Otyłość u psa. Rozpoznanie i leczenie

Aktualizacja: 27 stycznia 2022 |

Kategoria: Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Mało ruchu i przekarmienie – to tylko niektóre z przyczyn otyłości u psów. Otyłość jest najczęstszą chorobą dietozależną, co oznacza, że ma na nią wpływ bezpośrednio to, co wkładamy psu do miski. Jak rozpoznać otyłość u psa i jak później z nią walczyć?

thumbnail

Nie raz słyszałem opinie, ba! Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że utarło się to już o ogólne przekonanie, że pies „wypasiony” to pies zdrowy i szczęśliwy. Jeśli mam być szczery to czasem tego typu teorie już mnie nie dziwią, szczególnie że większość właścicieli nigdy nie ważyło swojego psa i nie ma pojęcia o tym, jaka ma być jego poprawna waga. Co więcej – uważa, że masa ciała ich psów jest prawidłowa, podczas gdy często ich pupile borykają się z nadwagą. 

Ale zacznijmy od początku i wyjaśnijmy sobie, czym w zasadzie jest otyłość u psa i czy objawia się podobnie, jak u ludzi? Otyłość u psa to stan patologiczny, który charakteryzuje się zwiększeniem masy ciała, a co za tym idzie sporą ilością odłożonej tkanki tłuszczowej. Nie można tego bagatelizować, bo takie zmiany w organizmie mogą być przyczyną naprawdę poważnych chorób. 

Jak rozpoznać otyłość u psa?

Weterynarze przyjęli zasadę, że zwierzę jest otyłe, jeśli jego masa ciała przekracza o 30% optymalną masę ciała, natomiast waga psa z nadwagą przekracza jego masę o 15%. No dobrze, ale jaka jest optymalna masa ciała psa? O ile w przypadku ludzi posługujemy się indeksem BMI, o tyle diagnoza w przypadku czworonogów nie jest taka oczywista.

Optymalna masa ciała nie jest dokładnie sprecyzowana, dlatego w niektórych przypadkach jest to ciężkie do oszacowania. W weterynarii stosuje się wskaźnik BCS, który polega na obserwowaniu psa i oceny wizualnej oraz dotykowej.

Przyczyny otyłości u psa

Drodzy właściciele czworonogów, okazuje się, że w większości przypadków otyłość u psów zależy w dużej mierze od was. Oczywiście wykluczamy przypadki, w których pies boryka się z otyłością wrodzoną. W większości przypadków, bezpośrednimi przyczynami otyłości u psów są:

  1. Brak ruchu – oczywiste, prawda? Mimo to wielu właścicieli o tym zapomina. Przez brak adekwatnej ilości ruchu, zwierze nie ma możliwości spożytkowania energii, której dostarczamy mu przez pożywienie. 
  2. Przekarmienie – kolejny logiczny powód otyłości u psa i myśl przewodnia tego artykułu. Jeżeli podajemy psu zbyt duże ilości jedzenia, które w dodatku przekraczają odpowiednią dawkę kaloryczną i wartościową (za dużo tłuszczu lub węglowodanów) możemy doprowadzić do psiej otyłości.
  3.  Dużą rolę odgrywa również wiek psa. Kiedy pies wchodzi w okres starczy, zmienia się jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Psi seniorzy mają też jednocześnie mniej energii, więc zmniejsza się też jego codzienna aktywność fizyczna. Na tym etapie należy zmienić nieco żywienie psa, ale jak to zrobić przeczytacie w dalszej części tekstu. 
  4. Niektóre rasy mają szczególne predyspozycje do tycia. Są to m.in. bassety, cavaliery, jamniki, beagle, cocker spaniele, mopsy, labradory, rerivery i teriery. wymagają one szczególnej dbałości w tym zakresie. 
  5. Nieprawidłowości metaboliczne u psa są kolejną przyczyną otyłości, nazywanej otyłością wtórną. Należą do nich m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy i przysadki, akromegalia, nadczynność kory nadnerczy, zabieg sterylizacji lub kastracji oraz zaburzenie podwzgórza.

Doskonale znamy skutki otyłości, z którymi borykają się ludzie. Nie chcę was wystraszyć, a raczej przestrzec, bo okazuje się, że u psa wygląda to niemal identycznie. Nadwaga w ogromny sposób wpływa na psi stan zdrowia i jego samopoczucie. Jako właściciele musimy mieć świadomość, że psy w znacznym stopniu odczuwają dodatkowe kilogramy – są częściej zmęczone, mają mniej energii a co najważniejsze – częściej chorują.

Do najczęstszych problemów zaliczamy:

  • wszelkiego rodzaju problemu ortopedyczne, takie jak dysplazja stawów,
  • zwyrodnienie kręgosłupa,
  • zerwanie więzadła krzyżowego, cukrzycę,
  • otłuszczenie narządów wewnętrznych np. serca wraz z nim możemy spodziewać się rozwoju chorób sercowo naczyniowych,
  • to także obniżenie odporności organizmu,
  • choroby narządów wydzielniczych,
  • zaburzenia płciowo-moczowe,
  • problemy skórne czy nawet zwiększenie tendencji do chorób nowotworowych.

Przerażające, prawda?

Mnie ta lista chorób też wprawiła w osłupienie, ale niestety jest prawdziwa. To dlatego tak ważną rolę w naszym – i psim – życiu odgrywa odżywianie, któremu poświęciliśmy ten tekst. Teraz chyba rozumiecie, dlaczego powinien on być dla nas – właścicieli psów, aż tak ważny.

Otyłość u psa – profilaktyka i leczenie

No dobrze, ale co zrobić, żeby nasz pies z otyłością nie miał nic do czynienia? Przede wszystkim postawmy na zbilansowane posiłki. O tym, jak dokładnie karmić psa i jaką karmę wybrać przeczytacie tutaj. Nie zapominajmy o ruchu i aktywności fizycznej, które sprzyjają spalaniu kalorii. Kontrolujmy stan zdrowia swojego pupila. Jeśli zdecydujecie się na leczenie otyłości, róbcie to pod czujnym okiem weterynarza, który zleci konieczne badania morfologiczne.

W ramach leczenia otyłości u psa zaleca się tzw. odchudzanie posiłków. Chodzi dokładnie o zmniejszenie podaży energetycznej. Zaleca się zmniejszenie kaloryczności posiłków o około 30%, zastąpienie składników wysokokalorycznych niskokalorycznymi a także rezygnację z tłuszczów i zastąpienie ich większą ilością białka. Przy okazji analizowania różnych rodzajów karm, omówimy dokładnie karmy light, które są zalecane psom otyłym, ale to w dalszej części tekstu.

Otyłość a nagradzanie psa smaczkami

Czasem między posiłkami pupil może wymusić na nas jakiś smakołyk. Jak karmić psa w takiej sytuacji? Warto sięgnąć po specjalne przysmaki, które mają opracowany przez ekspertów zestaw witamin i mikroelementów oraz właściwości prozdrowotne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by psie przysmaki wprowadzać do diety stopniowo. Psy mają bardzo delikatny układ trawienny i nagłe zmiany pożywienia zupełnie im nie służą. Mogą być przyczyną biegunki czy wzdęć.

W trakcie leczenia psiej otyłości należy niemal całkowicie zrezygnować z psich przysmaków oraz wprowadzić regularne posiłki do jadłospisu psa. Ważne, aby zmian nie wprowadzać gwałtownie, a etapami, ponieważ gwałtowna utrata masy ciała może okazać się dla psa niebezpieczna. Spowolnieniu powinien również ulec sam proces spożywania posiłku. Do tego zalecane są specjalne miski lub zabawki, które utrudniają psu łapczywe jedzenie. 

Pamiętajcie, że walka z otyłością do najszybszych i najłatwiejszych nie należy. Aby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba poświęcić wiele cierpliwości i konsekwentnie trzymać się ustalonych z weterynarzem zasad.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.