Co myślę o karmach dla psów z Lidla?

Aktualizacja: 11 stycznia 2022 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Karmę dla psów można kupić w supermarkecie. Z jednej strony to rozumiem – jest szybko, wygodnie i tanio. Kiedy jednak przeanalizowałem składy karm z popularnych marketów, zacząłem mieć sporo wątpliwości. Czy karma Orlando to dobry wybór? Zapoznaj się z poniższymi recenzjami i dowiedz się, czy warto kupić karmę dla psów z Lidla.

thumbnail

Orlando Nuggets – sucha karma dla psów

Orlando Nuggets

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (wołowina minimum 4%), produkty pochodzenia roślinnego, warzywa (minimum 4%), oleje i tłuszcze, składniki mineralne, drożdże.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15494 j.m., witamina D3 1965 j.m., witamina E 139 j.m. Konserwanty, przeciwutleniacze i barwniki.

Analiza składu

Białko surowe 23%, oleje i tłuszcze surowe 8%, popiół surowy 7,5%, włókno surowe 2,5%.

Opis składu karmy

Pierwsze miejsce w składzie to zboża. To źródło węglowodanów, oraz włókna pokarmowego. Są tanie i podwyższają też poziom białka w karmie. Oprócz tego, nic szczególnego nie wnoszą do psiej diety.

Drugie miejsce to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego z czego 4% to wołowina. To dobre źródło białka. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki, które są gorszej jakości. Pamiętajmy też, że świeże mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostaje usunięta, a masa mięsa się zmniejsza.

Trzecie są produkty pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak dokładnie sprecyzowane, więc nie jesteśmy w stanie określić, jakiej jakości jest ten surowiec.

Czwarte są warzywa. Niestety producent po raz kolejny nie precyzuje, co wchodzi w ich skład.

Na miejscu piątym są oleje i tłuszcze, czyli źródło energii i kwasów tłuszczowych. Surowiec ten również nie został sprecyzowany. 

Kolejne są niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki mineralne.

Miejsce siódme zajmują drożdże.

Podsumowanie

Karma Orlando Nuggets to produkt złej jakości. Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że większość surowców w składzie nie została sprecyzowana przez producenta. Oznacza to tylko jedno – stosuje on kiepskiej jakości składniki i stosuje uogólnienia, aby uniknąć konieczności sprecyzowania o jakie konkretnie surowce chodzi. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tanich, słabej jakości karm.

Oprócz tego, na pierwszym miejscu w składzie karmy Orlando Nuggets znajdują się zboża, a na drugim niesprecyzowane mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dalej jest już tylko gorzej, a kolejne niesprecyzowane produkty pochodzenia – tym razem – roślinnego, wraz ze śladową ilością nieokreślonych warzyw, dają do myślenia, że nie jest to karma, która stanowić będzie pełnowartościowy posiłek dla naszego pupila.

Karma składa się ze słabej jakości składników, a w ogólnym rozrachunku zawartość białka i tłuszczu jest znikoma. Niska zawartość mięsa nie może być zastąpiona tak dużą ilością zbóż, ponieważ nie zapewni to psu prawidłowego rozwoju.

Cena jest niska, bo za 3 kg suchej karmy zapłacimy ok. 14 zł.

Plusy:

+ cena

Minusy:

– niska zawartość białka i tłuszczu

– skład nie jest sprecyzowany

– zboża na pierwszym miejscu

– niska zawartość mięsa

– słabej jakości składniki

– niskiej jakości surowce

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem

Trudno jest doszukać się w tej karmie plusów. Główną i w zasadzie jedyną zaletą karmy jest jej niska cena, która jest wprost proporcjonalna do niskiej jakości. Niestety.

Orlando Gourmet – sucha karma dla psów

Orlando Gourmet
Orlando Gourmet

Skład karmy

Zboża (ryż 12%), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (drób 25%), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, jaja i produkty z jaj, ryby i produkty z ryb, drożdże, warzywa (groszek 3%), substancje mineralne.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 12000 j.m., witamina D3 1200 j.m., witamina E 120 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 150 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 3 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 15 mg, mangan (tlenek manganawy) 9,75 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 165 mg, selen (selenin sodu) 0,35 mg. Dodatki technologiczne: przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko surowe 24,5%, oleje i tłuszcze surowe 14%, popiół surowy 6,5%, włókno surowe 3%, wapń 1,2%, fosfor 0,95%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,15%, kwasy tłuszczowe Omega 6 1,3%.

Opis składu karmy

Pierwsze miejsce w składzie to zboża. To źródło węglowodanów, oraz włókna pokarmowego. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych. Część tego składnika to ryż.

Na drugim miejscu znajdziemy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. 25% stanowi drób, pod tą nazwą surowca mogą kryć się również odpadki z rzeźni, czyli skóra, kości, sierść czy krew. One z kolei nie są najlepiej przyswajane przez psi organizm.

Następne są produkty pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak dokładnie sprecyzowany składnik, więc nie jesteśmy w stanie określić, jakiej jakości jest ten surowiec.

Oleje i tłuszcze zajmują czwarte miejsce w składzie. Mają one za zadanie dostarczyć psu energię i potrzebne kwasy tłuszczowe.

Kolejne są jaja i produkty z jaj, czyli wszystkie produkty z jaj, świeże lub konserwowane przez poddanie ich działaniu odpowiednich procesów, oraz produkty uboczne uzyskane w wyniku ich przetworzenia.

Szóste są ryby i produkty z ryb. Nie wiadomo jakich części ryb użyto w tak opisanym składniku, mogą to być również ości, płetwy, łuski czy łby.

Kolejne są bogate w białko drożdże. Choć nie są dokładnie sprecyzowane, posiadają wiele składników odżywczych.

Na przedostatnim miejscu mamy warzywa. Wiadomo tylko, że 3% składu to groszek, który zawiera węglowodany, potas i witaminy. Ma też sporo białka.

Ostatnie są substancje mineralne.

Podsumowanie

Analizowana karma Orlando Gourmet Adult jest bardzo słabej jakości. Przede wszystkim powodem jest niejasny skład. Producent stosuje uogólnienia, żeby zamaskować użycie słabej jakości składników. Nie precyzuje jakie dokładnie mięso znajduje się w składzie oraz nie wymienia produktów  pochodzenia roślinnego.

Nie świadczy to dobrze o jakości karmy. Dodatkowo, na pierwszym miejscu producent umieścił tani zapychacz, jakim jest zboże. Oprócz węglowodanów, nie wnosi ono nic wartościowego do diety psa.

Za 1,5 kg suchej karmy zapłacimy ok. 9 zł.

Plusy:

+ cena

Minusy:

– zboża na pierwszym miejscu

– niskiej jakości surowce

– niesprecyzowany skład

– mało mięsa

– znikoma ilość warzyw

– niska zawartość wartości odżywczych

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa

Mięso i produkty odzwierzęce niewiadomego pochodzenia, spora dawka zbóż, znikoma ilość warzyw. Tak w skrócie wygląda skład suchej karmy Orlando Gourmet Adult. Karma ta nie może stanowić pełnowartościowego posiłku psa. Posiada za mało wartości odżywczych.

Orlando – sucha karma dla psów z inuliną

Orlando - sucha karma dla psów z inuliną
karma dla psów Orlando z Lidla

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 20% odtworzonego mięsa drobiowego z mięsa suszonego), produkty pochodzenia roślinnego (w tym inulina 0,4%), oleje i tłuszcze, minerały, ryby i produkty rybne, warzywa, drożdże.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 13000 j.m., witamina D3 790 j.m., witamina E 95 mg, siarczan żelaza (monohydrat) 270 mg, jodek potasu 1,7 mg, siarczan miedzi (pentahydrat) 34,9 mg, tlenek manganawy 3,5 mg, siarczan cynku (monohydrat) 305 mg, selenin sodu 0,2 mg. Dodatki technologiczne: przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko surowe 25%, oleje i tłuszcze surowe 16%, popiół surowy 6,5%, włókno surowe 4%.

Opis składu karmy

Pierwsze miejsce w składzie to zboża. To źródło węglowodanów, oraz włókna pokarmowego. Są tanie i podwyższają też poziom białka w karmie. Oprócz tego, nic szczególnego nie wnoszą do psiej diety.

Na drugim miejscu znajdziemy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W tym 20% odtworzonego mięsa drobiowego z mięsa suszonego. Co to znaczy? Proces ten oznacza, że do mięsa ponownie trafia woda, która podczas obróbki została usunięta. Robi się tak tylko po to, aby zwiększyć masę mięsa, a tym samym, aby surowiec znalazł się wyżej w składzie. Pod tą nazwą surowca mogą kryć się również odpadki z rzeźni, czyli skóra, kości, sierść czy krew. One z kolei nie są najlepiej przyswajane przez psi organizm.

Następne są produkty pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak dokładnie sprecyzowane, więc nie jesteśmy w stanie określić, jakiej jakości jest ten surowiec. Wiemy jedynie, że 0,4% stanowi inulina – naturalny prebiotyk. Pomaga rozwijać się zdrowym bakteriom w jelicie.

Oleje i tłuszcze znajdują się na czwartym miejscu w składzie. Mają one za zadanie dostarczyć psu energię i potrzebne kwasy tłuszczowe.

Kolejne są niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały.

Szóste są ryby i produkty rybne. Nie wiadomo jakich części ryb użyto w tak opisanym składniku, mogą to być również ości, płetwy, łuski, łby.

Na przedostatnim miejscu mamy warzywa. Niestety, producent nie podaje szczegółowych informacji o tym surowcu.

Ostatnie są bogate w białko drożdże. Choć nie są sprecyzowane posiadają wiele składników odżywczych.

Podsumowanie

Analizowana karma Orlando z inuliną jest bardzo słabej jakości. Powodem jest przede wszystkim niejasny skład oraz tani zapychacz, czyli zboża, na pierwszym miejscu. Producent najprawdopodobniej stosuje uogólnienia, żeby zamaskować użycie słabej jakości składników. Nie precyzuje, jakie dokładnie mięso znajduje się w składzie, nie wymienia produktów pochodzenia roślinnego ani warzyw.

Właściwie żaden składnik karmy nie jest sprecyzowany. Jest to charakterystyczny zabieg, stosowany przez producentów tanich karm. Oprócz tego przybliżona zawartość składników odżywczych jest również bardzo przeciętna. Ta karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa.

Cena jest niska za 3 kg suchej karmy zapłacimy ok. 15 zł.

Plusy:

+ cena

Minusy:

– niesprecyzowany skład

– bardzo mało mięsa

– niska zawartość wartości odżywczych

– zboża na pierwszym miejscu

– niskiej jakości surowce

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa

Ten produkt to jedna z gorszych pozycji, jakie znajdziemy obecnie w sklepach. Zastanówcie się dwa razy zanim włożycie tę karmę do koszyka. Ta karma nie wniesie nic wartościowego do diety waszego pupila.

Orlando Pure Taste – sucha karma dla psów

Orlando Pure Taste
Orlando Pure Taste z Lidla

Skład karmy:

Kurczak 26%, świeży kurczak 25%, płatki ziemniaczane, mąka ziemniaczana, tłuszcz drobiowy 5%, marchew 4%, wysłodki buraczane, hydrolizat wątroby drobiowej 2%, składniki mineralne, siemię lniane 1%, cykoria 1%, drożdże 0,2% (0,005% ss-glukanów, 0,04% mannanoligosacharydów). 

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15000 jm, witamina D3 1500 jm, witamina E 130 jm, żelazo (monohydrat) 55 mg, jodan wapnia 2,2 mg, miedź (pentahydrat) 8 mg, tlenek manganu 15 mg, tlenek cynku 45 mg, chelat cynku 10 mg, selenin sodu 0,23 mg.

Analiza składu

Białko surowe 29%, tłuszcz surowy 15%, popiół surowy 7%, włókno surowe 3%, wapń 1,4%, fosfor 1%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,8%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2,1%.

Opis składu karmy 

Na pierwszym miejscu znajduje się kurczak. Producent nie doprecyzował, w jakiej formie znajduje się on w karmie. Pod tą nazwą mogą kryć się mięsne odpadki, które są gorszej jakości np. skóra, pióra czy krew.  

Na kolejnym miejscu w składzie znajduje się świeży kurczak. Jest on doskonałym źródłem białka i tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że świeże mięso w większości składają się z wody. Kiedy w procesie obróbki, woda zostaje usunięta, zmniejsza się automatycznie jego masa. 

Na trzecim miejscu znajdują się płatki ziemniaczane, zawierająwysoką ilość węglowodanów oraz błonnika, a także usprawnią proces przemiany materii. 

Kolejna jest skrobia ziemniaczana, stanowi bezglutenowe źródło węglowodanów. 

Na piątym miejscu w składzie znajduje się tłuszcz drobiowy, ma on za zadanie dostarczyć psu energię oraz niezbędne kwasy tłuszczowe. 

Następna jest marchew. Stanowi źródło beta-karotenu, który odpowiedzialny jest za wzmocnienie wzroku psa. 

Kolejne są wysłodki buraczane, które są niezbędnymi węglowodanami (celuloza i hemiceluloza). Ich obecność sprzyja funkcjonowaniu mikroflory układu pokarmowego oraz warunkuje prawidłową pracę jelita grubego. Stanowią również źródło cennego wapnia. 

Na ósmym miejscu znajduje się hydrolizat wątroby drobiowej, który stanowi źródło białka. Dzięki procesowi hydrolizy białko będzie się lepiej przyswajało do psiego organizmu. 

Na kolejnym miejscu znajdziemy siemię lniane, które jest źródłem kwasów wielonienasyconych odpowiadających za utrzymanie prawidłowej struktury błon biologicznych psiego układu trawiennego. 

Jako dziesiąte i jedenaste w składzie znajdują się drożdże oraz cykoria, które są bogate w białko.  

Podsumowanie

Analizowana karma Orlando Pure Taste to produkt o przeciętnym składzie. Głównym składnikiem jest mięso z kurczaka, lecz producent nie doprecyzował, pod jaką postacią znajduje się ono w karmie. Częstym powodem takich uogólnień jest maskowanie zastosowania słabej jakości produktów bądź odpadów z rzeźni np. pióra, skóra czy krew. Ponadto w karmie zdecydowanie brakuje większej ilości warzyw i owoców, z których pies czerpałby niezbędne witaminy. 

Białko jest bardzo istotne w psiej diecie, ponieważ to m.in. ono zapewnia psu prawidłowy rozwój. Tutaj poziom protein jest przeciętny. 

Karma nie zawiera zbóż co z pewnością działa na plus. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, będzie ona odpowiednia dla psów, wykazujących alergię na te składniki. 

Cena jest dość niska, ponieważ za 1,5 kg karmy zapłacimy ok. 18 zł.  

Plusy: 

+ cena 

+ brak zbóż

+ dostępność 

+ mięso na pierwszych miejscach w składzie 

Minusy:

– niesprecyzowane pochodzenie mięsa

– znikoma ilość warzyw i owoców

– przeciętna zawartość białka

Karmę Orlando Pure Taste oceniamy jako przeciętną. Jej skład nie należy do najgorszych, lecz pozostawia sporo do życzenia. Jest ona lepszą propozycją niż pozostałe karmy Orlando, sprzedawane w sieci sklepów Lidl.  Jednak, jeśli planujemy opierać dietę naszego psa tylko na tej karmie, możemy nie dostarczyć mu wszystkim niezbędnych minerałów.

Co zamiast karmy z Lidla?

Karma z serii Pure Taste jest z pewnością najlepszą propozycją karm Orlando z Lidla, ponieważ zawiera w swoim składzie mięso drobione, będące cennym źródłem białka. O tym, dlaczego to takie ważne piszę więcej w tym tekście. W stosunku do swojej niskiej ceny karma nie wypada najgorzej, jednak nie jest to propozycja idealna.

Co w takim razie wybrać, zamiast karmy Orlando z Lidla? Pisze o tym więcej w moim blogu w rankingu najlepszych karm dla psów lub w recenzjach karm suchych i karm mokrych. Znajdziesz tam propozycje karm takich producentów, jak: Carnilove, Orijen, Canagan, Acana czy Eden.

Szukasz lepszej alternatywy?

Sprawdź Psi Bufet, z którego sam nieprzerwanie korzystam od kilkunastu miesięcy. Tutaj znajdziesz test diety pudełkowej dla psów, a jeśli zamówisz dietę już teraz – skorzystaj ze specjalnego kodu [dogfan35]. Przy zamówieniu otrzymasz 35% zniżki na pierwsze i 25% na drugie zamówienie diety PsiBufet.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 4.3

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

M
Magda

25 września 2022 o 07:04

Witam, zastanawiam się skąd wniosek, że na pierwszym miejscu w składzie jest mięso? Na pierwszym miejscu jest kurczak, a to nie to samo co mięso. Kurczak to wszystko: skóra, podroby, mięso oddzielone mechanicznie, pazury, grzbiety, pióra no i mięso oczywiście, ale…. Gdyby było mięso kurczaka w składzie, to producent tak właśnie by napisał – to bardzo powszechny zabieg socjotechniczny, że jak nie ma mięsa lub jest w śladowych ilościach, to jest napisane kurczak, wołowina, indyk itd. Zauważ że w drogich karmach zawsze jest przy rodzaju zwierzęcia słowo mięso: świeże(tu też uważać bo po obróbce ilość się bardzo zmniejsza), suszone lub mączka mięsna itd. Moim zdaniem w tym produkcie na pierwszym miejscu są produkty odzwierzęce, ale nie można nazwać tego mięsem, bo producent nie określa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.