Grow – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 5 września 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Grow to polska marka produkująca karmy dla zwierząt. W swojej ofercie ma m.in. trzynaście suchych karm dla psów. Znajdziemy tam pokarm dostosowany do etapu rozwoju psa oraz o różnych wariantach smakowych. My skupimy się na wersji dla psów dorosłych, małych i średnich ras Grow Adult Small/Medium z kurczakiem i łososiem.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Grow Adult Small/Medium Kurczak i Łosoś to karma przeznaczona dla dorosłych psów ras małych i średnich, idealna do codziennego stosowania.

Grow to wyprodukowana w Polsce, świetnie zbilansowana, pełnowartościowa sucha karma dla psów. Do jej produkcji użyto ponad 65% produktów odzwierzęcych, bez konserwantów, sztucznych barwników czy polepszaczy smaku. Grow ma krótki, sześciomiesięczny okres przydatności do spożycia – jest to wynikiem składu karmy opartego na naturalnych składnikach.

Skład karmy

Drób ok. 47%, mięso i olej z łososia ok. 14%, ekstrudowany ryż, ekstrudowana pszenica*, marchew, jabłka, buraki, serwatka, drożdże pogorzelniane, olej lniany, czarnuszka.

DODATKI (na 1 kg karmy): witaminowe (wit A, B1, B2, B6, B12, C, D3, E, K1); mineralne (miedź, cynk, sód, selen, jod, żelazo, magnez, biotyna), przeciwutleniacz.

*Zboża ekstrudowane (ryż, pszenica) to produkt naturalny, nie zawierający konserwantów, spulchniaczy, czy polepszaczy smaku, przetworzony poprzez obróbkę surowca w temperaturze do 200°C, w otoczeniu wilgotnym i pod ciśnieniem dochodzącym do 200MPa, w czasie do 30 sekund. Obróbka taka pozytywnie wpływa na produkt, sterylizując go i podnosząc strawność białka, zmieniając skrobię w cukry i umożliwiając trawienie zboża przez psa.

Analiza składu

Białko 25%, tłuszcz 16%, włókno 2,3%, popiół 6,5%, wapń 1,75%, fosfor 1%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się drób, czyli źródło białka i tłuszczu. Musimy jednak pamiętać, że surowe mięso drobiowe w ponad połowie składa się z wody. W procesie produkcji woda zostaje usunięta. W ten sposób końcowa masa mięsa spada, a surowiec ten mógłby znaleźć się na dalszym miejscu w składzie. 

Na drugim miejscu znajdziemy mięso i olej z łososia. Olej dostarczy psu niezbędnych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, a mięso białko i tłuszcz. Musimy pamiętać, że surowa ryba, podobnie jak omówiony wyżej drób, w większości składa się z wody. Jej końcowa masa będzie mniejsza niż jest podana.

Następnie w składzie znajduje się ekstrudowany ryż oraz pszenica,  które są tanim źródłem węglowodanów.

Na piątym miejscu jest źródło beta-karotenu, czyli marchewka.

Następne znajdziemy jabłko, które jest bogate w błonnik i witaminy. 

Buraki są bogate we włókno pokarmowe. 

Kolejne miejsce to serwatka, czyli produkt uboczny, który powstaje podczas produkcji sera. Jest źródłem białka, witamin i minerałów. 

Na następnym miejscu znajdziemy drożdże, które dostarczą psu witaminy z grupy B oraz białko.

W składzie następny znajdziemy olej lniany, czyli źródło kwasów tłuszczowych.

Listę zamyka czarnuszka. wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, grzybobójczo i przeciwbakteryjnie.

Podsumowanie

Analizowana karma marki Grow to produkt o przeciętnym składzie. Na pierwszym i drugim miejscu znajdziemy drób oraz łososia, ale w związku z tym, że są to produkty surowe, w większości składają się z wody. Na kolejnych miejscach znajduje się pszenica i ryż, oprócz dostarczania psu węglowodanów nie wnoszą nic szczególnie wartościowego do psiej diety.

Końcowe zestawienie wartości odżywczych: białka, tłuszczu i węglowodanów jest na poziomie przeciętnym. Mimo, że zawartość białka nie jest niska, mamy wrażenie, że większość tego składnika, nie stanowi białko zwierzęce, a roślinne. To z kolei jest gorzej przyswajalne przez organizm psa niż białko pochodzenia zwierzęcego.

Poziom białka roślinnego podwyższa zawartość np. serwatki. Skład karmy nie jest zły, ale mogło być lepiej. Możemy podawać ją swojemu psu, ale nie będzie dla niego wystarczająca. Musimy pamiętać w tym przypadku o dodatkowej suplementacji.

Cena karmy to ok. 150 zł za 15 kg.

Plusy:

+ mięso na pierwszym miejscu

+ cena

+ różnorodność

+ zawartość warzyw

Minusy:

– przeciętna zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów

– dostępność

– nie jest pełnowartościowym posiłkiem dla psa

Mamy przed sobą niezłą karmę, którą należałoby jednak uzupełnić o kilka niezbędnych składników. Na tle konkurencji nie wyróżnia się niczym szczególnym, a od swoich kolegów z ,,wyższej półki” mogłaby się jeszcze wiele nauczyć.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.