Zabawki dla małych i dużych psów

Aktualizacja: 15 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Zabawki dla psów? To temat rzeka. Na rynku znajdziemy setki, o ile nie tysiące różnych rodzajów psich gadżetów. Są miękkie, twarde, kolorowe, gumowe, plastikowe, pluszowe – najróżniejsze! W tym artykule postaramy się przybliżyć wam kilka popularnych zabawek, z którymi psiak może spędzić godziny waszej nieobecności.

thumbnail

Przede wszystkim zabawki dobierajmy pod kątem wielkości psa. Nie każdy wielki gryzak sprawdzi się u mopsa, a za małą piłeczką owczarek niemiecki może się zakrztusić. Przedstawiamy wam zatem najlepsze zabawki dla małych i dużych psów.

Zacznijmy od tego, że jeżeli psiak nie będzie miał swojej ulubionej zabawki, sam sobie ją znajdzie. Będzie to butelka plastikowa, but, skarpetka czy meble. Psia wyobraźnia nie ma granic. W każdym razie nie dziwmy się psu, że notorycznie podkrada nam kapcie z sypialni, jeżeli sami nie zadbamy o odpowiednie zabawki dla niego. To naturalne, że pies wykazuje potrzebę gryzienia czy gonienia za czymś.

Przy wyborze zabawek oprócz wielkości, zwracaj uwagę z jakiego materiału są wykonane. Zadbaj, aby były one bezpieczne, a zabawka nie zawierała małych elementów, bo pies może się zakrztusić.

Misie, liski i świnki – psy uwielbiają maskotki

Psy lubią pluszaki, bo te szybko przechodzą specyficznym psim zapachem. Oprócz tego lubią je gryźć, rozgryzać i rozrywać na małe elementy. Misie są miłe w dotyku, więc sam materiał jest przyjemny dla psa. Psią ciekawość przyciągnie piszczałka zamieszczona w pluszaku.

Dla mniejszych psów wybierz małe i średniej wielkości pluszowe zabawki, tak aby pies mógł się wygodnie bawić. Jeśli jesteś posiadaczem dużego psa, możesz śmiało kupić mu pluszaka większych rozmiarów. W sklepach dostępne są pluszaki w kształcie np. węża. Wtedy taki pluszak może zawierać kilka piszczałek w różnych miejscach. To sprawi psu ogromną frajdę!

Uwaga! Pamiętaj, aby przy zakupie zwrócić uwagę czym wypełniony jest pluszak. Często tego typu zabawki są wypełnione plastikowymi kuleczkami, przypominającymi groszek. Unikaj takich maskotek. Pies może rozgryźć zabawę i zjeść wnętrze.

2. Coś do gryzienia!

Czy psy pod kątem zabawek nie przypominają wam nieco dzieci? Nam bardzo, szczególnie, że po maskotkach przyszedł czas na… gryzaki. Te wykonane z dobrego materiału, potrafią zająć psu nawet kilka godzin. Zwróć uwagę, aby gryzaki był bezpieczne dla zębów i dziąseł psa. Najlepiej jeśli są wykonane z kauczuku lub specjalnej gumy.

Nie wybierajcie dużych gryzaków dla psów małych ras. Szczególnie w kwestii tych gryzaków, zawsze sugerujcie się wielkością psa. Zbyt duża zabawka nie będzie dobrze układać się w pysku psa i nie dostarczy mu tyle frajdy co mniejsza – i odwrotnie.

3. Zabawki na inteligencję

Obecnie na rynku jest wiele zabawek, które wymagają od psa zaangażowania. Takie zabawki nazywane są interaktywnymi. Dzięki nim twój pies, nie tylko świetnie się bawi, ale też rozwija swoją inteligencję. Do wyboru mamy wiele możliwości: maty węchowe, pluszowe sześciany, stożki, w których zamykana jest karma czy gumowa kość do napełniania smakołykami.

Oprócz tego na rynku znajdziemy też gotowe kilkuelementowe zabawki jak np. Flip Board Trixie. Poprzez zabawę musi się on dostać do suchej karmy, wykorzystując przy tym różne techniki otwierania elementów.  Zabawka posiada różne wgłębienia niektóre z pokrywami na zawiasach, inne zostały wyposażone w przesuwne pokrywy i dwa stożki, które pies musi podnieść. Zawiera przez to różne poziomy trudności.

Takie zabawy pobudzają inteligencję i aktywność umysłową psiaka. Warto zainwestować w zabawki tego typu zamiast kupować kolejny gryzak, który po kilku minutach psu się nudzi. Są one połączeniem świetnej zabawy z nauką.

4. Szarpaki

Psy uwielbiają się droczyć i przeciągać! Świetnym prezentem dla twojego psa okaże się szarpak. To nic innego jak gruby sznur związany na supeł. Nie ma tu nic skomplikowanego, a zabawka jest wytrzymała i dostarcza mnóstwo radości.

Pies uwielbia go gryźć i angażować do zabawy swojego właściciela. Tak jak w przypadku poprzednich zabawek, pamiętaj, aby dostosować szarpak do wielkości twojego psa. Na rynku dostępne są różne szarpaki np. bawełniane, jutowe lub z futerkiem, ze specjalnym uchwytem dla właściciela.

5. Rzuć piłkę!

To już prawdziwy klasyk. Nic nie poradzimy na to, że psy tak uwielbiają bawić się piłką. Rodzajów mamy wiele: kolorowe, małe, duże, plastikowe, gumowe czy tenisowe. Eksperymentuj i ostatecznie wybierz taką, którą twój psiak najbardziej polubi. Możesz zdecydować się na klasyczną piłeczkę do aportowania lub np. elastyczną piłeczkę ze specjalnymi wypustkami i piszczałkami.

Oprócz tego, na rynku znajdziemy też specjalne piłki, do wnętrza których właściciel może włożyć ulubione smakołyki psa. Pupil jeszcze mocniej zaangażuje się w zabawę, gdy poczuje smaczki.

Dlaczego są one takie skuteczne?

To zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim są bardzo trwałe. Nie znajdziesz tu małych elementów. Konstrukcja tych zabawek jest banalna i dobrze wykonana. Po drugie psie zabawki są proste. W większości nasze pupile wolą nieskomplikowane zabawki takie jak kawałek grubego sznurka z supłem na końcu. Po trzecie – większość z nich angażuje do zabawy dodatkowo właściciela. A co może być przyjemniejsze niż zabawa ze swoim ukochanym panem?

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 1

  1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.