Jak wybrać karmę dla psa? Podpowiadamy jakich błędów unikać

Aktualizacja: 27 listopada 2019 |

Kategoria: Karmy mokre, Karmy półwilgotne, Karmy suche, Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Wybór karmy dla psa wbrew pozorom nie jest łatwy – szczególnie, jeśli zależy nam na zdrowiu naszego pupila. Oto kilka błędów, których należy unikać podczas zakupu.

thumbnail

Wybór karmy dla psa to kwestia całkowicie indywidualna. Na naszym blogu znajdziecie szereg recenzji najpopularniejszych karm dla psów na rynku. Rozprawiamy się w recenzjach ze składami karm, których składy pozostawiają często wiele do życzenia. Mimo, że dobór karmy to najczęściej kwestia zupełnie osobista i często dość trudna, postanowiliśmy ułatwić wam ten proces, wyszczególniając kilka zasad, którymi warto się kierować. 

Na samym początku musimy uświadomić sobie, że wybór żywienia to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć w trakcie wspólnego życia z czworonogiem. W końcu zdrowy pies to szczęśliwy pies. Rynek pęka w szwach od różnych gatunków karm. 

Jak wybrać karmę dla psa? Wybierz pełnoporcjową

Wybierając karmę dla psa należy zwrócić uwagę, czy na produkcie widnieje napis ,,pełnoporcjowa” lub ,,uzupełniająca”. Ta pierwsza może być traktowana, jako pełnowartościowy posiłek, a zatem może stać się główną karmą zwierzęcia, ponieważ posiada wszystkie niezbędne minerały. To na tego typu karmy powinniśmy zwracać uwagę, jeśli zdecydowaliśmy się oprzeć dietę psa na tego typu produktach. Druga – jak nazwa wskazuje – oznacza, że może być jedynie dodatkiem do diety. Są to najczęściej różnego typu przysmaki dla psów.

Warto zwrócić również uwagę na sprecyzowany rodzaj karmy. Producenci często informują nas na opakowaniu, czy dany produkt skierowany jest do psów dorosłych, szczeniąt, czy ras większych czy miniaturowych. Na rynku coraz częściej pojawiają się karmy dedykowane psom o określonej aktywności.

Jak wybrać karmę dla psa – nie pomijaj składu!

Sugerowanie się znaną marką i pomijanie tym samym faktycznego składu karmy to najczęstszy błąd właścicieli zwierzaków. To tam znajduje się informacja, czy dana karma będzie spełniała psie oczekiwania. Wiemy, że wybór karmy dla psa to nie jest łatwy proces, dlatego na naszym blogu znajdziecie analizę składów karm suchych i mokrych.

Jeśli zdecydujecie się na analizę składu na własną rękę, pamiętajcie, że kolejność składników ma ogromne znaczenie. Na górze listy znajdują się składniki, których do produkcji karmy wykorzystano najwięcej. Analogicznie, na samym dole będą składniki, których wykorzystano najmniej. Warto zatem sugerować się się głównie składnikami u góry składu. 

Szukajmy tam białka zwierzęcego oraz owoców i warzyw. Na pierwszym miejscu nigdy nie powinno znajdować się zboże. Owszem – jest ono dostarczycielem węglowodanów, ale w zasadzie nic poza tym. Zboże jest tanie i łatwo dostępne, dlatego producenci karm słabej jakości wykorzystują go, jako tzw. zapychacz. 

Jak wybrać karmę dla psa – bądź sprytniejszy od producenta

Wspomnieliśmy o tym przy okazji poprzedniego punktu, ale zdecydowaliśmy, że warto poświęcić temu osobny fragment. Bardzo często ulegamy producentowi, który w umiejętny sposób manipuluje naszymi decyzjami zakupowymi. Reklamowane karmy dla psów często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jakie są typowe reklamowe chwyty?

  1. Zacznijmy od tego, że producent nie ma obowiązku podawać dokładnej ilości składników, a tego możemy domyślić się tylko na podstawie kolejności w składzie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której marka podkreśla w tekście lub na zdjęciu zawartość danego składnika np. batatów. Wtedy musi on wskazać procentowy udział tego składnika.
  2. Kolejnym przykładem jest rozdzielanie składników na kategorie. Producenci decydują się na ten zabieg, kiedy chcą ukryć sporą ilość niepożądanych składników w karmie. Przykładowo, nawet jeżeli na pierwszym miejscu znajduje się kurczak, nie musi to oznaczać, że w karmie dominuje mięso. Zwróćmy uwagę, czy pozostałe pozycje w składzie nie należą do tej samej grupy składników np. ziarna pszenicy i gluten pszeniczny.
  3. Stosowanie ogólników jest kolejną sprytną sztuczką producentów. Chodzi dokładnie o posługiwanie się kategoriami składników zamiast ich konkretnymi nazwami. Jest to oczywiście zgodne z prawem, ale dla konsumenta może być mylące. Decydujmy się na karmy, których skład jasno precyzuje surowce np. świeże mięso z kurczaka, zamiast ,,mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego” czy ,,roślinne ekstrakty białkowe”. Co może kryć się pod produktami pochodzenia zwierzęcego?  Jak sama nazwa wskazuje, niekoniecznie musi być to po prostu mięso, a raczej wszystko pozostałe, czyli np. płetwy, skóra, sierść, pióra, kości, rogi, ogony itd.

W takim razie jak wybrać karmę dla psa? Jeśli po przeczytaniu tego tekstu macie jeszcze więcej wątpliwości, niż kilka minut temu, pragniemy was uspokoić. Jeśli zależy wam na diecie waszego psa, zanim kupicie karmę, przeczytajcie co uważają o niej specjaliści.

Zasięgnijcie rady weterynarza lub spróbujcie na własną rękę (przy pomocy naszych recenzji) przeanalizować składy karm dla psów, unikając powyższych błędów. Przekonacie się, że na rynku jest kilka świetnych propozycji, które zapewnią waszym pupilom zdrowy rozwój.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 3.7

    3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

G
Gabriela Dąbrowska

29 listopada 2019 o 10:08

Obecnie na rynku jest tyle karm i tyle przysmaczków, że naprawdę można się zagubić i wybrać coś, czego pies nie powinien nawet tknąć… A producenci też robią się coraz sprytniejsi – eko opakowania, zielone znaczki i już produkt uznawany za zdrowy a w składzie syfy 🙁

A
Anna

2 czerwca 2020 o 08:40

W składzie Royal Canin Club CC nie ma nawet informacji czy karma jest z drobiem czy wołowina czy czymś innym, jest tylko „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Cała ta seria Club jest wg mnie jakaś dziwna chociaż stylizują się na produkty profesjonalne. Wysłałam do nich pytanie z czego robią karmy club, czekam na odpowiedź, może się pochwalą. Zna ktoś te karmy i może powiedzieć o nich coś więcej?

r
rheysbsys726hd

13 stycznia 2021 o 11:10

Royal Canin jest karmą niskiej jakości, na poziomie marketówek

A
AnimalZoone

28 stycznia 2021 o 14:01

Przed zakupem sprawdzajmy skład danej karmy…no nie łudźmy się także niską cena, jak coś jest tanie to nie może być dobrej jakości. Dobra karma musi niestety kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.