Karma dla psów w schronisku – jaką karmę kupić, aby pomóc, a nie zaszkodzić?

Aktualizacja: 15 kwietnia 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Schroniska apelują o pomoc, bo brakuje im rąk do pracy i jedzenia dla psów. Jaką karmę dla psów w schronisku kupić, aby pomóc a nie zaszkodzić? Podpowiadamy, jak wesprzeć schroniska w tym trudnym dla nich czasie.

thumbnail

To nie jest dobry czas, zarówno dla nas, jak i dla czworonogów, przebywających w schroniskach i azylach. Brakuje wolontariuszy i żywności.

Proces adopcyjny psów, w wielu miastach w Polsce, w tym np. w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, został  wstrzymany do odwołania. Poznańskie schronisko od momentu rozpoczęcia pandemii jest całkowicie zamknięte. W całej Polsce zabroniono także organizacji dni otwartych i bliższego poznania zwierzaków, które o bezpiecznym i kochającym domu mogą na tę chwilę jedynie pomarzyć.

Wolontariat zostaje wstrzymany do odwołania.

podaje gliwickie schronisko dla zwierząt.

Zadań w schroniskach jest tak dużo, że brakuje rąk do pracy.

Działania porządkowe, gwarantowanie zwierzętom opieki weterynaryjnej, socjalizacja i standardowa codzienna opieka nie mogą poczekać na koniec pandemii, dlatego pracownicy schronisk, stają na głowie, aby zapewnić zwierzętom najwyższy w ramach możliwości standard życia, a nie jest wcale to łatwe.

Dlatego zarządcy i pracownicy schronisk apelują – każda pomoc w tym trudnym czasie jest na wagę złota, a najczęściej pojawiającą się potrzebą jest prośba o jedzenie.

Karma dla psów w schronisku – jaką karmę kupić?

Zakup karmy dla psów w schronisku to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wsparcie placówek w tym trudnym czasie. Czworonogów w azylach nie ubywa, a ich brzuchy muszą być przecież pełne i zdrowo odżywione. Dlatego, jeśli zastanawiacie się, jaką karmę dla psów w schronisku kupić, aby pomóc a nie zaszkodzić, przychodzimy z odpowiedzią.

Żeby mądrze i skutecznie pomagać należy wziąć pod uwagę, jak ważne jest zdrowie podopiecznych naszego schroniska. – apeluje Karina Chruszcz ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie.

No właśnie, karma dla psa, na którą się zdecydujemy nie powinna być produktem przypadkowo znalezionym w pierwszym lepszym markecie. Mimo, że większość psów nie będzie wybrzydzać, należy pamiętać o tym, że organizm psa może różnie reagować na składniki, które wrzucamy mu do miski. Kiedy karmimy swojego pupila, doskonale znamy jego potrzeby. Jednak schroniska dla psów to najczęściej wachlarz najróżniejszych gatunków czworonogów, w różnym wieku oraz o różnych predyspozycjach pokarmowych, dlatego warto stawiać na najlepszą jakość karmy, która im nie zaszkodzi. 

Jaką kupić karmę dla schroniska? Liczy się jakość, a nie ilość

Zawsze staramy się prosić naszych darczyńców o karmę wartościową np. pozbawioną zbóż o wysokiej zawartości mięsa. W takim przypadku nie liczy się ilość, ale jakość. – dodaje Karina.  

Kupując karmę dla schroniska, uważnie przeczytajmy wcześniej jej skład.

Na górze listy znajdują się składniki, których do produkcji karmy wykorzystano najwięcej. Najlepiej jeśli będzie to źródło białka, czyli mięso lub ryby.

Jednymi z preferowanych karm dla schronisk, które najcześciej pojawiają się w prośbach, są produkty czeskiej marki Brit, a dokładnie linia Brit Care.

To dobrej jakości karma, o sporej ilości mięsa i innych cennych składnikach odżywczych, której cena nie jest wygórowana. Dokładny skład karmy oraz szczegółową analizę znajdziecie na naszym blogu, a dokładnie tutaj

Na blogu znajdziecie też  subiektywny ranking najlepszych karm dla psów. To kilka propozycji, bardzo dobrej jakości produktów,  w które możecie zaopatrzyć wybrane przez was schronisko dla psów. 

Karma dla psów w schronisku – karma specjalistyczna dla psów chorych

Nie będziemy ukrywać, że nie wszystkie schroniskowe psiaki są okazami zdrowia. Wiele z nich, przeszło w swoim życiu wiele ciężkich chwil i zmaga się z mniejszymi lub większymi dolegliwościami, nie tylko pokarmowymi.  

Ze względu na dużą ilość psiaków z problemami zdrowotnymi przydaje się karma weterynaryjna, dzięki której możemy karmić podopiecznych z chorobami układu pokarmowego, moczowego, czy też psiaki z alergią. – zaznaczają pracownicy. 

Kupując karmę dla schroniska warto zwrócić uwagę również na karmy specjalistyczne, czyli weterynaryjne, które w wielu placówkach są niestety towarem deficytowym. Karmy weterynaryjne to specjalistyczny pokarm, który podawany pod nadzorem weterynarza, może zmniejszyć objawy takich schorzeń jak zapalenie pęcherza, leczenie kamieni, alergie, zapalenie błony śluzowej, biegunkę czy dysbakteriozę, czyli zapalenie flory bakteryjnej jelit. 

Jakiej karmy dla psów w schronisku unikać?

Schroniska z ogromną wdzięcznością przyjmują wszystkie prezenty i nie w głowie im wybrzydzanie. Jednak, kiedy my, jako darczyńcy mamy prawo wyboru, zrezygnujmy z najpopularniejszych ,,marketowych” karm dla psów.

Niestety, produkty takich firm jak Pedigree, Puffi czy Chappie są bardzo wątpliwej jakości, a w ich składzie przeważają zboża i często niesprecyzowane produkty pochodzenia zwierzęcego. ,,Marketowa” karma nie zapewni psu prawidłowego rozwoju, a przez sporą ilość zbóż może powodować alergie i biegunki. 

Schroniska dla psów w potrzebie – jak jeszcze mogę pomóc?

Warto przyjrzeć się, w jakiej sytuacji jest obecnie schronisko w waszej okolicy i jeśli potrzebuje ono wsparcia, to w miarę możliwości spróbujmy zaoferować swoją pomoc. Oczywiście sposobów na wsparcie psów jest wiele, a zakup karmy jest tylko jednym z nich.

Schronisko w Bytomiu, sugeruje, że oprócz karmy możesz wesprzeć placówki, kupując kilka sztuk niezbędnych akcesoriów lub środków czystości. Co najlepiej kupić? Oto lista najpotrzebniejszych produktów:

 • smycze,
 • miseczki,
 • obroże,
 • zabawki,
 • ubranka pooperacyjne,
 • środki do dezynfekcji,
 • środki czystości np. płyny do dezynfekcji lub worki na śmieci.

Podkreśla jednak, aby unikać poduszek, kołder, śpiworów i materacy z wsadem, a także pluszowych zabawek. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu podkreśla, że chętnie przyjmie również żwirek dla kotów.

Jak dostarczyć karmę schroniskom w czasie pandemii?

W wielu placówkach, podczas pandemii mogą przebywać tylko jej pracownicy, dlatego warto wcześniej skontaktować się ze schroniskiem i zapytać o to, w jaki sposób najlepiej dostarczyć karmę lub akcesoria.

Wygodnym i sprawdzonym sposobem jest po prostu zamówienie darów przez internet i następnie zaadresowanie kuriera bezpośrednio do schroniska. Pomagamy wówczas psiakom bez konieczności wychodzenia z domu, co z obecnej sytuacji jest bardzo ważne. 

Nie zwlekaj, pomagaj!

Teraz, kiedy wiecie już jaką karmę dla schroniska kupić, wystarczy przyjrzeć się, w jakiej sytuacji jest obecnie schronisko dla psów w waszym mieście i zacząć działać. Nawet najmniejszy gest ma znaczenie, kiedy w podziękowaniu grupa psiaków wesoło zamerda ogonami, a ich brzuchy będą najedzone i szczęśliwe. 

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 4.2

  23ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.