Jak zadbać o sierść psa?

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Sierść psa jest odzwierciedleniem stanu zdrowia waszego psiaka. Piękna, błyszcząca sierść to znak, że psiak jest dobrze odżywiony, zdrowy i nie brakuje mu witamin. To oczywiście zasługa dobrej karmy, ale nie tylko. Lśniąca sierść oznacza też odpowiednią pielęgnację dobraną do jej rodzaju i rasy psiaka. O tym jak dbać o sierść, aby była w dobrej kondycji opowiemy wam w tym artykule.

thumbnail

Bacznie obserwujcie sierść swojego psa. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, po jej kondycji możemy rozpoznać, że coś złego dzieje się z naszym czworonogiem. Jeśli nagle gwałtownie sierść zaczęła wypadać lub jej wygląd widocznie się pogorszył – nie bagatelizuj tego. Może to być sygnał, że pies:

  • choruje na niedoczynność tarczycy,
  • ma alergię,
  • ma chorobę nerek, trzustki lub wątroby,
  • choruje na nadczynność kory nadnerczy,
  • ma infekcję np. pasożytniczą lub grzybiczą.

Zawsze, kiedy zauważysz tego typy reakcję u swojego psa natychmiast skonsultuj się z weterynarzem.

Pielęgnacja sierści

Aby sierść była piękna musisz: zadbać o zbilansowaną dietę psa i systematycznie o nią dbać. Pielęgnacja psiej sierści, jak możecie się domyślić, w dużej mierze zależy od jej rodzaju, a co za tym idzie – od rasy psa. Sierść może mieć różną długość, strukturę a psiak posiadać pewne indywidualne predyspozycje i warunki, w których żyje.

Pierwszym krokiem jest regularne szczotkowanie sierści psa. Jeśli będzie wykonywane systematycznie, poprawi ukrwienie skóry i usunie martwy włos. Dzięki temu sierść stanie się błyszcząca i przyjemna w dotyku. Podczas czesania zwróć uwagę czy nie zaplątały się w nią np. rzepy, czy pies nie ma kleszcza lub pcheł a także czy jego skóra nie jest podrażniona.

Jaki rodzaj sierści ma twój pies?

Psy o krótkiej sierści nie wymagają częstego czesania. Nie wymaga ona specjalnej filozofii. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zapominać o tym zabiegu. Krótszą sierść najlepiej pielęgnować gumową szczotką dla psa. Przykładem posiadaczy krótkich sierści są labradory, jamniki czy dobermany.

Metalowe szczotki i grzebienie przydadzą się w przypadku psów o długiej sierści np. u golden retrieverów. Posiadacze długiej sierści wymagają często nawet codziennego szczotkowania. Jeśli ciężko jest uporać ci się psią sierść, proponujemy zastosowanie furminatora. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się praktyczne narzędzie, które pozwala usunąć obumarłe albo luźne włosy. Potrafi zredukować wypadanie włosów nawet do 90%.

Specjalna pielęgnacja

Chodzi tutaj o zabieg trymowania. To konieczny proces u psów o szorstko- i ostrowłosych np. sznaucerów. Trymowanie polega na usunięciu martwego włosa za pomocą nożyka trymerskiego. Taki zabieg można również wykonywać ręcznie, najlepiej co 2-3 miesiące. Trymowanie poprawi jakość sierści, ograniczy wzrost podszerstka i usztywni ją.

Pora na fryzjera

Są też i takie rasy psów, które wymagają systematycznego strzyżenia. Mowa tutaj o psach o grubej, gęstej i długiej sierści. Taka sierść plącze się i tworzy kołtuny, a to nie wygląda estetycznie. Oprócz tego jest to też niehigieniczne ze względu na zbierający się w niej kurz i zanieczyszczenia. Są one idealną pożywką dla grzybów i bakterii oraz doprowadzają do infekcji skórnych.  Strzyżenie sierści znacznie ułatwia nam psią pielęgnację, a także chroni psa przed upałami w gorące dni.

Zarówno trymowanie jak i strzyżenie psa nie należą do prostych czynności. Aby zrobić to dobrze i przede wszystkim nie wyrządzić psu przy okazji krzywdy, należy mieć już sporą wprawę. Polecamy  nie ryzykować i zdecydować się na wizytę w salonie groomerskim. Mamy w ten sposób pewność, że oddajemy psa w dobre ręce profesjonalistów.

Jeśli mimo wszystko decydujesz się na strzyżenie w domu – bądź bardzo ostrożny. Często (co wynika zapewne z niewiedzy) właściciele psów podczas strzyżenia przycinają rosnące w okolicach pyska włosy czuciowe (wąsy). To ogromny błąd. Te włoski pozwalają psu lepiej orientować się w przestrzeni. Musicie bardzo uważać.

Odpowiednie kosmetyki

Pod żadnym pozorem nie kąp psa w szamponie przeznaczonym dla ludzi. Kosmetyki dla psów różnią się składem od tych dla ludzi. Wybieraj zatem te przeznaczone do jego sierści i wieku. Inne specyfiki stosuje się w przypadku szczeniaków, alergików czy psów o bardzo długiej sierści. Gama psich kosmetyków jest naprawdę szeroka, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Warto też zaopatrzyć się w szampon przeciwko pasożytom, który odstrasza kleszcze i pchły.

Oswajaj psa z zabiegami pielęgnacyjnymi

Dbaj o sierść psa już od najmłodszych miesięcy. Przede wszystkim po to, aby pies nie bał się kąpieli czy nie kojarzył negatywnie strzyżenia. Tak jak do pozostałych czynności higienicznych pies jest w stanie się przyzwyczaić, tak jest też w stanie zaakceptować pielęgnację sierści. Etapami przyzwyczajaj go do tego, nagradzając za każdym razem. Dzięki temu pies będzie kojarzył proces pielęgnacji z czymś przyjemnym i normalnym.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.