Czego nie może jeść pies? 20 produktów na czarnej liście
Są takie produkty w naszym menu, których bezwzględnie nie wolno podawać psom. Są też takie produkty, które nie szkodzą innym zwierzakom, a psiaki mogą przepłacić ich spożywanie nie tylko problemami ze strony układu pokarmowego czy moczowego, ale również trwałą utratą zdrowia, a nawet życia. Zobaczcie, czego nie może jeść pies.
Każdy miłośnik zwierząt potrafi bez reszty oddać się swoim pupilom i nie ma znaczenia, czy mówimy o psach, kotach, ptakach czy gryzoniach. Miłość wyraża na kilka sposobów. W przypadku psów, może być to wspólny wypoczynek, spacery czy inne aktywności, ale też przykłady na rozpieszczenie do granic możliwości, które chociaż są oznaką miłości, niekoniecznie sprzyjają psiemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.
Takim rozpieszczaniem możemy nazwać dokarmianie psa poza porami jego posiłków. I jeśli chodzi o typowe smaczki np. w trakcie tresury czy treningu, to tutaj nie musimy obawiać się o dobrostan pupila.
Inną kategorią są produkty, które najczęściej spożywamy my, a które przy okazji trafiają w psi pyszczek i super, jeśli jest to surowa marchew czy cząstka jabłka. Takich smacznych i zdrowych dodatków do diety jest całkiem sporo, ale czy wiecie czego nie może jeść pies?
Czego nie może jeść pies?
Przygotowaliśmy dla was listę różnych produktów, warzyw i owoców, których bezwzględnie nie można podawać psom. Zjedzenie części z nich może skończyć się objawami z różnych układów np. pokarmowego, a skutkiem spożycia innych może być trwałe kalectwo lub śmierć.
1.Kości – co z nimi?
No tak, powtarzano wam, że psy kochają skubać kości i jest w tym sporo prawdy, ale nie wszystkie można im podać. I tak jak przesuszona wołowa kość, co najwyżej wywoła lekkie zaparcie, tak kości z drobiu mogą uszkodzić żołądek i jelita. Wszystko dlatego, że kruszą się w szpiczaste słupki, które mogą przebić narządy wewnętrzne.
Inną sprawą są kości gotowane, które pochodzą np. z zupy. Tutaj również należy zachować ostrożność, bo gotowana kość trochę inaczej się łamie. Najlepsze rozwiązanie to preparowane kości ze sklepu zoologicznego lub po prostu surowe.
2. Alkohol. To nie żart, ludzie to robią
Kiedyś spotkałem się z taką opinią, że szczeniakom ras dużych warto podawać piwo – rzekomo ma to pomóc we wzroście kości. Nie! Zwierzętom nie podajemy alkoholu, bo jest skrajnie toksyczny. Powoduje nie tylko zaburzenia w poruszaniu się, ale też problemy z oddychaniem i trawieniem. W skrajnych przypadkach może zakończyć się to śpiączką lub śmiercią.
Uwaga. Piwo bezalkoholowe nadal jest szkodliwe przez zawarty w nim chmiel, który również należy do produktów, których nie należy podawać psom.
3. Czekolada
Nie będę ukrywać, psy lubią słodycze, a my o tym wiemy. Gorzej, jeśli nie wiemy, które słodycze im szkodzą. Jednym z nich jest czekolada, która zawiera teobrominę. To toksyczna substancja, którą psy w przeciwieństwie do nas metabolizują wolniej. Ta odkłada się w organizmie i powoduje zatrucie. Jego objawami są: wymioty, biegunka, częstomocz, drgawki, zwiększone tętno, a nawet śmierć.
Faktem jest natomiast to, że zatrucie czekoladą jest uzależnione od wagi psa – im lżejszy i mniejszy, tym większe mogą być konsekwencje zjedzenia nawet małego kawałka.
4. Ksylitol – modny zamiennik cukru i dodatek do ciast
Kto nie dał psu nigdy w życiu kawałka pysznego placka z jabłkiem niech pierwszy rzuci kamieniem, ale teraz trzeba robić to rozważniej. Pojawiła się moda na zamiennik cukru zwany ksylitolem. Ta łudząco podobna do cukru substancja coraz częściej pojawia się w domowych i kupnych wypiekach i cukierkach.
Niestety jest też bardzo toksyczna dla psów – powoduje zatrucie, drgawki, spadek cukru we krwi, niewydolność wątroby i w końcu śmierć.
5. Karma dla kotów
Jej skład jest dopasowany do potrzeb kotów, a nie psów. Mowa o innych proporcjach białka i tłuszczu. Jej regularne podawanie prowadzi do otyłości i zapalenia trzustki.
6. Pestki z jabłek
Jabłka są zdrowe, ale jeśli dajecie swojemu psu do jedzenia ogryzki usuńcie pestki, bo są trujące.
7. Awokado
Moda na konkretne produkty zmienia też dietę naszego psa. Pamiętajcie, awokado jest toksyczne – zawiera persynę, która może powodować biegunkę, wymioty i przekrwienie serca.
8. Kukurydza
Kilka ziarenek nie stwarza zagrożenia, ale większa ilość kukurydzy może spowodować zator jelit.
9. Winogrona i rodzynki
Nawet niewielka ilość winogron lub garstka rodzynek może doprowadzić do śmierci psa. Winogrona powodują niewydolność nerek u psów. Zatrucie rozpoczyna się wymiotami i osłabieniem, kończy się niestety śmiercią.
10. Cebula i szczypiorek
Nawet niewielka ilość (także cebuli suszonej czy granulowanej) może spowodować hemolizę, czyli rozpad krwinek czerwonych, a co za tym idzie śmierć.
11. Czosnek
Czosnek, podobnie do cebuli może spowodować anemię, a w konsekwencji osłabienie, wymioty i problemy z oddychaniem.
12. Ostre papryczki
Psy mogą jeść słodkie odmiany papryki, ale niestety nie wolno podawać im tych ostrych. Ostra papryka zawiera kapsaicynę, która wywołuje u psów podrażnienie i potężny ból. Objawami są kichanie, kaszel, problemy żołądkowe i biegunka. W skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem, a nawet odwodnienie.
13. Orzechy makadamia
Kolejne modne w diecie orzechy, które niestety dla psów są śmiertelnie toksyczne. Nawet niewielka ilość może wywołać drgawki, wymioty, gorączkę i niedowład nóg.
14. Zepsute lub stare jedzenie
Prawda jest jedna – pies to nie śmietnik! Masz wątpliwej jakości wędlinę, które już nie zjesz, nieprzyjemnie pachnący kawałek mięsa, gotowane ziemniaki sprzed kilku dni? Wyrzuć to, bo stare jedzenie zaszkodzi psu dokładnie tak samo, jak i tobie.
15. Produkty mleczne
Niewielka ilość nie jest szkodliwa, więc jeśli twój psiak kocha wylizywać puste pudełeczko po jogurcie, to nic mu nie grozi. Pamiętaj jednak, że większa ilość może spowodować biegunkę, nieprzyjemne dla wszystkich gazy, a nawet alergie pokarmowe.
16. Sól
Jest szkodliwa dla ludzi, ale dla psów zdecydowanie bardziej, dlatego ludzkie solone jedzenie nie powinno znaleźć się w diecie psów. Nie solimy również potraw gotowanych specjalnie dla nich. Jej spożycie prowadzi do wymiotów, biegunki, podwyższonej temperatury i drgawek.
17. Rabarbar
Zawiera szczawiany, a te powodują u psów krwiomocz.
18. Surowe mięso i ryby
Żywienie psów surowym mięsem to kwestia dyskusyjna, o którą od lat spierają się hodowcy i weterynarze. Zwolennicy tej diety podkreślają jej dobroczynny wpływ na stan zdrowia psa, przeciwnicy widzą zagrożenia.
To temat na osobną publikację, ale pamiętajcie, aby nie podawać psu surowej wieprzowiny, a także surowych ryb, które mogą być skażone niebezpiecznymi dla życia pasożytami.
19. Kawa i herbata
Chociaż nie podaje się ich umyślnie, mogą stanowić łakomy kąsek dla psa. Mleczna kawa stojąca bez opieki na stole czy rozsypane ziarenka podobne do suchej karmy są niebezpieczne. Szczególnie dla szczeniąt. Ich spożycie powoduje silne pobudzenie, podwyższone tętno i ciśnienie krwi, stany lękowe, drgawki i śmierć.
20. Imprezowe przekąski
Solone orzeszki, chipsy, paluszki, krakersy i ciastka nie są tak toksyczne, jak niektóre z wymienionych wcześniej produktów, ale z pewnością są szkodliwe. Głównie przez dużą zawartość soli, o której wspominaliśmy wcześniej, a także innych przypraw np. ostrej papryki, cebuli, czosnku itd.
Żywienie psów to temat rzeka – jest sporo szkół, które wskazują najlepsze rozwiązania dla waszych pupili, ale kwestia dokarmiania to zupełnie inny problem.
Jeśli chcecie dokarmiać psy, pamiętajcie, aby przekąski nie przekroczyły 15% całego planu żywieniowego psa w ciągu dnia. Zapoznajcie się z listą produktów, którymi możecie bezkarnie częstować psy, a jeśli macie wątpliwości, skonsultujcie się z waszym weterynarzem.
Komentarze
miluska
1 sierpnia 2022 o 15:02
super
hania
1 sierpnia 2022 o 15:30
Najlepiej jest aby pies jadł dobrej jakości karmę np. taką weterynaryjną https://vetexpert.eu Decydując się na zwierzaka bierzemy odpowiedzialność za jego zdrowie. Im mniej będzie jadł niezdrowych dla niego rzeczy tym dłużej będzie w dobrej kondycji. Dobra jakość karmy na pewno zapewni mu właściwe składniki.
chemik
15 listopada 2022 o 13:12
no brakuje jeszcze numeru 21 czyli wszyskie produkty produkowane przez koncerny dla naszych milusinskich. te piekne kolorowe opakowania ukrywaja tony sztucznej modyfikowanej zywnosci o ktorej slowa w artykule i dlaczego??
Bea
7 maja 2023 o 06:15
Dziwne.w de bylam u weterynarza pies mial bole po zjedzeniu kazal dawac mleko od jakiegos czasu wypije szklanke mleka nie mam problemow.jako mala shitzu podkradala czekolade myslalam ze syn je ale papierek znalazlam pod lozkiem i pozniej pilnowalam bylo czasem pol tafelki zjadla nic nie bylo. Nie wiem jak dlugo jadla bo pozniej zauwazylam ze szla do szafki sama otwierala niesamowicie sprytna.i nic nie bylo.