Beneful Original – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 19 listopada 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Purina to bardzo popularna w naszym kraju marka karm dla zwierząt. W swojej ofercie mają karmy podstawowe, w skład których wchodzą: Purina Pro Plan, Purina Dog Chow, Friskies, Beyond, Beneful oraz Darling. Do analizy wybraliśmy karmę Beneful Original wołowina z warzywami.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Beneful Original wołowina z warzywami łączy zalety wysokowartościowej karmy suchej ze wspaniałym smakiem karmy mokrej. Karma dla psa Beneful Original wołowina z warzywami składa się z miękkich, mięsnych kawałków i chrupiących krokietów. Jest odpowiednia dla psów dorosłych – zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, których potrzebuje twój pies, aby być optymalnie odżywionym.

Do produkcji karmy Beneful wykorzystywane są tylko najlepsze składniki. Karma zawiera ponad 25% soczystych mięsnych kawałków, które nadają jej jedyny w swoim rodzaju smak.

Wysoka zawartość białek wspomaga budowę mięśni. Chrupiące krokieciki zawierają dużą ilość witaminy A, jak i inne ważne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze. Są wzbogacone wartościowymi kwasami Omega 3 i 6, nadających sierści połysku i wypływających na dobry stan skóry.

57% karmy to pełnoziarniste zboża dostarczające wartościowy błonnik pokarmowy, wspomagający proces trawienia. Duża zawartość białka i tłuszczy wzmacnia psie stawy.

Skład karmy

Pełnoziarniste zboża 57%, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego 15%*, oleje i tłuszcze, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, roślinny ekstrakt białkowy, gliceryna, składniki mineralne, glikol propylenowy, warzywa – krokiety: 0,5% suszonych warzyw (0,25% groszku i 0,25% marchwi).**

* Odpowiada 30% uwodnionego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, z zawartością conajmniej 4% wołowiny.

** Odpowiada 4% uwodnionych warzyw; produkt zawiera: 0,2% odwodnionych warzyw, odpowiadających 1,3% uwodnionych warzyw.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 17500 j.m., witamina D3 1020 j.m., witamina E 83 mg, żelazo 220 mg, bezwodny jodan wapnia 2,7 mg, miedź 31 mg, mangan 16 mg, cynk 350 mg, selen 0,38 mg. Z przeciwutleniaczmi i barwnikami.

Analiza składu

Białko surowe 20%, tłuszcz surowy 10%, popiół surowy 8%, włókno surowe 3%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,1%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy pełnoziarniste zboża. Dostarczą one energię i włókna pokarmowe. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Drugie miejsce to mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego z czego 4% to wołowina. To dobre źródło białka. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki, które są gorszej jakości, takie jak skóra, sierść czy krew.

Następne są oleje i tłuszcze, czyli źródło niewiadomego pochodzenia energii i kwasów tłuszczowych, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego.

Czwarte są produkty uboczne pochodzenia roślinnego. Mogą zawierać mało wartościowe produkty pochodzące z procesu przetwarzania zbóż lub owoców – po oddzieleniu już ich wartościowych części. 

Piąte miejsce zajmuje roślinny ekstrakt białkowy. Nie wiadomo jakie rośliny lub ich części są źródłem białka – które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa. Składnik ten może podnosić ilość białka podawaną przez producenta na opakowaniu. 

Gliceryna jest dodawana do karmy jako środek wiążący i pochłaniający wilgoć, konserwuje również przeciw pleśni.

Kolejne są składniki mineralne.

Następnie mamy kolejny konserwant czyli glikol propylenowy.

A na samym końcu znajdują się warzywa z czego zaledwie 0,25% groszku i 0,25% marchwi.

Podsumowanie

Karma Purina Beneful Original wołowina z warzywami to produkt bardzo słabej jakości. Na pierwszym miejscu mamy tani wypełniacz w postaci zbóż. Jest ich aż 57%. Oprócz wysokiej dawki węglowodanów nie wnoszą one do psiej diety nic szczególnego.

Na drugim miejscu w składzie jest niesprecyzowane mięso. Jedynie 4% to wołowina. Dopiero na samym końcu mamy jakieś warzywa w znikomej ilości. Dodatkowo zawiera zbędne konserwanty, które w większej ilości mogą szkodzić psu.

Większość surowców w składzie nie została sprecyzowana przez producenta. Oznacza to tylko jedno, stosuje on kiepskiej jakości składniki. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tanich, słabej jakości karm.

Ta karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa. To roślinna mieszanka ze śladową ilością mięsa.

Za 12 kg suchej karmy zapłacimy ok. 90 zł.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– niesprecyzowany skład

– bardzo mało mięsa

– niska zawartość białka i tłuszczy

– wysoka zawartość węglowodanów

– zboża na pierwszym miejscu

– znikoma ilość warzyw

– konserwanty i barwniki

– podwyższony poziom białka przez białko roślinne

Przewaga zbóż, do tego produkty odzwierzęce niewiadomego pochodzenia, znikoma ilość warzyw, przeciwutleniacze i sztuczne barwniki – tak nie powinna wyglądać karma dla psów. Ten produkt to jedna z gorszych pozycji dostępnych na naszym rynku.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.