Masz psa? Koniecznie sprawdź czy znasz swoje prawne obowiązki

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

O tym, że psy potrafią nieźle zawrócić w głowie wiemy doskonale. Mimo to, czasem trzeba zejść na ziemię i jeśli jesteśmy posiadaczami tych czworonogów, zdać sobie sprawę z naszych prawnych obowiązków. Są pewne zasady zapisane w polskim prawie, które musimy przestrzegać. W przeciwnym wypadku możemy spodziewać się niemałych konsekwencji. Nie martwcie się, zaraz wam wszystko wytłumaczymy.

thumbnail

Decydujesz się na psa = bierzesz za niego prawną odpowiedzialność

Art. 431 § 1 k.c., stanowi, że „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.

Oznacza to, że odpowiedzialność nas dotyczy niezależnie od tego, czy zwierze było faktycznie pod nadzorem człowieka, czy np. uciekło. Taką odpowiedzialność ponosi osoba – niekoniecznie musi być to właściciel – która w danej chwili sprawowała opiekę nad psem.

Musimy pamiętać, że jeżeli nasz psiak spowoduje szkodę osobową, czyli np. ugryzienie lub majątkową np. porysuje pazurami czyjś samochód, będzie na nas ciążył obowiązek naprawienia tej szkody.  Zakres odpowiedzialności został określony w przepisach ogólnych kodeksu cywilnego. Są to w szczególności art. 361, 362, 363, 444–447 k.c. Istotną kwestią jest możliwość wykupienia dobrowolnego ubezpieczenia OC. Po zawarciu umowy z ubezpieczycielem odpowiedzialność majątkowa przekazana zostaje na jego ręce.

Jeżeli szkoda majątkowa nie przekracza kwoty 250 zł, posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń.

Do tego punktu zaliczymy też głośne szczekanie, które może przeszkadzać sąsiadom. To znany problem szczególnie mieszkańcom bloków. Kwestię te reguluje kodeks wykroczeń i prawo cywilne. Chodzi tutaj o art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeśli pies długotrwale szczeka w ciągu dnia, może to się wiązać z przykrymi konsekwencjami  i interwencją Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Pamiętaj o szczepieniach

Musisz pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Zgodnie z prawem, właściciel psa ma obowiązek zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny (od 20 – 500 zł), kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.

Warunki do życia

Musisz pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Zgodnie z prawem, właściciel psa ma obowiązek zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny (od 20–500 zł), kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.

Czy mogę spuścić psa ze smyczy?

Musimy zadbać o to, żeby nasz psiak nie był szkodliwy i uciążliwy dla otoczenia. Art. 10 a ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt głosi, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Nie dotyczy to terenu prywatnego, który jest ogrodzony.

W ustawie nie jest dokładnie sprecyzowane, w jakim stopniu człowiek powinien kontrolować psa w publicznym miejscu. Nie ma w niej jednoznacznej informacji o tym, że człowiek zawsze musi wyprowadzać psa na smyczy lub w kagańcu. Nie można natomiast wypuszczać całkowicie swobodnie psa. Reguluje to kodeks wykroczeń. W art. 77 czytamy, że kto nie zachowuje zwykłych bądź nakazanych środków przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.

Zwykłą ostrożność należy interpretować jako przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia. Będą one jednak zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i stopnia niebezpieczeństwa, jakie może ono stwarzać.

Nakaz trzymania psa na smyczy bądź kagańcu wynikać może również z regulaminów wewnętrznych przewoźników, centrów handlowych czy obiektów sportowych. Pisaliśmy już o tym na naszej stronie. Zapoznajcie się z treścią tego artykułu zanim wsiądziecie z pupilem do tramwaju czy autobusu. Przeczytacie tu też jak zapewnić psu odpowiedzialny i bezpieczny transport.

Inaczej wygląda kwestia spuszczania psa ze smyczy w lesie. Art. 166 głosi, że kto puszcza w lesie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany. Wybierając się z psem w góry, pamiętajcie, aby był przypięty do smyczy.

Sprzątaj po swoim psie!

Na koniec temat ważny, a często bardzo bagatelizowany. Nieposprzątanie nieczystości po swoim psie może grozić mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.