Czipowanie psa – wszystko czego nie wiesz, a powinieneś

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Masz w domu psa lub kota? Jeśli tak, to temat czipowania powinien być ci bliski. Jeśli mimo to, niewiele wiesz na ten temat, poniższy artykuł jest pisany z myślą właśnie o tobie. Odpowiemy na nurtujące cię pytania – czym jest ten cały czip? Na co to wszystko? I czy to twój obowiązek, jako właściciela?

thumbnail

Ale od początku. Czipowanie – co to w ogóle oznacza?

Kiedyś stosowano inną metodę – tatuowano psu znak w uchu lub pachwinie. Teraz ten proces polega na wszczepieniu pod skórę zwierzaka czipa. Znajduje się on z lewej strony szyi psa lub między łopatkami i wstrzykuje się go za pomocą specjalnej strzykawki. Cały proces jest bezbolesny, nie uszkadza skóry i trwa około minuty.

Jak wygląda czip?

Czip jest wielkości mniej więcej ziarenka ryżu. Jest on oczywiście w pełni bezpieczny dla organizmu, bo nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Zawiera on 15-cyfrowy kod przypisany indywidualnie do danego psiaka. Można go odczytać tylko za pomocą specjalnego sprzętu, czyli tzw. czytnika. Znajdziemy go w każdym schronisku, w przychodniach weterynaryjnych, przy granicy państw i oczywiście w wyposażeniu Straży Miejskiej.

Samo wszczepienie czipa nie wystarczy. Kolejnym krokiem jest zapisanie numeru czipa oraz spisanie naszych aktualnych danych osobowych w specjalnej bazie danych.

Czy istnieje obowiązek czipowania psa?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku czipowania psów. Jeśli natomiast planujecie ze swoim pupilem wyjazd za granicę i musicie wyrobić mu paszport – wtedy pies musi być zaczipowany. 15-cyfrowy kod wpisywany jest do paszportu. W innych sytuacjach nie ma takiego wymogu, ale polecamy mimo to czipować swoje psiaki. Daje nam to dodatkowe bezpieczeństwo, że gdy pies się zgubi, możemy interweniować. W praktyce wygląda to różnie. W Polsce nie ma jednej, ogólnej psiej bazy. Istnieje kilka mniejszych, co wprowadza niepotrzebny chaos.

Inaczej ta sytuacja wygląda w Związku Kynologicznym w Polsce. W “Regulaminie hodowli psów rasowych” w punkcie dotyczącym praw i obowiązków hodowcy jest napisane, że:

Hodowca ma obowiązek poddać szczenięta znakowaniu (tatuowaniu lub czipowaniu). Hodowcy daje się możliwość wyboru znakowania szczeniąt, jednak decyzja musi dotyczyć całego miotu (cały miot tatuowany, lub czipowany). Przeglądowi miotu poddaje się szczenięta już oznakowane.

Numeracja tatuaży musi być zgodna z rejestrem prowadzonym w Oddziale Związku Kynologicznego, oddzielnie dla każdej rasy; zasady tatuowania określa oddzielna instrukcja.

Mikroczipy muszą spełniać normy ISO 11784 lub załącznik A do normy ISO 11785. Numery czipów muszą być naniesione na metryki i zarejestrowane w Oddziale ZKwP, a następnie przekazane do Zarządu Głównego ZKwP do centralnej bazy chipów.”

Po co tyle zachodu?

To bardzo ważne, aby psiak był zaczipowany. Dzięki temu zwierzę posiada swoje specjalne oznakowanie i można go łatwiej zidentyfikować. Wyobraź sobie, że twój pies uciekł, zgubił się lub został skradziony. W takiej sytuacji znalezienie go będzie o wiele prostsze.

Zaczipować psa można w większości przychodni weterynaryjnych. Koszt takiej usługi jest różny i waha się między 40 zł – 100 zł. Warto interesować się tematem, ponieważ często gminy lub urzędy miast organizują akcje darmowego czipowania.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 1.5

    2ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

s
sylwia

19 kwietnia 2024 o 11:59

Sama mam pieska i nie wyobrażam sobie by nie był on zaczipowany i zarejestrowany w bazie 😉 W razie gdyby zginął to inna osoba może o wiele sprawniej znaleźć mój adres zamieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.