Friskies – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 30 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Purina to bardzo popularna w naszym kraju marka karm dla zwierząt. W swojej ofercie mają karmy podstawowe i weterynaryjne. My skupimy się na tych pierwszych, w skład których wchodzą: Purina Pro Plan, Purina Dog Chow, Friskies, Beyond, Beneful oraz Darling. Do analizy wybraliśmy karmę Purina Friskies Active.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Purina Friskies Active to karma dopasowana do potrzeb psów pełnych energii, które zawsze mają ochotę na zabawę. To smaczna karma z wołowiną, połączona z pełnymi ziarnami, witaminami z grupy B oraz kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6.

Każde opakowanie karmy Purina Friskies jest pełne smaku i odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych, dzięki którym twój pies może być żywiołowy, radosny i zdrowy.

 • Wspiera lśniącą sierść i zdrową skórę.
 • Wspiera błysk w oku, oznakę czujności.
 • Zwarte stolce dzięki zdrowemu trawieniu.

Skład karmy

Zboża pełnoziarniste 59%, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 8%*, produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe, składniki mineralne.

*Odpowiada 16% nawodnionego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, z min. 4% wołowiny.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 22800 IU, witamina D3 1330 IU, witamina E 108 mg, jednowodny siarczan żelazawy 290 mg, bezwodny jodan wapnia 3,7 mg, pięciowodny siarczan miedzi 42 mg, jednowodny siarczan manganu 23 mg, jednowodny siarczan cynku 470 mg, selenin sodu 0,51 mg, witaminy z grupy B 90 mg. Barwniki i przeciwutleniacze.

Analiza składu

Białko surowe 20%, tłuszcz surowy 10%, popiół surowy 8%, włókno surowe 3%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,1%, kwasy tłuszczowe Omega 6 1,7%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy zboża pełnoziarniste. Dostarczą one energię i włókna pokarmowe. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Drugie miejsce to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego z czego 4% to wołowina. To dobre źródło białka. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki, które są gorszej jakości. Pamiętajmy też, że świeże mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostaje usunięta, a masa mięsa się zmniejsza.

Trzecie są produkty pochodzenia roślinnego. Może zawierać mało wartościowe produkty pochodzące z procesu przetwarzania zbóż lub owoców – po oddzieleniu już ich wartościowych części. 

Kolejne są oleje i tłuszcze, czyli źródło niewiadomego pochodzenia energii i kwasów tłuszczowych, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego.

Piąte miejsce zajmują roślinne ekstrakty białkowe. Nie wiadomo jakie rośliny lub ich części są źródłem białka – które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa. Składnik ten może podnosić ilość białka podawaną przez producenta na opakowaniu. 

Ostatnie są składniki mineralne.

Podsumowanie

Karma Friskies Active to produkt bardzo złej jakości. Przede wszystkim większość surowców w składzie nie została sprecyzowana przez producenta. Oznacza to, że stosuje on kiepskiej jakości składniki. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tanich, słabej jakości karm.

Dodatkowo ma niską zawartość białka i tłuszczu. Produkt ten naszym zdaniem nie nadaje się do podawania psu.

Cena jest niska, bo za 10 kg suchej karmy zapłacimy ok. 55 zł.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– niska zawartość białka i tłuszczu

– skład nie jest sprecyzowany

– bardzo słaby skład

– niskiej jakości surowce

Karma Friskies Active to jedna z gorszych pozycji, jakie znajdziemy obecnie na naszym rynku. To mieszanka zbóż, produktów pochodzenia zwierzęcego z odrobiną mięsa. Nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 2.3

  8ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Komentarze

D
Dogomania

13 lutego 2021 o 21:24

Prawda! Purina to okropny syf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.