Jak zadbać o uszy i zęby swojego psa?

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Nie samą pielęgnacją sierści psiaki żyją. Często kwestia higieny psich uszu i zębów jest pomijana, a właścicielom się wydaje, że wyczyszczenie ich wcale nie jest konieczne. Są w błędzie. Okazuje się, że odpowiednia pielęgnacja tych często jest nawet kluczowa i nie można pod żadnym pozorem o niej zapominać. W tym artykule przedstawimy wam kilka porad, jak najlepiej o nie zadbać.

thumbnail

Pielęgnacja psich uszu

Pielęgnacja psich uszu nie jest wcale taka prosta. Psy o stojących uszach wymagają o mniej uwagi. Rzadko w takich uszach dochodzi do rozwijania się chorób. Nie oznacza to jednak, że mamy pomijać ich czyszczenie. Na regularne mycie uszu muszą zwrócić uwagę właściciele psów o zwisających uszach. Mają one gorszą wentylację, łatwiej się brudzą i częściej dochodzi w nich do stanów zapalnych. Mimo, że nie jest to dla psa najprzyjemniejsza czynność – czasem trzeba przeprowadzać czyszczenie nawet codziennie. Z pewnością łatwiej będzie, jeśli już od małego będziemy psa do tego przyzwyczajać.

Do czyszczenia uszu najlepiej stosować waciki nasączone specjalnym płynem. Delikatnie wyczyść nimi ucho. Płyny do czyszczenia uszu mają też specjalny dozownik, którym możesz podać do ucha substancję. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie czyścić psu uszu patyczkami do uszu. Uważaj też na wodę. Nie należy wlewać psu wody do ucha. Pamiętaj o tym także podczas kąpieli i zawsze wycieraj uszy psa do sucha. W przypadku psów o bardzo długiej sierści, koniecznie będzie tez usuwanie z ucha włosków. Nie jest to dla psa bolesne i można wykonać to po prostu pęsetą.

Pielęgnacja psich zębów

Problemy z dziąsłami czy próchnica mogą doprowadzić do wielu poważniejszych chorób. To dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej psa. Dodatkiem do pielęgnacji mogą być smakołyki, które pomagają zwalczać kamień nazębny. Na rynku jest takich całe mnóstwo.

Najważniejsze jest jednak czyszczenie. Nie musimy tego robić codziennie. Wystarczy kilka razy w tygodniu. Z pomocą przychodzi tu specjalna pasta do zębów dla psów, którą nakładamy na palec i czyścimy psie zęby. Można też nałożyć ją na specjalne psie szczoteczki. Ta czynność, podobnie jak mycie uszu, nie należy do najprzyjemniejszych. Postaraj się przyzwyczajać do tego psa już od małego. Nagradzaj go zawsze po udanym zabiegu jego ulubionym smakołykiem.

Pamiętaj o oczach

Czyste i błyszczące – takie powinny być psie oczy. Zanieczyszczenia, które w ciągu dnia dostają się do oczu, podobnie jak u człowieka, niwelowane są podczas snu. Po obudzeniu widzimy, że osadziły się w wewnętrznych kącikach. Ich usunięcie jest proste. Najlepiej zrobić to wacikiem kosmetycznym (nie watą – ona osadzi się na sierści i łatwo dostaje się do oka) nasączonym specjalnym preparatem, który rozpuści tzw. ,,śpiochy”. Pamiętaj, aby nie usuwać ich na sucho! Przy okazji usuwania suchych ,,śpiochów” wyrywasz również sierść, która w tym miejscu jest bardzo rzadka. Przemywaj oczy bardzo delikatnie, szczególnie gdy twój psiak ma duże, wypukłe oczy, jak np. buldog francuski, bokser czy mops.

Zabiegi pielęgnacyjne nie są dla psa przyjemnym procesem. Na początku może reagować buntowniczo i nie pozwalać sobie na np. umycie zębów. Nie poddawaj się. Miej na uwadze, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji twój pies uniknie wielu chorób. Staraj się zachować cierpliwość i przyzwyczajaj psa do tego małymi krokami. Pamiętaj, aby nie krzyczeć, jeżeli jest trudno. Nagradzaj go za każdy mały postęp. Dzięki temu pies nie będzie negatywnie kojarzył tego procesu, a z czasem być może nawet go polubi.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.