzienne życie z psem się nie uda. Warto mówić do psa jego imieniem już od samego początku. O tym jakie imię wybrać dla swojego pupila przeczytacie na naszej stronie. Tam zdradziliśmy wam kilka sprawdzonych metod, którymi warto się kierować i podsunęliśmy kilka gotowych propozycji – koniecznie przeczytajcie.

Ale do rzeczy – nauka reakcji na imię to nie jest trudna sprawa. Psy raczej szybko się tego uczą. Najlepiej, jeśli będziemy często przywoływać psa jego imieniem, a kiedy przyjdzie nagradzać ulubionym smakołykiem. Pamiętaj, aby imię wymawiać zawsze ciepłym i pogodnym głosem. Wtedy pies będzie kojarzył go pozytywnie. Jeśli nie chcesz za każdym razem nagradzać psa smaczkiem, możesz zastąpić to pochwałą czy wspólną zabawą.

Naucz psa czystości

To kolejna podstawowa umiejętność, którą trzeba nauczyć psa w pierwszej kolejności. Nauka czystości to nie jest szybki proces. Wymaga on czasu i konsekwencji. Mamy dla was kilka porad, aby obeszło się bez zbędnych nerwów. Po pierwsze – zaopatrz się w zapas mat higienicznych. Możesz kupić specjalne w sklepie zoologicznych lub zdecydować się na te apteczne. Nie polecamy metody, wykorzystującej gazety. Wiemy, że jest to tańsze, ale nie do końca bardziej higieniczne. Maty są produkowane ze specjalnego materiału, który chłonie wilgoć i zapach moczu.

Najskuteczniejszą techniką nauki czystości z zastosowaniem mat, będzie rozkładanie ich na jak największej powierzchni mieszkania i obserwowanie w którym miejscu pies się załatwia. Dzięki temu możemy stopniowo usuwać zbędne maty. Możecie też sami wybrać miejsce na matę i nakierowywać tam psa, gdy wydaje wam się, że chce się załatwić.

Pamiętaj, żeby zawsze, gdy pies załatwi się na macie nagradzać go. Jeśli mu się nie uda – nie krzycz na niego, a tym bardziej nie stosuj kar fizycznych. To nic nie da, a może tylko zaburzyć twoją relację z psem. Zapomnij też o starej metodzie wkładania psiego pyszczka w odchody.

Ważne jest, aby często spacerować z pupilem. Szczeniaki mają małe pęcherze i sikają minimum co dwie godziny. Powinniście wychodzić z nim praktycznie po każdym posiłku i każdej zabawie.

Nie wpadajcie w panikę, jeśli początki będą trudne. Prędzej czy później wasz psiak zrozumie, gdzie powinien się załatwiać i nauczy się to sygnalizować. Wystarczy trochę czasu, konsekwencji i sporo cierpliwości.

Komenda przywołania

To powinien być kolejny krok. Ta komenda jest bardzo istotna, bo pomaga nam kontrolować psa np. na spacerach w ruchliwym miejscu. Oznacza to, że łatwiej nam będzie dzięki temu zadbać o jego bezpieczeństwo. Nagradzajmy psa pochwałą lub ulubionym smakołykiem, jeśli tylko zareaguje i przyjdzie do nas na komendę ,,chodź”, ,,do nogi” lub ,,do mnie”.

Komenda „siad” i „zostań”

To również ważny element. W zasadzie to podstawa, jeśli chcemy nauczyć pupila posłuszeństwa. Nie jest to trudna komenda, ale niektórym właścicielom często sprawia trudność. Pies może nie wiedzieć co się dzieje, dlatego spróbuj pokazać mu jego ulubiony smaczek i nakierowywać go coraz niżej. Jeśli na sygnał ,,siad” pies w końcu usiądzie – nagródź go nim. Próbuj przeprowadzić ten proces etapowo. Początkowo szczeniak siedzi kilka sekund i już zrywa się do zabawy. Jeśli cierpliwie będziemy trenować z nim utrzymanie tej pozycji dłużej, finalnie pies zrozumie też komendę ,,siad – zostań”.  

To kilka podstawowych komend od których możesz zacząć swój trening. Mamy jednak kilka wskazówek. Zapamiętaj je, a dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza i bardziej skuteczna:

1. Bądź cierpliwy. Nie każdy pies ma taki sam temperament i umiejętność uczenia się.

2. Wydawaj psu jasne polecenia. Nie kombinuj – niech komendy będą krótkie i konkretne. W przeciwnym wypadku pies nie będzie wiedział co się dzieje.

3. Nagradzaj psa i chwal zawsze, gdy wykona komendę lub gdy próbuje.

4. Nie stosuj kar fizycznych. To nic nie pomoże, a tylko może negatywnie wpłynąć na twoją więź z psem.

5. Zapomnij o godzinnych treningach. Szczeniakowi bardzo trudno się skoncentrować. Jeśli poświęcimy mu 10-15 min dziennie na krótki trening to zdecydowanie wystarczy.

6. Stosuj metodę małych kroków i bądź systematyczny

7. Naukę najlepiej zacznij w domu. Tam pies czuje się bezpiecznie i mniej bodźców będzie go rozpraszać. Powodzenia!

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 5

    3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.