Karmy bezzbożowe dla psa – dlaczego warto?

Aktualizacja: 27 listopada 2019 |

Kategoria: Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Karmy bezzbożowe nie są już nowością na rynku i znajdziemy je obecnie prawie u każdego producenta, któremu zdrowie i samopoczucie naszych czworonogów nie jest obojętne. Ale czy karmy bezzbożowe są całkowicie pozbawione węglowodanów i czy zboża to czyste zło? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

thumbnail

Karmy bezzbożowe – podstawa piramidy żywieniowej

Zastanówmy się się co jest podstawą zdrowej i dobrze zbilansowanej psiej diety. Oczywiście na pierwszym miejscu w jadłospisie naszego psa musi znaleźć się białko zwierzęce, ponieważ to ono stanowi główny budulec jego mięśni. Jako, że psy nie są typowymi mięsożercami, a raczej nazwalibyśmy je wszystkożercami, w ich pokarmie może znajdować się również dużo białka roślinnego. Psy jednak wolą białko zwierzęce, ale tylko ze względu na jego walory smakowe. 

Kolejnym istotnym składnikiem w psiej diecie są oczywiście warzywa i owoce. To one stanowią źródło cennych witamin i minerałów. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na zboże? Miejsce zbóż powinno znaleźć się gdzieś daleko w tyle, a już na pewno nie powinno stanowić podstawy piramidy żywieniowej czworonoga. Niestety, karmy o wątpliwej jakości często bazują na zbożach, ponieważ są tanie i łatwo dostępne.

Karmy bezzbożowe są zdrowszą alternatywą

Bardzo często na pierwszym miejscu w składzie karmy słabej jakości znajdziemy zboża w czystej postaci lub w wersji przetworzonej np. makaron, chleb czy produkty sojowe. Są to produkty słabo lub często prawie całkowicie nieprzyswajalne przez psa (np. kukurydza), których podawanie skutkuje alergią czy biegunką. Karmy, w których zboża zajmują jedne z pierwszych pozycji w składzie, są zdecydowanie gorzej przyswajalne przez organizm psa, przez co jego zapotrzebowanie na karmę jest znacznie większe.

Co w takim razie z węglowodanami?

Psia dieta, podobnie jak dieta ludzka powinna składać się również z węglowodanów. Sami pozyskujemy je najczęściej właśnie z produktów zbożowych np. z makaronu. Czy w takim razie karmy bezzbożowe są całkowicie pozbawione węglowodanów?

W przypadku karm bezzbożowych będą to po prostu zamienniki zbóż, takie jak groszek zielony, ciecierzyca czy soczewica. Zawierają one nie tylko szereg witamin, ale mają niewielką ilość tłuszczu i wysoką zawartość błonnika i białka. Niektóre karmy zawierają hydrolizowana skrobię. Jednak najczęściej są to po prostu ziemniaki, które w składzie znajdziemy również pod postacią ziemniaków suszonych lub płatków ziemniaczanych. Oprócz tego, że składają się w ponad 15% z węglowodanów, są także źródłem potasu, magnezu, wapnia, żelaza czy wielu witamin z grupy B. Ich ogromną zaletą jest lekkostrawność oraz rzadko wywołują alergie. 

Karmy bezzbożowe – dla których psiaków?

Nie zaskoczymy was pewnie, jeśli napiszemy, że karmy bezzbożowe są przede wszystkim przeznaczone dla psów uczulonych na zboża i gluten. Czworonogi borykają się wówczas ze szczególną wrażliwością żołądkową, która nie pozwala im na sprawne trawienie tych produktów. Z tego powodu producenci w karmach bezzbożowych stosują alternatywne źródła węglowodanów, które nie drażnią żołądka zwierzaka. 

Karmy bez zbóż będą również świetnym rozwiązaniem dla psów pracujących lub o sporej aktywności fizycznej. Zwierzaki wymagają wówczas diety obfitej w białko, a ich karmy powinny bazować głównie na mięsie i warzywach.

Które karmy bezzbożowe wybrać?

Na naszym blogu nie bez powodu znajduje się osobna zakładka, w której znajdziecie opisy najpopularniejszych karm dla psów na rynku. Skład każdej z nich uważnie przeanalizowaliśmy pod kątem wartości odżywczych, a o naszych odczuciach przeczytać możecie w recenzji każdej z nich. Wśród nich nie brakuje również karm bezzbożowych. Jedną z marek, które proponują karmy bezzbożowe dla psów będzie amerykańska marka Taste of the Wild, produkująca świetnej jakości karmy dla psów.

bezzbożowa karma dla psów

Producent ten ma w swojej ofercie produkty o różnych wariantach smakowych, ale ich wspólnym mianownikiem jest brak zbóż. Zachęcamy do zapoznania się recenzją lekkostrawnych karm tej marki. 

To nie jedyna marka, na którą warto zwrócić uwagę. Karmy bezzbożowe oferują również producenci z wyższej półki, tacy jak: Alpha Spirit, Wiejska Zagroda, Sam’s Field, Rocco Classic, Dolina Noteci, John Dog, Purizon, Merrick, Carnilove, Applaws i wiele innych. O wszystkich przeczytacie na naszym blogu tutaj.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.