Ile kosztuje utrzymanie psa? Analizujemy i przeliczamy wszystkie wydatki.

Aktualizacja: 21 sierpnia 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Realizację każdego marzenia trzeba rozpocząć od gruntownego przygotowania i tak jest również w przypadku chęci posiadania psa, a czeka was sporo poważnych decyzji. Nie mówię tylko o samym wyborze rasy, ale również o waszych możliwościach czasowych i finansowych. I te ostatnie mogą mieć kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji, czy to najlepszy moment na powiększenie rodziny o nowego członka. 

thumbnail

W tym artykule przybliżę wam, ile kosztuje utrzymanie psa, od momentu kiedy decydujecie się na szczeniaka, aż po utrzymanie psiego seniora. 

Nim Rico pojawił się u nas w domu, nie mieliśmy pojęcia z jakimi wydatkami wiąże się posiadanie psa. Wydawało się, że opłacenie kaucji i wykup z hodowli będzie jednym z największych kosztów, okazało się jednak, że to dopiero początek drogi, a wydatki, nawet przy zdrowym psiaku nie należą do najmniejszych. 

Rico

Zanim w ogóle zaczniecie się zastanawiać nad przyjęciem do domu nowego przyjaciela, zaczynacie od obliczenia miesięcznych kosztów utrzymania zwierzaka. Ile kosztuje utrzymanie psa i czy was na to stać. Nie jest to błąd, ale zdecydowanie najlepiej jest rozpocząć podejmowanie jakichkolwiek decyzji od wyboru rasy. 

Jakiego psa wybrać i czemu ma to wpływ na domowy budżet?

Zacznijmy od tego, że wybór macie ogromny – możecie przebierać nie tylko spośród psów małych i dużych, ale też pod względem ich temperamentu, potrzeb czy ryzyka chorób. Niemałe znaczenie mają też dość nieprzemyślane mody na konkretne rasy. Kiedyś były to dalmatyńczyki, pudle, dobermany dziś buldogi, mopsy, beagle i westy. O tym jaką rasę wybrać przeczytacie na stronie.

Trzeba przyznać, że ceny psów też mogą przyprawić o zawrót głowy i niestety szukając oszczędności możemy wspierać pseudohodowle psiaków. Nie bez kozery wszystkich obowiązuje powiedzenie “Chytry traci dwa razy”, bo pies z niepewnego źródła może cierpieć na schorzenia, o których nawet wam się nie śniło.

Inna sprawa to kwestia legalności i zwykłej ludzkiej przyzwoitości – po prostu tego nie róbcie. Jeśli takie hodowle przestaną być opłacalne, zaczną znikać, a krzywda zwierząt będzie znacznie mniejsza. 

“Domowy” rozród i sprzedaż też nie są legalne! I niestety przyczyniają się do zwiększającej się bezdomności zwierząt.

Nie stać was na kupno legalnie rasy, która was interesuje – weźcie pod uwagę adopcję psa w poszukiwanym przez was typie np. mieszańce labradorów mają wiele wspólnych cech z rasą.

Jeżeli zdecydujecie się na szczeniaka z hodowli legalnej musicie założyć koszt pomiędzy 1500 – 4000 zł, a też nie zawsze, bo czasem po psiaka trzeba jechać nawet za granicę. Tak się dzieje, jeśli macie dość sprecyzowane oczekiwania i np. poszukujecie konkretnego umaszczenia. Ale to już temat dla pasjonatów i hodowców.

Psa, jak wspominałem, można również adoptować, a wtedy wydatki uzależnione są od oczekiwań schroniska i fundacji, na którą się zdecydowaliście. Najczęściej to wydatek około kilkudziesięciu złotych. Przy adopcji deklarujecie również obowiązek wykonania sterylizacji/kastracji, który ponoszony jest przez wasz ośrodek, a to niemała kwota, która może przeważyć szalę na rzecz kundelka. Odpada wam również wydatek związany z chipowaniem.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Wybór rasy ma jeszcze jedno przełożenie – chyba najważniejsze pod względem finansowym – zapadalność na schorzenia. Nawet jeśli zdecydujecie się na psa ze sprawdzonym rodowodem, musicie liczyć się z tym, że konkretne rasy mają predyspozycje do występowania niektórych chorób, co może przełożyć się na koszty leczenia. 

Buldożki i mopsy mają problemy z układem oddechowym, dogi niemieckie cierpią przez choroby serca i częste alergie, a boksery mogą mieć duże problemy z oczami. Praktycznie każda rasa może mieć jakieś obciążenie, więc warto mierzyć siły na zamiary. 

Jeśli już wiecie, że w waszym domu zamieszka konkretny psiak, czas przygotować dla niego kilka gadżetów. O samym przygotowaniu domu dla młodego psa przeczytacie w artykule “Przygotowanie domu na przyjście szczeniaka. 3 najważniejsze kroki”.

Akcesoria dla szczeniaka

Pod kątem finansowym, ten pierwszy etap jest najcięższy. Nie popełniajcie kardynalnych błędów i nie idźcie po całą wyprawkę do jednego sklepu, chyba że to sprawdzona i niedroga hurtownia. Zawczasu warto zacząć się za taką rozglądać, bo będzie jedną z waszych ulubionych miejscówek. 

Porównując ceny dużych sieciowych sklepów zoologicznych a właśnie takich mniejszych hurtowni ukrytych w bocznych uliczkach waszych miast, ceny mogą się różnić nawet o setki złotych i nie są to żarty. Wtedy nie zadawajcie sobie pytania, ile kosztuje utrzymanie psa, a jak szybko zbankrutować ze szczeniakiem.  

Wśród takich akcesoriów są miski, obroża, szelki do nauki chodzenia, smycze, kaganiec, legowisko, koc, zabawki itd. Tylko to wszystko, to jedynie podstawa. Zapoznajcie się z naszą listą zakupów.

Jeśli planujcie podróżować z psem, już na samym początku warto wyposażyć się w odpowiednie szelki samochodowe, transporter lub matę samochodową. 

Nie wolno zapomnieć również o akcesoriach pielęgnacyjnych, takich jak szczotka, grzebień, obcinacz do pazurków czy szampon, chociaż ten ostatni warto skonsultować z weterynarzem, który może mieć uwagi odnośnie pierwszego kąpania szczeniaka lub psa z problemami alergicznymi. 

Sytuacja przedstawia się też trochę inaczej w sezonie wiosennym i letnim. Jeśli to wtedy, pierwszy raz ma się pojawić u was nowy domownik, pamiętajcie, że to wzmożony czas kleszczy. Tutaj ceny uzależnione są od tego, czy zdecydujecie się na obroże ochronną czy krople. Ten temat również poruszcie na pierwszej wizycie weterynaryjnej. 

Taki zestaw akcesoriów, zawierający np. transporter może wynieść około 300-500zł, w zależności od wielkości psiaka. Może i więcej, z czego doskonale zdają sobie sprawę ci, którzy postanowili kupić np. bardzo designerskie legowisko. 

Na szczęście szukanie oszczędności na tym etapie nie jest trudne. Coraz więcej hurtowni umożliwia zakupy przez internet, gwarantuje zniżki przy większym zamówieniu czy programy lojalnościowe, które zmienicie później na kolejne psie zakupy. A te będą, gwarantuję. 

Żywienie psa

To chyba najbardziej nurtujący temat i zdecydowanie najważniejszy element, od którego głównie zależy, ile kosztuje utrzymanie psa. To też kwestia istotna pod kątem zdrowotnym. Na psiej diecie nie można oszczędzać, bo o ile szukaliście mniejszych wydatków na akcesoria, to tutaj postawcie na wysokogatunkowe karmy. 

To od dobrej karmy głównie zależy zdrowie jego zębów, kości, wygląd sierści czy nawet samopoczucie.

Cena w tym przypadku jest ruchoma i zależy od wielkości psa, rasy i stanu zdrowia. Można zdecydować się na dietę BARF, czyli podawać surowe mięso, a do tego warzywa, owoce i oleje. Większy pies na tej diecie jest w stanie zjeść dziennie ok. 500 gramów takiego pokarmu, co daje minimum 250-300 zł miesięcznie. 

Można również zdecydować się na karmy gotowe. Wybór jest duży, ale to tylko utrudnia zadanie. Musimy pamiętać, aby wybierać tylko suche lub mokre karmy, które mają sprawdzony i bezpieczny skład z odpowiednią ilością białka i witamin. Nie sięgajmy po produkty z niskiej półki cenowej. O tym, jakie karmy na rynku są warte uwagi, przeczytacie na naszej stronie. Tu znajdują się recenzje najpopularniejszych produktów wraz ze szczegółowymi analizami składu.

Przykładowo, decydując się na dobrą karmę marki Acana Classic Red 11,4 kg zapłacimy poniżej 200 zł. W przypadku małych psów, taka pojemność wystarczy na kilka miesięcy. 

Pamiętajcie, że koszty żywienia psa są głównie uzależnione od jego wielkości. Im mniejszy pies, tym koszty są niższe.

Nie samą karmą pies żyje

Macie czasem tak, że macie smaka na coś innego – psiaki też tak mają, a co więcej chętniej uczą się przy udziale właśnie takich smaczków. I o ile karma to dość duży wydatek, tak psie smakołyki są nieco tańsze, za to lepiej kupować je hurtowo. 

Oczywiście tu też stawiajcie na jakość – nic od podejrzanych sprzedawców na targowiskach, w tym niewłaściwie przechowywanego suszonego mięsa czy wietrzejących ciastek. 

W tym momencie warto też dodać coś o higienie jamy ustnej. Część smakołyków umożliwia odpowiednie oczyszczanie zębów szczeniąt i psów dorosłych, ale jeśli zdecydowaliście się na adopcję psiego seniora lub psa z problemami stomatologicznymi, to do miesięcznego wyżywienia dodajcie 30 zł na zakup specjalnego płynu dentystycznego, który wlewa się do wody w misce. On zapobiega zbyt szybkiemu odkładaniu się nalotu na zębach, co ma znaczenie w częstotliwości wizyt u weterynarza. 

Opieka weterynaryjna

W utrzymanie psiaka wliczamy również wszelkie wizyty u weterynarza. Jeśli macie zdrowego psa bez problemów, to najczęstsze wizyty dotyczą badań, szczepień czy różnego rodzaju planowanych zabiegów. 

Na samym początku czeka nas szczepienie i odrobaczenia psa. Tutaj wielkość psa też gra rolę (przy odrobaczeniu może różnić się podawana ilość tabletek). Odrobaczanie to kwota około 30 zł. Szczeniak przechodzi też trzy serie szczepień, które chronią go przed nosówką i parwowirozą. Koszt waha się w granicach 40-90 zł za jeden etap. Obowiązkowe szczepienie na wściekliznę trzeba wykonywać raz w roku i kosztuje ok. 50-100 zł.

Jeśli w przyszłości zdecydujemy się psa wykastrować, musimy liczyć się z kosztem rzędu 300-600 zł. Ale i od tego wydatku można się ratować. Po pierwsze adopcją psa ze schroniska lub fundacji, które deklarują pomoc w sterylizacji zwierząt adopcyjnych. 

Druga możliwość to liczne miejskie programy, których celem jest redukcja problemu bezdomności. W tym wypadku, jeśli wam się uda dostać do takiego programu, możecie zapisać się na bezpłatny lub dofinansowywany zabieg. Warunkiem są wtedy aktualne szczepienia, posiadanie przez psiaka chipa i zaświadczenia od weterynarza o braku przeciwwskazań. 

Psiaka trzeba i warto chipować, a nie jest to zabieg drogi czy wymagający powtórek. Czipowanie to koszt około 50-100 zł wraz z wpisem do bazy (sprawdźcie później czy wasz psiak widnieje w bazie, bo bywa z tym różnie). 

I tak jak w przypadku sterylizacji, chipowanie również można wykonać w niektórych lecznicach bezpłatnie. Jest to naprawdę łatwo dostępne i dla chcącego nie będzie stanowić żadnego problemu. Jesteście od tego uratowani, jeżeli adoptujecie zwierzaka, bo każdy posiada już zarejestrowany i sprawdzony chip. 

Posiadanie psa to też mnóstwo nieprzewidzianych, losowych zdarzeń. Wśród nich może być błahe zapalenie ucha, poważniejsze zatrucie, a nawet złamania, połknięcia zabawek czy choroby nowotworowe. Trudno jest zatem oszacować, ile rocznie wynoszą psie wydatki na weterynarza. Możemy założyć, że minimum to około 100 zł, natomiast górna granica może być nawet czterocyfrową liczbą. 

Szkolenia i psie przedszkola

Wystawcom czy posiadaczom psów o wyjątkowych umiejętnościach nie trzeba tego mówić, ale jeśli jesteście amatorami w psim światku, to warto zastanowić się nad kosztem szkoleń lub psiego przedszkola. Fantastyczną ofertę mają też szkoły behawioralne, które np. uczą tropienia lub radzenia sobie z psami lękliwymi/agresywnymi. Takie warsztaty generują koszty od kilkuset do kilku tysięcy zł. 

Jaka jest dokładnie oferta? Jeśli to wasz pierwszy pies, warto pomyśleć o psim przedszkolu. Jeśli natomiast chcecie od psa więcej, macie określone wymagania, co do jego tresury, chcecie pozbyć się złych nawyków lub zacieśnić więzi i zmienić psio-ludzką przyjaźń w hobby, to trzeba dobrze poznać możliwości, jakie mają szkoły dla psów. Poniżej uśrednione wydatki na każde z tych zagadnień. 

 • Psie przedszkole, w którym zajęcia odbywają się w grupach: 400-600 zł.
 • Psie przedszkole dla uczestników indywidualnych: nawet 1200 zł.
 • Kurs dobrych manier i rozwiązywania podstawowych problemów behawioralnych: około 600 zł.
 • Kurs psiego posłuszeństwa i chodzenia na smyczy: 400-800 zł.
 • Konsultacja u behawiorysty za godzinę pracy: około 80-200 zł.
 • Trening handlingowy: 400-600 zł.
 • Szkolenie z tropienia: około 450 zł.
 • Trening Rally Obedience (Rally-O): 100-170 zł.

Ile kosztuje utrzymanie psa i czy każdego na to stać?

Jak widzicie, utrzymanie psa zależy od wielu czynników, a koszty są ściśle związane z wielkością psa, rasą, aktywnościami, na które chcecie postawić, a nawet z waszymi potrzebami. Najdroższe są kursy i szkolenia, na szczęście nie są obowiązkowe, chociaż naprawdę warto. Szczególnie, jeśli macie psa o nieznanej przeszłości lub zauważyliście niepokojące objawy. 

Najtańsze są akcesoria. Jeśli zdecydujecie się na gadżety dobrej jakości, będziecie mieć pewność, że posłużą latami.

Najważniejsze jest oczywiście żywienie i tutaj nie oszczędzajcie. To wam się zwróci w częstotliwości wizyt u weterynarza np. w związku z alergiami czy stanem uzębienia. To od jakości jedzenia zależy niezachwiane zdrowie naszego psiaka i jego dobre samopoczucie. Oczywiście psu można też gotować, ale trzeba przyswoić sporo wiedzy związanej z żywieniem czworonogów i ich potrzebami energetycznymi i witaminowymi. 

Pamiętajmy, żeby wszystkie wymienione przez nas koszty przeliczyć w skali roku. Do weterynarza nie chodzicie codziennie, jednorazowo skorzystacie też z usług psiego przedszkola. Inwestując w psiaka dodajcie nieprzewidziane wydatki. 

Podsumowanie wydatków

Zanim zdecydujecie się na psa przeanalizujcie swoje finanse. Upewnijcie się, czy koszty was nie przerastają. Nie bądźcie właścicielami, którzy bezmyślnie adoptują psiaka, którego po kilku miesiącach oddają z powrotem do schroniska, bo jest zbyt drogi. 

Oczywiście, jak na wszystko, tak i na psa można wydać mniej lub naprawdę dużo, dlatego podsumujemy wam koszty zakupu/adopcji psa w zależności od jego wieku. 

Rasowy szczeniak – minimum kosztów

 • Rasowe szczenię – od 1500 zł wzwyż.
 • Pierwsza wizyta u weterynarza, szczepienia i odrobaczenie – około 150 zł.
 • Legowisko – 40-350 zł.
 • Smycze, obroże, szelki, miski – 150-250 zł.
 • Transporter – 300 zł.
 • Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne – 100 zł.
 • Zabawki – 40-100 zł.
 • Karma, psie smakołyki miesięcznie – 100 zł.
 • Psie przedszkole – 500 zł.
 • Sterylizacja, chipowanie – 350-650 zł.

Razem minimum – 3200 zł.

Szczeniak z adopcji – minimum kosztów

 • Koszty adopcji – 50 zł.
 • Pierwsza wizyta u weterynarza, szczepienia i odrobaczenie – około 150 zł.
 • Legowisko, kocyk – 40-350 zł.
 • Smycze, obroże, szelki, miski – 150-250 zł.
 • Mata do auta – 100 zł.
 • Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne – 100 zł.
 • Zabawki – 40-100 zł.
 • Karma, psie smakołyki miesięcznie – 100 zł.

Razem minimum – 750 zł.

Adopcja dorosłego psa

 • Koszty adopcji – 50 zł.
 • Pierwsza wizyta u weterynarza i sprawdzenia stanu zdrowia psa – 150 zł.
 • Legowisko, kocyk – 40-350 zł.
 • Smycze, obroże, szelki, miski – 150 zł.
 • Mata do auta – 100 zł.
 • Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne – 100 zł.
 • Zabawki – 40 zł.
 • Karma, psie smakołyki miesięcznie – 150 zł.

Razem minimum – 800 zł.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 2.3

  7ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

K
Kamil

23 grudnia 2020 o 12:16

Na początku może się wydawać, że utrzymanie psa nie jest takie drogie, ale gdy przychodzi co do czego to rzeczywistość okazuje się inne 😀

J
Jarosław Wilk

18 stycznia 2021 o 13:33

Bardzo wartościowy wpis, super, że go przeczytałem, pozdrawiam 🙂

E
Ela

22 maja 2021 o 20:09

bardzo glupie jest to, ze nie mozna brac pieniedzy za szczeniaka!. rozumiem, ze nie mozna wspierac pseudohodowli. ale dlaczego nie moge napisac w ogloszeniu, ze oczekuje skrombej kwoty 200 zl za utrzymanie suki w okresie laktacji(ktora je przynajmniej 3 razy tyle co normalnie) i szczeniat przez 8 tyg zycia. przeciez to towarzystwo nie je powietrza!!! nie chce karmuc podlym zarciem z biedry…a zdrowsze jedzenie dla psow kosztuje!

z
zuza

5 marca 2022 o 09:08

to co pani napisala w pale sie nie miesci. jak sie nie chce kupowac 'lepszej’ karmy to trzeba było sterylizowac psa zanim wpadła z kundlem sąsiadki. prosta odpowiedz na idiotyczny wywód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.