Chcesz gotować psu posiłki? Wyjaśniamy o czym należy pamiętać podczas diety domowej
Na samym początku zastanówmy się dlaczego właściciele decydują się na dietę domową. Najczęściej powodem jest założenie, że dieta domowa jest zwyczajnie zdrowsza i bardziej pożywna dla psa. W końcu pokarm ten nie zawiera konserwantów, ulepszaczy smaku i koloru, które w diecie nie są pożądane. Często też kieruje nimi chęć oszczędności, ponieważ gotowanie domowe wydaje się być tańsze niż dobrej jakości karma komercyjna.
Dieta domowa dla psa – co to takiego?
Powyższe zwyczaje mogą być słuszne, ale niestety w większości przypadków nie są. Dlaczego? Przez poprawną dietę domową rozumiem przepisy opracowane przez weterynarza lub dietetyka zwierząt, które posiadają informację na temat zawartości poszczególnych składników.
Dieta przygotowana przez specjalistę zawierać będzie wartości odżywcze oraz określone reguły dietetyczne, które właściciele wykorzystywać muszą podczas komponowania posiłków. Najczęściej jednak wygląda to w ten sposób, że właściciele decydując się na dietę domową, karmią psa resztkami z obiadu, co jest całkowicie niewskazane.
Wady diety domowej
Główną wadą diety domowej jest gorsza strawność niżeli karmy gotowej. Szczególnie dotyczy to pokarmów, które zawierają ryż, makarony, kasze lub płatki owsiane. Są to bowiem produkty, które nie są przetworzone – co jest ich ogromnym plusem, ale co za tym idzie stają się mniej strawne. Niższa strawność może skutkować gorszą przyswajalnością składników odżywczych do psiego organizmu.
Jednak największy problem diety domowej leży nie w niej samej, a we właścicielach którzy bez odpowiedniego przygotowania na taką dietę się decydują. Prawidłowo zbilansowana dieta i utrzymanie powtarzalnego składu posiłków nie jest łatwą sprawą i tak jak wspomnieliśmy wcześniej wymaga konsultacji ze specjalistą.
Jak powinna wyglądać dieta domowa?
Jeżeli jednak dieta domowa będzie przeprowadzana dokładnie i zgodnie z wytycznymi może ona bez problemu zastąpić standardową karmę gotową. Wymaga to od właściciela sporego wysiłku, aby posiłki zawierały wystarczającą ilość węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin oraz mikro i makroelementów.
Idź do specjalisty!
Specjalista ustalając dietę domową z pewnością rozpocznie pracę od wywiadu środowiskowego na temat psa, ponieważ w swojej analizie musi uwzględnić takie czynniki jak: stan fizjologiczny, masę ciała, wiek, aktywność w trakcie dnia oraz jego warunki do życia. Dzięki takim informacjom będzie mógł przybliżyć zapotrzebowanie energetyczne psa, a następnie zdecydować się na konkretne produkty oraz ich zamienniki, aby dieta była urozmaicona.
Mięso na pierwszym miejscu
Głównym składnikiem diety domowej będzie mięso, które jak wiemy jest głównym źródłem białka. Ważne jest, aby przy wyborze mięsa decydować się tylko na sprawdzone lokalne sklepy, gdzie kupimy świeże i dobrej jakości produkty. Dietetycy zwierzęcy najczęściej polecają mięso chude, takie jak indyk lub niektóre rodzaje dziczyzny bądź wołowiny.
W diecie domowej zalecane są również ryby, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych. Mięso jest dość proste w przygotowaniu, bo wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki i ugotować w wodzie. Pamiętajmy, aby nie dodawać do wody przypraw.
Ostatnio coraz głośniej zrobiło się o diecie BARF. Specjaliści nazywają ją biologicznie odpowiednią. Co to oznacza i na czym właściwie polega ta dieta? O wszystkim przeczytasz tutaj.
Co z węglowodanami w diecie domowej?
Dieta domowa to oczywiście nie tylko białko, ale również węglowodany w najróżniejszej postaci. Najczęstszym źródłem węglowodanów będą produktu zbożowe, takie jak np. ryż oraz kasze np. bulgur, jaglana czy kuskus. Można stosować również ziemniaki oraz bataty. Ilość węglowodanów zależy w dużej mierze od aktywności fizycznej psa. Jako, że jest to główny składnik energetyczny, psy które wymagają więcej ruchu – np; setery irlandzkie czy charty będą potrzebowały węglowodanów znacznie więcej niż yorki.
Nie bój się tłuszczy
To mit, że tłuszczy należy unikać. Tłuszcze odpowiadają za dostarczenie psu energii, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Mowa oczywiście o ,,dobrych tłuszczach”, które podajemy psu w umiarze, czyli dawce zalecanej przez weterynarza. Szacuje się, że tłuszcz pokrywa nawet 15% zapotrzebowania energetycznego psa. Do psiego posiłku możemy śmiało dodawać oliwę oraz olej rzepakowy i sojowy. Tłuszcze roślinne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zatem zadbają o zdrową skórę i pazury psa.
No dobrze, a co z warzywami i owocami?
Przecież to one są głównym źródłem witamin. Psu możemy podawać zarówno warzywa świeże, jak i mrożone, jednak lepiej drobno je pokroić lub zetrzeć a następnie wrzucić do miski. Większość z nich jest dla psa bezpieczna, np. buraki, szpinak, seler, brukselka, marchew, cukinia, papryka i wiele innych możemy podawać psu bez obaw.
Uważać należy w przypadku warzyw strączkowych, które w nadmiernej ilości mogą okazać się dla psa ciężkostrawne. Szkodliwe substancje zawierają również winogrona i rodzynki oraz całe owoce np. nektarynki czy brzoskwinie. Więcej o tym, których owoców lepiej się wystrzegać przeczytacie w kolejnym rozdziale.
Unikaj soli
Jeszcze na koniec rozprawimy się z solą, której tak wielu z nas się boi. I słusznie. Sól w nadmiarze może być dla zwierzęcia bardzo szkodliwa. Jednak jeśli podawana jest w odpowiedniej dawce, może odgrywać bardzo istotną rolę w zapewnieniu mu dobrego samopoczucia. No dobrze, ale jaka to jest odpowiednia dawka? Szacuje się, że zalecana dawka wynosi 25 mg na kg masy ciała, jednak najlepiej jest ustalić ją indywidualnie z weterynarzem.
Ważne: zapoznaj się z listą zakazanych produktów, których pod żadnym pozorem nie możesz podawać swojemu psu. O tym, dlaczego nie każde surowe mięso jest dla psa wskazane oraz dlaczego należy bać się winogron pisałem tutaj: Czego nie może jeść pies? 20 produktów na czarnej liście.
Wiemy już w teorii jak powinien mniej więcej wyglądać standardowy psi posiłek. Jednak, aby w praktyce poznać odpowiednie jego proporcje należy udać się z psem do specjalisty. Potrzeby żywieniowe psów różnią się w tak samo dużym stopniu jak potrzeby ludzkie. Nie możemy sami decydować się na przejście na dietę domową bez odpowiedniego przygotowania i fachowej wiedzy na ten temat. Resztki ze stołu z pewnością nie zastąpią mu pełnowartościowego posiłku.
Warto przeczytać:
6 kwietnia 2020