Rasy psów, które nie szczekają

Aktualizacja: 16 lutego 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Cenisz sobie ciszę, ale jednocześnie marzysz o psie? Nie lubisz, kiedy pupil informuje cię o każdym przechodzącym przez korytarz sąsiedzie?

thumbnail

Są na świecie rasy, które nie szczekają. Ściślej mówiąc, są to psy, które nie mają tendencji do częstego i długiego szczekania. Nie oznacza to bowiem, że nie wydają one żadnych dźwięków. W zamian za to mogą wyć a nawet…jodłować. Poznajcie pięć ras najmniej szczekliwych psów.

Pierwszy z nich to Alaskan Malamute

To niezwykle łagodny i przyjazny psiak w typie szpica. Malamuty należą do ras pierwotnych. To jedna z najstarszych ras arktycznych używanych do ciągnięcia sań i przenoszenia ładunków.

Są przyjacielskie wobec ludzi, lubią dzieci i są życzliwe w stosunku do obcych. Nie lubią samotności i bezczynności. Mają niekontrolowaną potrzebę polowania, więc trzeba uważać, aby nie uciekł np. w lesie w pościgu za zającem.

Psiak pozostawiony sam sobie szybko się nudzi. Może wtedy niszczyć ogród np. kopiąc dołki. To jedna z ras, która raczej nie szczeka. Malamut, kiedy jest samotny lub kiedy słyszy nadjeżdżającą karetkę, głośno wyje. Wyciem może też okazywać radość np. podczas witania właściciela. To świetny wybór dla osób, które są w stanie poświęcić psu sporo wolnego czasu.

Rottweiler

To wierne, nielubiące nudy psy. Są bardzo oddane rodzinie. Lubią dzieci, które instynktownie chronią, jako te najsłabsze. Ta rasa ma mocny, wyrazisty charakter.

Aby pies nie sprawiał problemów, już od małego trzeba przyłożyć się do jego wychowania. Specjaliści zalecają psie przedszkola. W wychowaniu rottweilera trzeba pamiętać o konsekwencji. Właściciel tej rasy musi być człowiekiem bardzo stanowczym i twardo stąpającym po ziemi, ale nie nerwowym.

Rottweilery są to z natury psy obronne. W 1910 roku zostały nawet uznane za psy policyjne. Są uparte, dominujące, ale jednocześnie bardzo oddane. Suczki tej rasy są zdecydowanie mniejsze i bardziej uległe. Rottweilery szczekają, ale bardzo mało. Częściej odstraszają zagrożenie warczeniem.

Basenji

Dotarliśmy do rasy, która nie szczeka wcale. Jakie dźwięki wykonuje? A no psiaki rasy Basenji zamiast szczekania, jodłują. Sami zobaczcie: https://www.youtube.com/watch?v=BWBnixlq6U0

Basenji są bardzo schludne, a ich sierść nie wydziela charakterystycznego ,,psiego” zapachu. Mają szlachetny wygląd i są niesamowicie ruchliwe. Psiaki tej rasy są wesołe, ciekawskie i bardzo związany z rodziną.

W stosunku do obcych mu osób nie jest ufny tak jak np. Malamut opisany wcześniej. Trzeba przyłożyć się do jego wychowania i być bardzo konsekwentnym, bo jest uparty, niezależny i sprytny.

Uwielbia wysoką temperaturę, a szczególnie wygrzewać się w słońcu. Nie szczeka, bo nie ma odpowiednio wykształconych strun głosowych.

Whippet

To rasa psów zaliczana do chartów. Pochodzą z Anglii i znane są ze swojej szybkości, dlatego często biorą udział w wyścigach.

Whippet jest grzeczny i posłuszny. Bardzo lubi ludzi, a szczególnie dzieci. Nie jest agresywny wobec obcych. Bardzo lubi zabawę, a szczególnie na świeżym powietrzu.

Mimo, że jest z rodziny chartów, nie potrzebuje bardzo dużo przestrzeni. Konieczne jest natomiast zaspokojenie jego potrzeb ruchowych. Właściciel musi pamiętać o codziennych spacerach, w przeciwnym wypadku pies może niszczyć przedmioty np. umeblowanie.

Podobnie jak wyżej opisany Basenji, Whippet jest bardzo schludny i nie pachnie ,,psim” zapachem. To dobry pies rodzinny, którego nietrudno dobrze wychować, bo jest bardzo posłuszny.

Psiaki tej rasy szczekają tylko w wyjątkowych sytuacjach. Raczej wyją.

Thai Ridgeback

Dostojny, nieufny, ale odważny. Taki właśnie jest Thai Ridgeback. To bardzo czujny i inteligentny pies. Ma wyrazisty charakter i uwielbia aktywność fizyczną.

W przeszłości psy tej rasy były psami obronnymi i myśliwskimi. Obecnie są psiakami do towarzystwa o ciekawym temperamencie. Nie jest szczególnie ufny wobec obcych, ale gdy już kogoś pozna to uwielbia się przymilać. Ma ciekawy charakter, bo jest jednocześnie bardzo bystry i szybko się uczy np. nowej komendy.

Mimo to, kiedy nie jest w nastroju na naukę, nie będzie wykonywał poleceń. Psy tej rasy szczekają, ale bardzo rzadko. Robią to tylko, kiedy chcą zwrócić na siebie uwagę i z reguły jest to krótkie szczeknięcie.

Zabronić psu szczekać, to jak zabronić człowiekowi rozmawiać. Odgłosy wydawane przez psy to jak najbardziej naturalna kwestia i nie istnieje pies, który byłby całkowicie cicho.

Jeżeli przeszkadza wam szczekanie, możecie zdecydować się na którąś z powyższych ras.

Pamiętajcie natomiast, że są też psy, które lubią poszczekać bardziej niż inne. Skoro tego nie lubicie, pamiętajcie aby unikać: samojedów, yorkshire terrierów, pudli oraz dobermanów. Te psiaki według twórców urządzenia Furbo Dog Camera, szczekają najwięcej. 

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 3.7

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.