Aaaa psik! Czyli jak rozwiązać odwieczny spór między alergią a psem

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Dziecko kicha, łzawi, kaszle i drapie się, gdy psiak jest obok? To normalna reakcja w przypadku alergii. Co zrobić, jeśli mimo to, nasza pociecha marzy o czworonogu? Najpierw przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi.

thumbnail

Trudność z posiadaniem psa przez alergików nie tkwi w samym psie, a w alergenach, które znajdują się na jego ciele lub ślinie. Tutaj wcale nie chodzi o sierść, a o to co na niej się znajduje. Wiele kudłatych psów np. spaniel irlandzki czy hawańczyk są właśnie zalecane dla alergików.  Idąc tym tropem, są też psiaki, które w ogóle nie posiadają sierści a wywołują mocną alergię np. nagi pies meksykański.

Uczulenie na alergeny psa stwierdza się u 8% osób ogólnej populacji, u dzieci w wieku 7–8 lat częstość ta kształtuje się w zakresie 5%, a wzrasta do 10% w populacji dzieci 11–12 lat. Udowodniono również, że to psy częściej niż suki są nośnikami alergenów. Głównymi objawami alergii mogą być: zapalenie spojówek, katar, kichanie, swędzenie czy kaszel. Wskażemy wam kilka ras, które nie powinny was uczulać. Zanim jednak zdecydujecie się na którąkolwiek z tych propozycji, koniecznie zbadajcie się pod kątem uczulenia na jego naskórek.

1. Maltańczyk

To chyba najpopularniejszy wybór dokonywany przez alergików. Ta śnieżno biała kuleczka to pełen radości pies, idealny dla seniora i dziecka. Nie lubi samotności. Wręcz przeciwnie – uwielbia ludzi, inne zwierzęta. Lubi czuć się dopieszczony, chętnie się bawi i jest pełny energii.

Jest niewielki, więc sprawdzi się zarówno w domu z ogrodem, jak i małym mieszkaniu w bloku. Maltańczyki są bardzo wrażliwe. Dobrze, aby właściciel był wobec niego delikatny. Nie wolno na niego krzyczeć. Zresztą nie ma takiej konieczności, bo maltańczyk, jako karę uznaje już lekko podniesiony głos.

2. Irlandzki spaniel dowodny

Ten kudłaty psiak, wbrew pozorom powinien świetnie sprawdzić się u osób z alergią. Jego sierść prawie w ogóle nie linieje. Mimo to, wymaga bardzo skrupulatnej pielęgnacji. Musi być regularnie czesana min. raz w tygodniu oraz obcinana co maksymalnie 10 tygodni. Poza tym ten rodzaj spaniela to radosny i chętny do zabawy psiak. Uwielbia dzieci i jak każdy pies myśliwski potrzebuje ponadprzeciętnej aktywności fizycznej.

3. Sznaucer

Dla alergików polecane są również urocze sznaucery. Stwierdzono u nich  mniejszy potencjał alergizujący dla człowieka. To bardzo towarzyskie i przyjazne psiaki. Nie są wyjątkowo trudne w utrzymaniu. Mocno przywiązują się do swojego właściciela. Lubią ludzi i źle znoszą samotność.

Sznaucer miniaturowy to pies bardzo inteligentny, bystry i samodzielny. Uczy się chętnie i szybko, a ćwiczenia sprawiają mu przyjemność.  Sznaucery są też czasem dość głośne, a ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, wtedy nie będzie jej gubił. Najlepiej, jeśli właściciel zaplanuje czesanie minimum co drugi-trzeci dzień, aby uniknąć kołtunów.

4. Charcik włoski

Zdrobniale nazywany jest ,,charcikiem”, bo to najmniejszy psiak z tego gatunku. Ma krótką i bardzo delikatną sierść. Sprawdzi się u alergików, ale nie jest polecany małym dzieciom. Jest delikatny fizycznie, przez co łatwo jest zrobić mu krzywdę. Oprócz tego, z charcikiem włoskim trzeba trochę obchodzić się jak z dzieckiem. Te psiaki są niezwykle wrażliwe. W żadnym wypadku nie należy na nie krzyczeć. Wystarczy podniesiony ton, a psiak już wie, co wolno – a co nie. Raczej ciężko znosi samotność, więc nie zalecane jest zostawianie go długo samego w domu.

5. Bichon frise

Znacie psiaka o takiej nietypowej rasie? Wygląda dosłownie jak zabawka do przytulania. W rzeczywistości to jedna z najstarszych ras psów. To jeden z lepszych wyborów, jakie możecie dokonać wybierając psa dla alergika. Te kręcone loczki to nie sierść a wełna, która nie posiada podszerstka. Praktycznie w ogóle nie linieje.

Na liście tzw. psów hipoalergicznych, rasa bichon frise jest najpewniejszym wyborem. Oprócz tego to pogodny i bardzo towarzyski pies. Uwielbia psoty i zabawy. Jest bardzo wierny właścicielowi i często nie odstępuje go na krok. Ma świetną pamięć, a to umiejętność przydatna przy nauce nowych komend.

To tylko pięć ras psów, które nie powinny wywoływać alergii. Mimo to, tak jak wspomnieliśmy we wstępie – zanim zdecydujecie się na któregokolwiek z nich, upewnijcie się, że na pewno was nie uczula. Dla ułatwienia przedstawiamy wam listę ras, które według Amerykańskiego Towarzystwa Kynologicznego należą do grupy tzw. hipoalergicznych, czyli o mniejszym potencjale alergizującym dla człowieka:

 • Bedlington terrier
 • Bichon Frise
 • Sznaucer
 • Irlandzki spaniel wodny
 • Kerry blue terrier
 • Maltańczyk
 • Pudel
 • Irish Soft Coated Wheaten Terrier
 • oraz skąpo owłosione: grzywacz chiński i nagi pies meksykański (Xoloitzcuintli).

Są też rasy, które wytwarzają dużą ilość złuszczonego naskórka. Tych ras alergicy w szczególny sposób muszą unikać. Są to m.in.: charty afgańskie, basset hound, owczarek niemiecki, seter irlandzki, cocker spaniel, doberman, shar-pei, west highland white terrier i jamnik.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 5

  2ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.