Purina Darling – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 16 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Purina to bardzo popularna w naszym kraju marka karm dla zwierząt. W swojej ofercie mają karmy bytowe i weterynaryjne. My skupimy się na tych pierwszych, w skład których wchodzą: Purina Pro Plan, Purina Dog Chow, Friskies, Beyond, Beneful oraz Darling. Do analizy wybraliśmy suchą karmę dla dorosłych psów wszystkich ras Purina Darling z wołowiną i warzywami.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Purina Darling Wołowina i Warzywa to sucha karma dla dorosłych psów wszystkich ras. Pełnowartościowa, doskonale zbilansowana i dobrze przyswajalna. Smakowite dzięki starannie dobranym składnikom, białko, które wspiera siłę mięśni i daje energię, tłuszcze, aby nadawać połysk sierści, niezbędne składniki mineralne i witamina D dla mocnych kości, witaminy i składniki mineralne, aby dostarczyć składników odżywczych, włókno dla zdrowego trawienia.

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 8% (w tym wołowina 4%), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe, składniki mineralne, warzywa (0,08% suszonego grochu, odpowiednik 0,5% warzyw).

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 9510 IU, witamina D3 640 IU, żelazo 97 mg, jod 2,4 mg, miedź 28 mg, mangan 13 mg, cynk 315 mg, selen 0,34 mg. Zawiera barwniki i przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko 17%, oleje i tłuszcze 7%, popiół surowy 8%, włókno surowe 3%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy zboża, które dostarczają sporo węglowodanów. Są tanie i podwyższają też poziom białka w karmie. Oprócz tego, nic szczególnego nie wnoszą do psiej diety.

Drugie miejsce zajmuje mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Mają one za zadanie dostarczyć białko. Pod tą nazwą surowca mogą kryć się odpadki z rzeźni.

Następne są produkty pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak dokładnie sprecyzowane, więc nie jesteśmy w stanie określić, jakiej jakości jest ten surowiec.

Kolejne miejsce to oleje i tłuszcze, które dostarczają energię i niezbędne kwasy tłuszczowe.

Na miejscu piątym są roślinne ekstrakty białkowe. Jest to skoncentrowane źródło białka. Nie wiadomo jakie rośliny lub ich części są źródłem białka – które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa.

Szóste miejsce to składniki mineralne a następnie warzywa. Znajdziemy tu suszony groch, bogaty we włókno składnik. Jest bogaty w proteiny, co może powodować umieszczanie przez producenta zsumowanej wyższej wartości procentowej białka na etykiecie.

Podsumowanie

Karma Purina Darling Wołowina i Warzywa to produkt o bardzo złej jakości. Na pierwszym miejscu mamy tutaj tani wypełniacz w postaci zbóż. Oprócz wysokiej dawki węglowodanów, nie wnoszą one do psiej diety nic szczególnego.

Większość pozycji w karmie jest niesprecyzowana. Przez to ciężko jest nam określić jakość surowców. Można wręcz przypuszczać, że producent celowo stosuje taki zabieg, aby ukryć przed konsumentem słabej jakości surowce. Jest to charakterystyczny zabieg, stosowany przez producentów tanich karm.

Oprócz tego, przybliżona zawartość składników odżywczych jest również bardzo przeciętna. Ta karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa. To roślinna mieszanka ze śladową ilością mięsa.

Cena jest niska za 15 kg suchej karmy zapłacimy ok. 80 zł.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– niesprecyzowany skład

– bardzo mało mięsa

– niska zawartość wartości odżywczych

– zboża na pierwszym miejscu

– podwyższony poziom białka przez białko roślinne

Ten produkt to jedna z gorszych pozycji, jakie znajdziemy obecnie na naszym rynku. Karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 5

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.