Adopcja psa ze schroniska. Jak to działa i ile kosztuje?

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Zdecydowałeś się na adopcję psa ze schroniska? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby podjąć tę decyzję świadomie, analizując ją wcześniej dokładnie. Często psy w schroniskach mają już spory bagaż doświadczeń i naprawdę ostatnie czego potrzebują to kolejnego rozczarowania człowiekiem. Jeżeli dopiero zastanawiacie się nad adopcją, ten artykuł jest dla was. Spróbujemy przybliżyć wam ten temat i wyjaśnić na czym dokładnie polega ten proces oraz z jakimi trudnościami możecie się spotkać.

thumbnail

Jak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Weterynarii, z roku na rok w schroniskach znajduje się coraz więcej psów. Warunki, w jakich przebywają czworonogi, często pozostawiają wiele do życzenia. Kojce niejednokrotnie nie są podgrzewane (problem ten doskwiera szczególnie zimą), weterynarz jest drogi i brakuje rąk do pracy, aby na bieżąco sprzątać wybieg dla psów. Sytuacja naprawdę nie jest zadowalająca, dlatego tak głośno w mediach mówi się o adoptowaniu, a nie kupowaniu psiaków.

Schroniska najczęściej dają możliwość wyboru, jaki rodzaj adopcji nam odpowiada. Zdziwieni? Tak, naprawdę adopcja nie musi zawsze wiązać się z tym, że zabieramy psa ze sobą do domu. Opcji pomocy jest więcej.

Stała adopcja psa

Adopcja stała to ta najbardziej popularna forma przygarnięcia psiaka do siebie. Od tego momentu pies trafia do twojego domu, a ty odmieniasz jego schroniskowe, smutne życie o 180 stopni. Schroniska mają różne regulaminy adopcji stałej. Często różnią się one od siebie, natomiast w najważniejszych kwestiach są one jednoznaczne.

1. Przykładowo, adopcja łączy się z obowiązkową opłatą adopcyjną. Nie są to duże kwoty. To raczej symboliczna, częściowa opłata za szczepienia, które wykonało schronisko. Opłata adopcyjna jest wsparciem dla schroniska i pomocą w utrzymaniu pozostałych psiaków.

2. Adoptując psiaka podpisujesz umowę adopcyjną. W związku z tym, może zrobić to osobiście tylko osoba pełnoletnia, okazując dowód tożsamości. Podpisując ją, deklaruje się, że zapewni psu odpowiednią opiekę. Nie ma możliwości podpisania umowy adopcyjnej w czyimś imieniu. Należy to zrobić tylko osobiście. Od momentu podpisania umowy, nowy właściciel przejmuje pełną odpowiedzialność nad psem. Są też sytuacje, w których schronisko zastrzega sobie prawo do wizyty kontrolnej.

Od teraz pies jest twoim kompanem. Sam zauważysz, że w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy, ten przygnębiony i samotny psiak, zmieni się w twoim domu nie do poznania. On potrzebuje tylko poczucia bezpieczeństwa, pełnej miski i kochającego właściciela.

Adopcja tymczasowa

Adopcja tymczasowa polega na przygarnięciu psa do swojego domu i zapewnieniu mu odpowiedniej opieki. Różni się od stałej tym, że pies przebywa z nami tylko do czasu, aż znajdzie się dla niego właściciel stały. Często zdarza się tak, że schronisko przekazuje karmę lub leki potrzebne psu. Adopcja tymczasowa to naprawdę wartościowa forma pomocy bezdomnym psiakom. Oczywiście pod warunkiem, że znajdzie się dla nich stały dom. Tymczasowy opiekun ma prawo oddać go do schroniska, jeśli takowy się nie znajdzie.

Jakie psy można tymczasowo zaadoptować? Najczęściej są to psiaki, które nie doznały jeszcze schroniskowej samotności na dobre. Są to psy, których właściciel np. zmarł. Są z reguły wychowane w odpowiednich warunkach i nauczone dobrego zachowania. W adopcji tymczasowej spotkamy też szczeniaki, które trzeba karmić z butelki, chore psiaki w trakcie leczenia, wymagające specjalnych warunków czy starsze, porzucone przez swoich właścicieli.

Adopcja wirtualna

Jeśli los samotnych psiaków nie jest ci obojętny i za wszelką cenę chciałbyś im pomóc, ale nie możesz przygarnąć ich do domu – ta opcja jest dla ciebie. Wirtualna adopcja to prosty sposób, aby zrobić coś dobrego nie wychodząc nawet z domu. Taki rodzaj adopcji polega na wybraniu psa, którego będziemy wspierać finansowo przez internet. Nikt nie narzuca ci, którego psa masz wesprzeć. Jeśli urzekła cię historia jednego, szczególnego psa – możesz śmiało się na niego zdecydować. Takie finansowe wsparcie daje psu szanse na lepsze życie, szczególnie, kiedy np. trzeba sfinansować jego leczenie.

Adopcja wirtualna jest banalnie prosta. Wesprzeć możemy psiaka z drugiego końca Polski. Wystarczy wejść na stronę internetową schroniska. Przy każdym psiaku znajduje się informacja, czy ma on już obecnie wirtualnego opiekuna. Ady zgłosić swoją chęć adopcji wirtualnej skontaktuj się ze schroniskiem. Reguły mogą różnić się w zależności od placówki. Najczęściej jednak wystarczy wysłać maila, podać imię psa oraz zdeklarować miesięczną stawkę wpłaty.

Sami widzicie, że możecie dobrać typ adopcji w zależności od waszych preferencji i możliwości. Jeśli nie planujecie wystawowej kariery swojego przyszłego psa, rozważcie adopcję ze schroniska. Często nasze wyobrażenia tych placówek mają niewiele związanego z rzeczywistym stanem. Psów jest coraz więcej, a rąk do opieki nadal za mało.

Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, ale nie jesteś do końca przekonany, spróbuj małymi kroczkami nawiązywać relacje ze schroniskowymi czworonogami. W placówkach często (szczególnie w okresie wiosennym i letnim) można wziąć udział w akcji wyprowadzania psiaków na spacery. Zobacz czy w schronisko w twoim mieście też organizuje podobne akcje. To świetna okazja, aby zobaczyć na własne oczy, jak schroniskowe psiaki pragną bliskości człowieka.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.