Jak wybrać hodowlę godną zaufania? Mamy kilka porad

Aktualizacja: 11 czerwca 2019 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

Po długich namysłach zdecydowałeś się już na odpowiednią rasę psa? Świetnie. Kolejnym krokiem jest wybór najlepszej hodowli. Zastanówmy się najpierw, co rozumiemy przez hasło ,,najlepsza hodowla”. Godna zainteresowania hodowla to miejsce bezpieczne dla psów. Właściciel dba o szczenięta, aby były dobrze wyżywione, zdrowe i odpowiednio zaszczepione.

thumbnail

Dobry hodowca dba o odpowiedni rozwój rasy. Weryfikuje klientów, żeby mieć pewność, że oddaje psiaki w dobre ręce. Oprócz tego dba o sukę nie tylko w okresie ciąży. Dobra hodowla to taka, która jest w rękach odpowiedzialnego, świadomego i doświadczonego człowieka. Jak taką poznać? Mamy dla was kilka porad.

Po pierwsze – zrób dokładny research

Zanim wybierzesz się do hodowli spróbujmy się dowiedzieć na jej temat jak najwięcej. Zrób research wśród znajomych. Wypytaj ich czy sami mogą polecić konkretnego hodowcę lub może znają kogoś, kto może to zrobić. Wykorzystaj potencjał internetu. W sieci znajdziesz wiele miejsc, gdzie właściciele psów wymieniają się opiniami na ten temat. Prześledź szczególnie fora internetowe. Użytkownicy często dzielą się swoimi dobrymi i złymi doświadczeniami. To źródło informacji, którego nie możesz bagatelizować. Możesz wybrać się na wystawę psów rasowych. Tam będziesz miał szansę zobaczyć rasę, która cię interesuje i porozmawiać z hodowcami.

Po drugie – doprecyzuj formalności

Przygotowanie do rozmowy jest niezwykle istotne. Upewnij się, że hodowla nadal zajmuje się rasami psów, które cię interesują. Niektórzy hodowcy mają mioty kilku ras, więc warto to doprecyzować. Dowiedz się, kiedy planowany jest miot. Jeżeli szczeniaki już się urodziły, dowiedz się, kiedy jest możliwy odbiór. Pamiętaj, że szczenięta powinny być przy matce minimum 8 tygodni od momentu narodzin. Czasem ten proces się wydłuża, ale raczej nie powinien być krótszy.

Poproś hodowcę o pokazanie kilku dokumentów. Niech pokaże ci rodowody rodziców. Tam znajdziesz informację o przynależności do hodowli. Sprawdź, czy hodowca należy do ogólnopolskich organizacji. Hodowle należące do stowarzyszeń FCI oraz UCI, są stale kontrolowane przez ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) oraz ZHPR (Związek Hodowców Psów Rasowych ). Nie oznacza to, że wszystkie, które nie należą są felerne i złe. Te należące są po prostu pod stałą kontrolą odpowiednich organów, dzięki temu mamy większą pewność, że dostaniemy zdrowego psiaka.

Po trzecie – porozmawiaj, po prostu

Zgadza się, porozmawiaj z hodowcą. Tak po prostu, po ludzku. Zapytaj go też o sprawy nieformalne. Niech opowie ci jak żyją pieski i opowie trochę o sobie. Być może cię to zaskoczy, ale świetnie, gdyby hodowca sam również wykazał się zainteresowaniem względem twojej osoby. Możesz zapytać ,,po co?”. Taka luźna rozmowa ma na celu ,,wyczucie” hodowcy. Jeżeli się tobą interesuje, wypytuje o warunki w jakich będzie mieszkał pies, czy o posiadanie innych zwierząt to znak, że nie jest mu obojętny los jego psów.

Po czwarte – bądź czujny

Ten punkt to już raczej kwestia indywidualna. Chodzi o to, aby uważnie przyjrzeć się hodowcy. Jeśli jego zachowanie wyda się nam podejrzane, nie brnijmy w to dalej. Przykładowo, masz pełne prawo, aby zobaczyć matkę szczeniaka. Jeśli hodowca za wszelką cenę odmawia i nie pozwala na to, może to świadczyć o tym, że coś przed nami ukrywa. Niektórzy właściciele preferują hodowle, które nie mają zbyt wiele psów. Ciężko jest bowiem poświęcić taką samą uwagę każdemu psu, gdy mamy ich np. piętnaście.

Jeszcze inni właściciele preferują hodowle domowe. Oznacza to, że psiak od początku uczestniczy w życiu rodziny, czyli jest socjalizowany. Dodatkowo, dowiedz się wcześniej z jakimi schorzeniami najczęściej zmaga się rasa, która cię interesuje. Podczas rozmowy z hodowcą, upewnij się, że rodzice szczeniaka nie mieli problemów zdrowotnych.

Mamy nadzieję, że kilka naszych rad ułatwi wam proces wyboru hodowli. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji na temat hodowli, zachęcamy do kontaktu ze Związkiem Kynologicznym w Polsce. Tam dowiecie się, czy wasz hodowca działa zgodnie z prawem i jest zarejestrowany. Możesz też przejrzeć strony internetowe oddziałów, zamieszczane są tam aktualne dane o posiadanych szczeniętach.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 2

    1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.