Idziesz w góry z psem? Na wiele szlaków z nim nie wejdziesz

Aktualizacja: 28 lipca 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Zanim wybierzesz się w góry z psem, sprawdź uważnie przebieg trasy, którą obrałeś. Może się okazać, że obowiązuje na niej zakaz wstępu dla psów. Które szlaki z psem lepiej omijać?

thumbnail

Tegoroczne wakacje w kraju mają sporo zalet. Dzięki temu, że wielu z nas zdecyduje się zostać w Polsce, odkryje ten kraj zupełnie na nowo. Z tego powodu ogromną popularnością cieszą się już od początku sezonu górskie trekkingi, na które niejednokrotnie zabieramy ze sobą swojego pupila. Górska wyprawa to fantastyczna przygoda nie tylko dla nas, ale też dla czworonogów, dla których zapach lasu i chłód górskiego strumyka jest czymś nowym i niezwykle fascynującym.

Jeśli wybieramy się z psem w góry, warto wcześniej sprawdzić czy zaplanowana przez nas trasa jest dla nich dozwolona. Pamiętajcie, że kiedy piszemy o dozwolonych szlakach na wędrówkę z psem, zawsze mamy na myśli psa prowadzonego na smyczy. 

W góry z psem – czy w Bieszczady mogę iść z psem? 

Sporo szlaków, szczególnie tych przebiegających przez parki narodowe, jest zakazanych dla psów, dlatego warto je omijać lub wrócić na nie w pojedynkę. Dlaczego? O zakazie wstępu psów na teren parków narodowych mówi Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Znajdziemy w niej informację o zakazie wprowadzania wszystkich czworonogów na teren parków narodowych oraz rezerwatów przyrody, jednak to obostrzenie może złagodzić lub całkowicie znieść dyrekcja danego parku. 

Wiele terenów zielonych uważnie przestrzega tego zapisu i stanowczo zakazuje górskich wędrówek z psem na terenie parku narodowego. Jako przykład może posłużyć nam Bieszczadzki Park Narodowy, który na swojej oficjalnej stronie przestrzega o zakazie i tłumaczy jego zasobność. – Nie bądźmy egoistami i pomyślmy też o zwierzęcych gospodarzach tego terenu. – apelują. Hałas (szczekanie, wycie) mający szczególnie negatywny wpływ na populacje dzikich zwierząt w okresie związanym z rozrodem i wyprowadzaniem młodych. Oznacza to, że na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pod żadnym pozorem nie wejdziemy z psem. 

W góry z psem – czy w Tatry mogę iść z psem? 

Tatry z psem również musimy wybić sobie z głowy, ponieważ w Tatrzańskim Parku Narodowym te procedury są równie rygorystycznie przestrzegane, a z psem (oczywiście na smyczy) można wędrować jedynie  Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej).

Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów – przestrzega dyrekcja parku.

Gdzie można a gdzie nie można iść w góry z psem?

Zakaz wstępu na szlak z psami obowiązuje jeszcze w kilku parkach narodowych i rezerwatach przyrody w Polsce, czyli:

  • Babiogórskim Parku Narodowym,
  • Gorczańskim Parku Narodowym,
  • Pienińskim Parku Narodowym,
  • Świętokrzyskim Parku Narodowym,
  • oraz we wspomnianych wcześniej: Bieszczadzkim Parku Narodowym i Tatrzańskim Parku Narodowym. 

Kilka parków narodowych w Polsce skorzystało z ustawowej możliwości złagodzenia tego zapisu i zniosły zakaz wprowadzania psów na szlaki, dlatego swobodnie wędrować z psem, prowadząc go na smyczy, możemy w Karkonoskim Parku Narodowym, Magurskim Parku Narodowym, Ojcowskim Parku Narodowym oraz Parku Narodowym Gór Stołowych. 

Sami widzicie, że sprawa nie jest do końca oczywista, a niektóre parki narodowe mimo odgórnego zakazu, pozwalają wprowadzać na szlak czworonogi, a niektóre ściśle trzymają się zapisu w ustawie. To dlatego tak ważne jest dokładne prześledzenie trasy wędrówki górskiej z psem, ponieważ może się okazać, że o ile większość trasy przebiega w terenie dozwolonym dla psów, jeden jej odcinek prowadzi przez park narodowy, który na to nie pozwala. Wejście z psem na szlak objęty ochroną może wiązać się z mandatem wysokości nawet 500 złotych. 

Źródła:

https://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1109&Itemid=54

https://tpn.pl/nowosci/przed-sezonem-garsc-informacji

http://www.bgpn.pl/turystyka/regulamin-dla-zwiedzajacych

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-przyrody-17091515/art-15

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 5

    1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.