Pies ma kleszcza – co zrobić? Jak usunąć psu kleszcza?

Aktualizacja: 18 maja 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Wiosna ruszyła pełną parą a wraz z nią zmora wszystkich właścicieli zwierząt – kleszcze. Jak usunąć psu kleszcza i czy można robić to na własną rękę?

thumbnail

To bardzo ważne, by jako właściciel zwierzaka, wiedzieć jak usunąć psu kleszcza. Niestety, te groźne pajęczaki pojawiają się w naszym otoczeniu wraz z wyższymi temperaturami. Kleszcze uwielbiają roślinność, dlatego najczęściej spotkamy je w lasach i na polach, ale nie tylko. W mieście też trzeba uważać, ponieważ złapać kleszcza możemy w miejskim parku czy na osiedlowym trawniku. To wręcz ich idealne środowisko do życia.

Jak usunąć psu kleszcza?

Być może zdarzy się tak, że nasz pies, mimo zastosowanych wcześniej środków ostrożności w postaci kropelek czy specjalnej obroży, zostanie przez kleszcza ugryziony. Co zrobić, gdy psa ugryzie kleszcz? Jeżeli znalazłeś u psa kleszcza, bez względu na jego wielkość, należy go natychmiast usunąć. Usunąć kleszcza można samodzielnie, pomagając sobie naszą dzisiejszą instrukcją. Jeżeli jednak brakuje ci wprawy, możesz śmiało skonsultować się z weterynarzem i poprosić go o pomoc w usunięciu kleszcza. 

Jak usunąć psu kleszcza w kilku krokach

Przygotuj się!

Pierwszym krokiem jest przygotowanie narzędzi do wyciągnięcia kleszcza np. specjalne szczypce, haczyki czy nawet pompki. Można kupić je w przychodniach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych, również tych internetowych. Jeśli nie posiadasz odpowiednich przyrządów, w ostateczności możesz użyć pęsety, jednak specjalny sprzęt zdecydowanie lepiej się sprawdzi. Warto jednak pamiętać, aby nie usuwać kleszcza za pomocą palców. 

Dokładnie umyj ręce

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie rąk i najlepiej ich dezynfekcja. Koniecznie załóż gumowe rękawiczki lub woreczki.

Wkup się w psie łaski

Wiele psów nie lubi tego procesu i czuje od razu zdenerwowanie. Spróbuj uspokoić psa, głaszcząc go.

Zlokalizuj kleszcza

Następnie należy dokładnie zlokalizować kleszcza, odchylając sierść na boki wokół niego. Zrób to jak najdokładniej, aby sierść nie przeszkadzała nam w usuwaniu kleszcza, a sam owad, żeby był jak najlepiej widoczny. 

Złap go!

Wykorzystując przygotowane wcześniej narzędzia, złap kleszcza możliwie najbliżej skóry psa.

Wykręć kleszcza

Istnieje wiele teorii wokół tego, w którą stronę należy wykręcać kleszcza. W rzeczywistości kierunek nie ma znaczenia, ważne jednak, aby wykręcać go konsekwentnie, tylko w jedną wybraną wcześniej stronę. 

Zdezynfekuj miejsce ukąszenia

Po wykręceniu kleszcza, upewnij się, że wyciągnąłeś go w całości, a następnie oczyść miejsce ukąszenia i zdezynfekuj je. Jeśli nie wyciągnąłeś kleszcza w całości, konieczna będzie wizyta u weterynarza, który udzieli fachowej rady. Na koniec nie zapomnij pochwalić dzielnego pacjenta, jego ulubionym smakołykiem.

Ukąszenie kleszcza – pierwsze objawy po usunięciu kleszcza

Najczęstszymi objawami związanymi z ukąszeniem kleszcza jest obrzęk miejsca ugryzienia oraz miejscowe zaczerwienienie skóry. Jeśli objawy nie ustępują nawet po kilku dniach, należy skonsultować się z weterynarzem. Podobnie, kiedy po ukąszeniu przez kleszcza, zauważymy u swojego psa brak apetytu, gorączkę, trudności z oddychaniem czy apatię. Pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o jednej z chorób odkleszczowych np. babeszjozie, boreliozie, anaplazmozie czy kleszczowym zapaleniu mózgu. 

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.