Activ Pet – karma sucha z drobiem i warzywami
Activ Pet to marka karm dla psów, produkująca swoje produkty dla Jeronimo Martins Polska S.A. Znajdziemy ją w sieci supermarketów Biedronka. Activ Pet ma do zaoferowania zarówno karmę suchą, w puszkach, saszetkach jak i kiełbaski.
Firma ma w ofercie suche karmy w dwóch wersjach: z drobiem i warzywami oraz z wołowiną i drobiem. My przyjrzymy się dzisiaj karmie Activ Pet z drobiem i warzywami.
Co o karmie pisze producent?
Suche i mokre karmy Activ Pet to wysokiej jakości produkty, które nie tylko dodają energii twojemu pupilowi, ale również zawierają witaminy A, E i D₃, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry, kości i wzroku zwierzaka. Karma Activ Pet spełnia wymagania najbardziej wyszukanych psich podniebień.
Zapewnia też, że wszystkie produkty Activ Pet, to źródło witamin i składników, potrzebnych pupilowi każdego dnia.
O tym jak w rzeczywistości wygląda skład i czy zapewniania producenta są zgodne z prawdą przeczytacie za moment, kiedy wspólnie postaramy się przeanalizować skład karmy.
Skład karmy Activ Pet
Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% drobiu w czerwonych granulkach), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, warzywa (4% groszku w zielonych granulkach, 4% marchewki w pomarańczowych granulkach), substancje mineralne.
DODATKI: (na 1 kg karmy): witamina A 15000 j.m., witamina D3 1500 j.m., witamina E 50 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 100 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 2 mg, mangan (tlenek manganawy) 40 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 110 mg, selen (selenian sodu) 0,15 mg, barwniki, przeciwutleniacze, konserwanty.
Analiza składu
Karma w swoim składzie ma gwarantowane 23% białka, natomiast w suchej masie karmy więcej, bo 25,56%. Pokarm zawiera 13% tłuszczu (14,44% w suchej masie) oraz 51,11% węglowodanów.
Opis składu karmy
Na pierwszym miejscu w składzie zamiast mięsa znajdziemy zboża. To one są głównym źródłem węglowodanów, białka oraz włókna pokarmowego. Zboża w karmie dostarczają psu więcej energii, ale nic poza tym.
Na drugim miejscu znajdziemy mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Ten składnik dostarcza psu niezbędnego białka. Niestety, oprócz mięsa znajdziemy tutaj też zwierzęce odpadki, czyli skórę, sierść czy krew. One z kolei nie są najlepiej przyswajane przez psi organizm.
Trzecie miejsce należy do produktów pochodzenia roślinnego. Niestety na etykiecie nie znajdziemy informacji o tym, jakie dokładnie składniki mogą się tam znaleźć.
Oleje i tłuszcze znajdują się na czwartym miejscu w składzie. To ważny składnik, bo stanowi źródło energii i kwasów tłuszczowych. W tym przypadku nie został on niestety sprecyzowany, więc nie wiemy z jakimi wartościami odżywczymi mamy do czynienia.
Piąte są warzywa, jednak one znów nie zostały sprecyzowane. Jedyną informacją, jaką daje nam producent jest informacja o 4% marchewki i 4% groszku.
Kolejne są substancje mineralne, a zaraz po nich barwniki. Te z kolei stosuje się tylko dla poprawienia wyglądu karmy.
W karmie znajdziemy też przeciwutleniacze i konserwanty. Tego, jakich konkretnie składników użyto nie sprecyzowano.
Podsumowanie
W omawianej karmie znajduje się zbyt wiele niewiadomych. Niestety producent, prawdopodobnie umyślnie nie precyzuje składu poszczególnych surowców, aby zastąpić te wartościowe najtańszymi zamiennikami.
Na pierwszym miejscu w karmie znajduje się zboże, które jest świetnym źródłem węglowodanów, czyli dostarcza psu potrzebnej energii. Niestety – nic poza tym. Na pierwszym miejscu w składzie dobrej karmy powinien znaleźć się surowiec zawierający białko pochodzenia zwierzęcego np. suszone mięso z kurczaka. Mięso, znajdziemy na drugim miejscu. Nie jest ono suszone, a jego dokładny dobór nie jest sprecyzowany, zatem nie wiemy co tak naprawdę podajemy naszemu psu.
Znajdujące się na trzecim miejscu produkty pochodzenia roślinnego również nie zostały nam opisane przez producenta. Tak samo jest w przypadku tłuszczy oraz warzyw, które zajmują jedno z ostatnich miejsc w składzie karmy, co oznacza, że jest ich tam znikoma ilość.
Co więcej, użycie barwników w przypadku psiej karmy jest całkowicie zbędne. Nie uważamy, aby pies sugerował się ładniejszym wyglądem swojego pokarmu. Niesprecyzowane zostały również przeciwutleniacze i konserwanty. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich mogą mieć nawet korzystny wpływ na zdrowie psa, ale inne mogą zwiększyć zachorowanie na raka. Jakie konserwanty i przeciwutleniacze zostały użyte? Tego nie wiemy, dlatego podsumowując całą analizę składu karmy uważamy, że jest poniżej przeciętnej i nie polecamy jej waszym pupilom.
Za paczkę suchej karmy o wadze 3 kg zapłacimy ok. 14 zł.
Plusy:
– brak
Minusy:
– kiepski skład
– niska zawartość mięsa
– mało białka
– niesprecyzowane surowce
– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa
– niedopracowany skład
Prosimy, zastanówcie się dwa razy zanim ponownie włożycie psu do miski tę karmę. Mimo niskiej ceny – nie warto tego robić. Ten produkt nie wniesie nic wartościowego do diety waszego pupila.