Kategorie
Newsy

Interakcja z psem niweluje stres. To szczególnie ważne dla ratowników medycznych

Najnowsze badania opublikowane w  Academic Emergency Medicine wskazują, że interakcja lekarzy i pielęgniarek z psami terapeutycznymi, w kilka minut potrafi znacznie obniżyć ich poziom stresu.  To kolejny dowód na ogromną rolę czworonogów w życiu człowieka, bowiem nie pierwszy raz udowodniono znaczący wpływ ich obecności na ludzką psychikę i jej dobrą kondycję, co jest szczególnie istotne w przypadku zawodów narażonych na stres. 

W badaniu wzięło udział 122 uczestników, z czego każdy z nich jest ściśle związany z branżą medyczną, w większości byli to ratownicy medyczni. Część uczestników musiała spędzić pięć minut z psem terapeutycznym, głaszcząc go i spędzając z nim czas. Druga część w tym czasie odreagowywała stres, kolorując antystresowe kolorowanki. Po upływie wyznaczonego czasu, pierwsza grupa charakteryzowała się znacznie niższym poziomem kortyzolu w ślinie, czyli tzw. hormonu stresu. 

Jeffrey A. Kline, czyli autor badania komentuje jego wyniki i wskazuje, jak cenną rolę ogrywa psia obecność w niwelowaniu szkodliwego stresu u człowieka. Nawet pięciominutowe wsparcie wspomagane przez czworonogi nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale też obniżając poziom hormonów stresu, co może znacząco wpłynąć na komfort i wydajność ich pracy w szpitalach. 

źródło: www.sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.