Przegrzanie u psa. Jak uchronić pupila przed zbliżającymi się upałami?

Aktualizacja: 26 czerwca 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć, Wychowanie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Przed nami najcieplejsze miesiące w całym roku. Słońce, długie letnie wieczory, plaża. Musimy jednak pamiętać o tym, że wakacyjne upały mogą być wyjątkowo uciążliwe dla naszych czworonogów. 

thumbnail

Temperatura, którą odczuwa nasz pies podczas gorących bądź dusznych dni, znacznie różni się od tej, którą czuje człowiek. To zjawisko można porównać do chodzenia boso, po rozgrzanej drodze, piasku czy zetknięcie się gołej skóry z gorącymi fotelami w samochodzie. Nieprzyjemne, prawda?

Musimy również podkreślić, że do przegrzania może dojść nie tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Może się to wydarzyć nawet w zamkniętym pomieszczeniu. Powodem tego jest szybkie nagrzewanie się pomieszczenia oraz brak ruchu powietrza. Oba te czynniki zdecydowanie wpływają negatywnie na samopoczucie i zdrowie psa. 

Musimy podkreślić, że pies nie poci się tak jak człowiek. Jego ciało ma niewielką ilość gruczołów potowych, dlatego, aby zmniejszać temperaturę ciała – dyszy. Umożliwia to skuteczne regulowanie temperatury ciała. 

Konsekwencje przegrzania są bardzo poważne. Może ono doprowadzić do wystąpienia udaru cieplnego.

Jak rozpoznać objawy?

Gdy zauważysz u swojego psa:

  • przyspieszone i intensywne ziajanie;
  • nieregularny, płytki oddech;
  • drgawki;
  • ślinotok;
  • nieregularny, szybki puls;
  • ciemnoczerwony kolor języka;

a następnie:

  • wymioty;
  • biegunkę;
  • utratę przytomności;

musisz działać jak najszybciej. 

Jak pomóc psu cierpiącemu na przegrzanie

Najlepszą pomoc, jaką możesz dać w tym momencie swojemu psu, jest niezwłoczne udanie się do lekarza weterynarii. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, wtedy musimy zacząć działać na własną rękę. 

Przede wszystkim, należy przenieść psa w zacienione i chłodne miejsce, jednak nie zupełnie zimne. Przy gwałtownej zmianie temperatury może doznać szoku termicznego. Ułóż psa bokiem, upewnij się, że nic nie znajduje się w jego pysku. Głowa czworonoga musi swobodnie spoczywać na ziemi, tak aby udrożnić drogi oddechowe. 

Musimy zapewnić mu chłodną wodę do picia, jednak gdy pies nie jest w stanie sam się napić, należy zwilżać jego nos i język. 

Aby obniżyć temperaturę ciała psa, połóż zwilżone chłodną wodą szmatki w okolicach jego pachwin, poduszek łap, a także przy szyi i głowie. 

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosły pożądanych efektów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć 

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy uchronić naszego psa przed przegrzaniem, albo chociaż pomóc mu przetrwać upalny dzień. Przede wszystkim:

WODA, WODA I JESZCZE RAZ WODA!

Psy podczas gorących, letnich dni piją znacznie więcej wody. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej i chłodnej wody. Dzięki temu twój pies będzie dobrze nawodniony, a to znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania. 

Schronienie w cieniu i dostęp do świeżego powietrza

Podczas upałów koniecznością jest zapewnienie psu przestrzeni, w której będzie mógł schronić się przed ciągłą ekspozycją słońca. 

Dodatkowo musimy pamiętać, że do przegrzania może dojść nawet w mocno nasłonecznionym mieszkaniu. Zamknięte pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają, dlatego, gdy planujemy zostawić psa na kilka godzin samego, musimy zapewnić mu dostęp do świeżego i chłodnego powietrza. 

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Pod żadnym pozorem nie możesz dopuścić, aby twój pies został sam w samochodzie. Jest to dla niego jak pułapka. Temperatura w pojeździe rośnie niesamowicie szybko, a pozostawienie w nim psa jest równoznaczne z proszeniem się o jego złe samopoczucie. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Co więcej. Otwarcie jednej szyby nic nie daje. Świeże powietrze dochodzące jedynie z tego miejsca, nie zapewnij psu poprawnej wentylacji.

Przydatne gadżety

Na wakacyjne dni świetnie sprawdzi się mata chłodząca. Sprawi, że nawet w upały twój pupil nie będzie cierpiał z powodu wysokiej temperatury. Mata nadaje się jako wykładzina do legowiska lub jako wygodny materac na podłodze. Produkt zapewnia przyjemny chłód, który sprawi, że gorące dni będą dla naszego psa bardziej znośne.

Pies musi mieć stały dostęp do wody, aby móc regulować temperaturę swojego ciała. Niezależnie od wieku i wielkości psa, musi on mieć zapewniony stały dostęp do wody. 

Jeśli uwielbiasz podróże i długie spacery ze swoim psem z pomocą przychodzi przenośna miska zintegrowana z butelką. 

Wystarczy napełnić butelkę, przypiąć do plecaka i ruszać w drogę!

Przestrzeganie powyższych zasad może oszczędzić zarówno tobie, jak i twojemu psu dodatkowego stresu i nieprzyjemności. Pamiętaj, aby zawsze mieć oko na swojego czworonożnego przyjaciela i monitorować jego zachowania. Jest na nas zdany i tylko my możemy mu pomóc w odpowiednim czasie i o odpowiedniej porze.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.