Psa użądliła pszczoła lub ugryzła żmija. Zobacz, co zrobić
Latem nie trudno o ukąszenie psa. Owady pojawiają się tam, gdzie najczęściej spacerujemy z naszymi czworonogami, czyli w ogrodach i parkach. Bardzo ważne są pierwsze objawy po ugryzieniu. Przeczytaj, jak je rozpoznać.
Ukąszenie psa przez pszczołę to nie żarty
Zwierzęta niekoniecznie zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie może wynikać z użądlenia psa i często są owadami bardzo zainteresowane – bawią się, trącają łapkami czy nawet próbują złapać je pyskiem. Nie wolno bagatelizować tych niewielkich stworzeń, bo mimo swoich małych rozmiarów potrafią wyrządzić naszym czworonogom naprawdę poważną krzywdę.
Czy ukąszenie psa przez pszczołę jest niebezpieczne?
To jakim konsekwencjom ukąszenia psa przez owada będziemy musieli sprostać zależy przede wszystkim od miejsca użądlenia, wrażliwości psa np. uczulenia na jad i ilości ugryzień. Najczęściej owady gryzą dostępne części ciała zwierzaka, czyli uszy, łapy i pysk. Mimo, że w większości przypadków ugryzienie przez owada powoduje jedynie ból i zaczerwienienie, utrzymujące się przez kilka dni, nie należy go bagatelizować.
Konsekwencje ugryzienia psa mogą być poważne
Niektóre psy borykają się ze wspomnianym uczuleniem, które może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego lub zapaści, co zagraża życiu psa. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ugryzienia w okolicy podniebienia, języka i policzków. Obrzęk błon śluzowych powstały wskutek ugryzienia może zablokować drogi oddechowe psa.
Dodatkowym zagrożeniem są żmije, pająki – na szczęście w Polsce w większości nie są jadowite oraz oczywiście kleszcze, które przenoszą groźne choroby.
Objawy ukąszenia psa przez pszczołę
Istotne jest szybkie rozpoznanie ukąszenia. Jeśli zauważymy, że pies liże łapę, trze pyskiem o trawę i dodatkowo pojawia się obrzęk, w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z ukąszeniem psa przez owada. Objawy mogą być różne, jednak najczęściej miejsce użądlenia staje się zaczerwienione i obolałe. Przyjrzyjmy się wówczas naszemu pupilowi bardzo dokładnie i zwróćmy uwagę, czy nie dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Objawia się on powiększeniem opuchlizny i trudnościami z oddychaniem psa, które mogą prowadzić do utraty przytomności.
Zagrożenie czeka też nie tylko w powietrzu. Co zrobić, gdy psa ugryzie żmija?
Przede wszystkim należy zachować spokój. Nie każde ukąszenie przez żmiję prowadzi do zatrucia jadem, a występowanie objawów może być bardzo zróżnicowane. Małe psy są bardziej narażone na toksyczne oddziaływanie jadu niż psy większych ras. Pies po ugryzieniu przez żmiję lub węża może być oszołomiony, mieć rozszerzone źrenice, nadmierny ślinotok i wymioty. Możliwe są również przykurcze kończyn.
Pierwsze pomoc po ugryzieniu przez żmiję
W przypadku, gdy zauważyliśmy wspomniane objawy wstrząsu anafilaktycznego należy natychmiast udać się do weterynarza. Bagatelizowanie ich może mieć bardzo poważne skutki.
Jeśli nie zauważyliśmy u psa takich objawów, w pierwszej kolejności uspokójmy psa tak, abyśmy mogli uważnie obejrzeć ranę. Jeśli znajduje się w niej żądło, trzeba je usunąć za pomocą pęsety a ranę zdezynfekować. Zaleca się też przyłożenie kostek lodu do rany lub posmarowanie specjalną maścią. Zrezygnujmy z zakładania opatrunku, a jeśli psiak będzie wylizywał ranę, można założyć mu specjalistyczny kołnierz. Ostatni krok jest najważniejszy – obserwujmy psa. Jeśli ugryzienie będzie mocno krwawić lub puchnąć, koniecznie trzeba udać się do weterynarza. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy weterynarz -> TUTAJ.
Jeśli mamy podejrzenie, że psa ugryzła żmija lub wąż musimy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Bardzo ważne są również pierwsze chwile po ugryzieniu, zanim jeszcze dotrzemy do gabinetu. Nie pozwólmy psu chodzić, tak aby jad nie rozprzestrzenił się po organizmie. Jeśli miejsce ukąszenia jest widoczne, można powyżej tego miejsca zawiązać mocno bandaż lub chustkę, aby stworzyć opaskę uciskową. Weterynarz po obejrzeniu psa może podjąć różne drogi leczenia np. podanie surowicy.
Owady i gady niebezpieczne dla psa
Niebezpieczne są przede wszystkim są owady latające takie jak: pszczoły – to one zostawiają po użądleniu żądło, które należy usunąć, osy – nie zostawiają żądła, szerszenie – również nie zostawiają żądła, ale są najbardziej niebezpieczne dla psa, a ich ukąszenie często wywołuje wstrząs anafilaktyczny. Uważajmy również na: mrówki – ugryzienie przypomina ukłucie igłą, kleszcze – przenoszą niebezpieczne choroby a ich ukąszenie jest bolesne, pająki oraz węże i żmije – szczególnie niebezpieczna jest żmija jadowita.