Dieta BARF – czym jest i jak ją stosować?

Aktualizacja: 11 grudnia 2019 |

Kategoria: Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Ostatnio coraz głośniej zrobiło się o diecie BARF. Specjaliści nazywają ją biologicznie odpowiednią. Co to oznacza i na czym właściwie polega ta dieta?

thumbnail

BARF jest skrótem od oryginalnej nazwy diety, czyli Biologically Appropriate Raw Food, co dosłownie oznacza Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie. Twórcy diety wyszli z założenia, że surowe mięso jest najlepiej przyswajalnym pokarmem dla psów, dlatego filarami tej diety jest właśnie takie mięso oraz kości, podroby czy nadtrawione części roślin.

Twórca diety – naukowiec Ian Billinghurst – uważa, że większość psich chorób, w tym również alergii ma swój początek w nieodpowiednim odżywianiu. Zakłada również, że pies w odróżnieniu od człowieka jest typowym mięsożercą a trawienie zbóż może być dla niego w związku z tym problematyczne. 

Dieta BARF – dla kogo?

Na dietę bazującą na surowym mięsie może przejść praktycznie każdy pies. Nie ma znaczenia, czy jest to mały piesek domowy czy pies sportowy – każdy po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą powinien dobrze znieść dietę BARF. Warto jednak pamiętać o dostosowaniu diety do jego masy ciała, wieku i aktywności fizycznej, a przeliczyć odpowiednie proporcje pomoże nam tylko specjalista.

BARF

Dieta BARF – proporcje

Dieta BARF opiera się na czterech grupach składników. Głównym, stanowiącym 60% całości posiłku, jest surowe mięso oraz kości mięsne.

Około 15% posiłku powinny stanowić różnorodne owoce i warzywa. Tutaj należy uważać, bowiem nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do spożycia przez psa. Pisaliśmy o tym na naszym blogu, dlatego zachęcamy do lektury.

Około 20% menu powinny stanowić podroby, czyli wątróbka lub żołądki.

Ostatnią grupą, stanowiącą około 5% całości będą dodatki, takie jak jaja, drożdże oraz suplementy.

Zalety diety BARF – dlaczego warto? 5 plusów diety BARF

  1. Główną zaletą diety BARF jest świadomość tego, co znajduje się w psiej misce. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, aby uważnie przyglądać się składom karm, które kupujemy. W przypadku tej diety, mamy całkowitą kontrolę nad tym co trafia do psiego żołądka, zatem nie ma miejsca tutaj na niepotrzebne barwniki, tanie wypełniacze lub zboża. 
  2. Dieta BARF pozwala na różnorodność. Bazując na dobrze określonych proporcjach możemy dowolnie zmieniać składniki, tak aby nie wprowadzać do psiego jadłospisu monotonii. Dobrze, jeśli pies ma możliwość próbowania różnych smaków i struktur jedzenia. 
  3. Dzięki temu, że mięso podajemy psu w formie surowej, unikamy uszkodzenia składników odżywczych w procesie ogrzewania. Bardzo często obróbka cieplna zmniejsza zawartość witamin w mięsie.
  4. Dodatkowo dieta ta jest dobrze przyswajalna przez psi organizm. Jej składniki są lepiej trawione niż karmy gotowe o niskiej jakości. Bardzo często dieta BARF jest stosowana, jako dieta pomagająca zrzucić zbędne kilogramy lub u psich cukrzyków.
  5. Pies, gryząc kości w naturalny sposób czyści swoje zęby, co zapobiega powstawaniu kamienia i wzmacnia tkanki przyzębia.

Wady diety BARF – dlaczego nie warto? 5 minusów diety BARF

  1. Główną wadą diety BARF jest fakt, że wymaga ona od nas większego zaangażowania niż gotowa karma. Właściciel na skomponowanie posiłku i przygotowanie go musi poświęcić znacznie więcej czasu. 
  2. Dieta BARF to nie tylko zaangażowanie czasowe, ale też odpowiednie przygotowanie merytoryczne. To niezwykle istotne, ponieważ to pomoże nam uniknąć niedoborów u psa, które wiążą się z dietą bazującą na surowym mięsie np. zbyt niska/wysoka zawartość białka, nadmiar/niedobór wapnia i fosforu, zbyt wysoka zawartość tłuszczu, niedobór witaminy A, D, E oraz mikroelementów. Wiele produktów np. fasola lub ryby nie mogą być pod żadnym pozorem spożywane w formie surowej. Dlatego podkreślamy, że dietę BARF należy koniecznie uzgodnić szczegółowo z weterynarzem.
  3. Dieta BARF nie powinna być stosowana u psów, które borykają się z chorobami przewodu pokarmowego. To kolejny powód do konsultacji z weterynarzem.
  4. Kupowane mięso musi pochodzić tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, ponieważ w surowym mięsie mogą znajdować się groźne dla psów wirusy, bakterie i pasożyty. Co ciekawe, surowe mięso może być również przyczyną chorób odzwierzęcych groźnych dla ludzi np. gruźlicy czy toksoplazmozy.
  5. Należy uważać, jakie kości podajemy psu na diecie BARF, bowiem spożywanie kości może doprowadzić do urazów jamy ustnej, zaparć, przebicia jelit lub uszkodzenia zębów. 

Jak stworzyć pełnowartościowy posiłek na diecie BARF?

W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów BARF, które pomagają zapewnić psu dietę zgodną z jego zapotrzebowaniem. Warto mieć świadomość, że takie narzędzie nie zastąpi nam bezpośredniej wizyty u weterynarza i konsultacji z nim. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że trawienie i wykorzystanie składników pokarmowych zależy od wielu czynników (aktywności fizycznej, stanu zdrowia, masa ciała itd.) dlatego wszelkie dostępne narzędzia online lub tabele żywienia BARF pełnią tylko funkcję pomocniczą.

Dietę BARF można też modyfikować w trakcie jej trwania i jest to raczej nieuniknione. Obserwujmy swojego psa i zwracajmy uwagę na to, które składniki mu nie służą lub zwyczajnie nie smakują. Rozważne eksperymenty w komponowaniu posiłków na diecie BARF są wskazane i pozwalają uniknąć monotonii w psim jadłospisie, dodając do niego nieco różnorodności.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.