Sprawdzam karmy dla psów z Biedronki – czy warto?

Aktualizacja: 10 stycznia 2022 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Karma dla psów z Biedronki jest tania i łatwo dostępna, dlatego na pierwszy rzut oka, zupełnie nie dziwiłby mnie fakt, że wielu właścicieli psów tak chętnie po nią sięga. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy zaczynamy wgłębiać się w jej skład. Okazuje się bowiem, że wraz z niską ceną, w parze idzie też kiepska jakość produktu.

thumbnail

Przyjrzałem się dokładnie składom karm mokrych i suchych z tego sklepu, żeby nie być gołosłownym, poniżej możecie przeczytać, co o nich sądzę.

Sucha karma dla psa z Biedronki – Activ Pet z wołowiną i drobiem

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% wołowiny w pomarańczowych granulkach, 4% drobiu w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze (0,4% oleju z łososia), produkty pochodzenia roślinnego (1% pulpy buraczanej), minerały.

DODATKI: (na 1 kg karmy): witamina A 14000 j.m., witamina D3 800 j.m., witamina E 450 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 100 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 1,5 mg, mangan (tlenek manganu) 5 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 125 mg, selen (selenin sodu) 0,2 mg, barwniki, przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko surowe 21%, tłuszcz surowy 13%, włókno surowe 2,5%, popiół surowy 7,5%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie niestety znajdziemy zboża. To one są głównym źródłem węglowodanów, białka oraz włókna pokarmowego. Zboża w karmie dostarczają psu więcej energii, ale nic poza tym.

Na drugim miejscu znajdziemy mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Ten składnik dostarcza psu niezbędnego białka. Niestety, oprócz mięsa znajdziemy tutaj też zwierzęce odpadki, czyli skórę, sierść czy krew. One z kolei nie są najlepiej przyswajane przez psi organizm.

Oleje i tłuszcze znajdują się na trzecim miejscu w składzie.To ważny składnik, bo stanowi źródło energii i kwasów tłuszczowych. 0,4% mamy oleju z łososia, jest on bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3.

Czwarte miejsce należy do produktów pochodzenia roślinnego. Niestety wiemy tylko, że 1% to pulpa buraczana. Poza tym nie wiem jakie składniki mogą się tam znaleźć.

Ostatnie w składzie widnieją minerały.

Podsumowanie

Skład tej karmy to zbyt wiele niewiadomych. Producent, prawdopodobnie umyślnie nie precyzuje składu poszczególnych surowców, aby zastąpić te wartościowe najtańszymi zamiennikami.

Zaledwie 4% stanowi mięso z wołowiny, oraz 4% mięso z drobiu. Jest to zdecydowanie za mało, aby karma stanowiła pełnowartościowy posiłek dla psa. Dodatkowo ma niską zawartość białka i tłuszczu.

Omawiana karma Activ Pet z wołowiną i drobiem jest karmą bardzo słabej jakości, o niedopracowanym składzie i nie polecamy jej waszym pupilom.

Cena jest niska, bo za 3 kg suchej karmy zapłacimy ok. 14 zł.

Plusy:

– brak

Minusy:

– kiepski skład

– niska zawartość mięsa

– mało białka

– niesprecyzowany skład

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem

Karma Activ Pet z wołowiną i drobiem to jedna z gorszych pozycji, jakie znajdziemy obecnie w sklepach. To mieszanka zbóż, produktów pochodzenia zwierzęcego z małym dodatkiem mięsa. Nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa.

Sucha karma dla psa z Biedronki – Activ Pet z drobiem i warzywami

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% drobiu w czerwonych granulkach), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, warzywa (4% groszku w zielonych granulkach, 4% marchewki w pomarańczowych granulkach), substancje mineralne.

DODATKI: (na 1 kg karmy): witamina A 15000 j.m., witamina D3 1500 j.m., witamina E 50 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 100 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 2 mg, mangan (tlenek manganawy) 40 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 110 mg, selen (selenian sodu) 0,15 mg, barwniki, przeciwutleniacze, konserwanty.

Analiza składu

Karma w swoim składzie ma gwarantowane 23% białka, natomiast w suchej masie karmy więcej, bo 25,56%. Pokarm zawiera 13% tłuszczu (14,44% w suchej masie) oraz 51,11% węglowodanów.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie zamiast mięsa znajdziemy zboża. To one są głównym źródłem węglowodanów, białka oraz włókna pokarmowego. Zboża w karmie dostarczają psu więcej energii, ale nic poza tym.

Na drugim miejscu znajdziemy mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Ten składnik dostarcza psu niezbędnego białka. Niestety, oprócz mięsa znajdziemy tutaj też zwierzęce odpadki, czyli skórę, sierść czy krew. One z kolei nie są najlepiej przyswajane przez psi organizm.

Trzecie miejsce należy do produktów pochodzenia roślinnego. Niestety na etykiecie nie znajdziemy informacji o tym, jakie dokładnie składniki mogą się tam znaleźć.

Oleje i tłuszcze znajdują się na czwartym miejscu w składzie.To ważny składnik, bo stanowi źródło energii i kwasów tłuszczowych. W tym przypadku nie został on niestety sprecyzowany, więc nie wiemy z jakimi wartościami odżywczymi mamy do czynienia.

Piąte są warzywa, jednak one znów nie zostały sprecyzowane. Jedyną informacją, jaką daje nam producent jest informacja o 4% marchewki i 4% groszku.

Kolejne są substancje mineralne, a zaraz po nich barwniki. Te z kolei stosuje się tylko dla poprawienia wyglądu karmy.

W karmie znajdziemy też przeciwutleniacze i konserwanty. Tego, jakich konkretnie składników użyto nie sprecyzowano.

Podsumowanie

W omawianej karmie znajduje się zbyt wiele niewiadomych. Niestety producent, prawdopodobnie umyślnie nie precyzuje składu poszczególnych surowców, aby zastąpić te wartościowe najtańszymi zamiennikami.

Na pierwszym miejscu w karmie znajduje się zboże, które jest świetnym źródłem węglowodanów, czyli dostarcza psu potrzebnej energii. Niestety – nic poza tym. Na pierwszym miejscu w składzie dobrej karmy powinien znaleźć się surowiec zawierający białko pochodzenia zwierzęcego np. suszone mięso z kurczaka. Mięso, znajdziemy na drugim miejscu. Nie jest ono suszone, a jego dokładny dobór nie jest sprecyzowany, zatem nie wiemy co tak naprawdę podajemy naszemu psu.

Znajdujące się na trzecim miejscu produkty pochodzenia roślinnego również nie zostały nam opisane przez producenta. Tak samo jest w przypadku tłuszczy oraz warzyw, które zajmują jedno z ostatnich miejsc w składzie karmy, co oznacza, że jest ich tam znikoma ilość.

Co więcej, użycie barwników w przypadku psiej karmy jest całkowicie zbędne. Nie uważamy, aby pies sugerował się ładniejszym wyglądem swojego pokarmu. Niesprecyzowane zostały również przeciwutleniacze i konserwanty. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich mogą mieć nawet korzystny wpływ na zdrowie psa, ale inne mogą zwiększyć zachorowanie na raka. Jakie konserwanty i przeciwutleniacze zostały użyte? Tego nie wiemy, dlatego podsumowując całą analizę składu karmy uważamy, że jest poniżej przeciętnej i nie polecamy jej waszym pupilom.

Za paczkę suchej karmy o wadze 3 kg zapłacimy ok. 14 zł.

Plusy:

– brak

Minusy:

– kiepski skład

– niska zawartość mięsa

– mało białka

– niesprecyzowane surowce

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa

– niedopracowany skład

Prosimy, zastanówcie się dwa razy zanim ponownie włożycie psu do miski tę karmę. Mimo niskiej ceny – nie warto tego robić. Ten produkt nie wniesie nic wartościowego do diety waszego pupila.

Sucha karma dla psów – Activ Pet Małe Rasy

Skład karmy 

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% kurczaka w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze (0,5% oleju z łososia), produkty pochodzenia roślinnego (2% pulpy buraczanej), minerały (0,7% STTP w brązowych granulkach), warzywa (4% marchewki w pomarańczowych granulkach, 4% groszku w zielonych granulkach), roślinne ekstrakty białkowe.

DODATKI: (na 1 kg karmy): witamina A 14000 j.m., witamina D3 800 j.m., witamina E 100 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 100 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 1,5 mg, mangan (tlenek manganu) 3 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 125 mg, selen (selenin sodu) 0,15 mg, barwniki, przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko surowe 22%, tłuszcz surowy 13%, popiół surowy 8%, włókno surowe 3%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy zboża. Dostarczą one energię i włókna pokarmowe. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Na drugim miejscu w składzie karmy znajduje się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Przeczytać na etykiecie można, że zawiera ona 4% kurczaka i oznacza to, że to nie wiadomo co wchodzi w pozostały skład. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki, które są gorszej jakości. Pamiętajmy też, że świeże mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostaje usunięta, a masa mięsa się zmniejsza.

Kolejne są oleje i tłuszcze, czyli źródło niewiadomego pochodzenia energii i kwasów tłuszczowych, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego. Wiemy jedynie, że 0,5% stanowi olej z łososia, jest on bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3.

Czwarte są produkty pochodzenia roślinnego. Ten składnik może zawierać mało wartościowe produkty pochodzące z procesu przetwarzania zbóż lub owoców – po oddzieleniu już ich wartościowych części. 

Następne są minerały. Wiadomo tylko, że 0,7% to stabilizator trójpolifosforan sodowy.

Kolejne w składzie są warzywa. W tym 4% bogatej w beta-karoten marchewki, oraz naturalne źródło białka oraz węglowodanów czyli groszek zielony.

Na końcu mamy roślinne ekstrakty białkowe. Nie wiemy jakie rośliny są źródłem białka, które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa. Składnik ten może podwyższać zawartość białka w karmie.

Podsumowanie

Analizowana karma Activ Pet Małe Rasy z kurczakiem i warzywami jest bardzo słabej jakości. Zawiera mało białka i bardzo dużo węglowodanów. Producent nie informuje jakie warzywa znajdują się w składzie. Można zakładać, że po 4% groszku i marchewki to jedyne warzywa, które kryją się pod tą nazwą. Nie świadczy to dobrze o jakości karmy.

Niestety, na pierwszym miejscu producent umieścił tani zapychacz, jakim jest zboże. Oprócz węglowodanów, nie wnosi ono nic wartościowego do diety psa. Poza 4% kurczaka, producent nie informuje nas, co jeszcze znajduje się w karmie. Najpewniej są to odpadki z rzeźni, takie jak kopyta, rogi, sierść czy pióra. Niestety są one słabo przyswajalne przez organizm psa. Stosuje się je tylko w najtańszych karmach.

Cena karmy to około 6 zł za 1,5 kg karmy.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– mało białka

– za dużo węglowodanów

– skład jest niesprecyzowany

– nie będzie stanowić pełnowartościowego posiłku dla psa

– sztuczne barwniki

– zboże na pierwszym miejscu

– mało mięsa

– znikoma ilość warzyw

Produkty odzwierzęce niewiadomego pochodzenia, zboża na pierwszym miejscu, do tego znikoma ilość warzyw, przeciwutleniacze i sztuczne barwniki – tak w skrócie wygląda skład suchej karmy Activ Pet Małe Rasy z kurczakiem i warzywami. Zdecydowanie to jedna z najgorszych pozycji w naszych sklepach. Zastanówcie się dwa razy zanim włożycie ten produkt do koszyka.

Co wybrać zamiast karmy z Biedronki?

Wobec karm dla psów z Biedronki nie można mieć zbyt wielu oczekiwań. Są to słabej jakości produkty, których skład nawet trudno doprecyzować. Niech nie skusi was niska cena. Nasze psy zasługują na coś zdecydowanie lepszego, dlatego polecam ci rzucić okiem na mój ranking najlepszych karm dla psów lub przejrzeć recenzje karm suchych i karm mokrych na moim blogu.

W rankingu znajdziesz karmy takich producentów jak: Carnilove, Orijen, Canagan, Acana czy Eden. Każdy z nich posiada w swojej ofercie karmy o różnych konfiguracjach smakowych. Założę się, że znajdziesz wśród nich coś, co zadowoli twojego psa, szczególnie że wszystkie mogą stanowić pełnowartościowy posiłek. Dlaczego? A no dlatego, że w przeciwieństwie do karmy z Biedronki, posiadają wysoką zawartość białka zwierzęcego, które jest dla psów podstawowym składnikiem diety.

Wybrani przeze mnie producenci mają czytelne składy, a co za tym idzie, nie znajdziemy tu tanich zapychaczy w postaci zbóż, a raczej dodatki w formie owoców, warzyw i ziół, które wprowadzają do psiej diety niezbędne witaminy i minerały.

Szukasz lepszej alternatywy?

Sprawdź Psi Bufet, z którego sam nieprzerwanie korzystam od kilkunastu miesięcy. Tutaj znajdziesz test diety pudełkowej dla psów, a jeśli zamówisz dietę już teraz – skorzystaj ze specjalnego kodu [dogfan35]. Przy zamówieniu otrzymasz 35% zniżki na pierwsze i 25% na drugie zamówienie diety PsiBufet.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 2.9

  17ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.