Jak pomóc zwierzętom w trakcie suszy?

Aktualizacja: 22 kwietnia 2020 |

Kategoria: Dobrze wiedzieć |

Autor: Przemysław Śmit

O ile skutki uboczne suszy nie dotyczą bezpośrednio naszych zwierząt domowych, wiele gatunków wolno żyjących zwierząt nie ma już tak dużo szczęścia. Jak pomóc zwierzętom w trakcie suszy? Daj się im napić.

thumbnail

Kwiecień tego roku jest wyjątkowo bezdeszczowy. Wysokie temperatury i zupełny brak opadów doprowadził do deficytu wody w rzekach i zbiornikach wodnych. Namacalne skutki suszy odczuwamy już teraz, kiedy największy park narodowy w Polsce stoi w ogniu. 

Pomoc zwierzętom w trakcie suszy jest szczególnie ważna

O suszy przekonało się też wiele gatunków zwierząt z naszego otoczenia, szczególnie ptactwo, któremu brakuje wody pitnej. W złej sytuacji są również wiewiórki czy  jeże, które wiosną budzą się do życia z hibernacji, podczas której tracą dużo wody z organizmu. Jeże budząc się odwodnione, muszą szybko znaleźć wodę, aby przeżyć.

Susza panująca od kilku tygodni w naszym kraju im to uniemożliwia. O pomoc zwierzętom w czasie suszy apelują obrońcy praw zwierząt, w tym również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo i Towarzystwo Ochrony nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich, którzy na swoim profilu proszą o wystawianie na zewnątrz miseczek z wodą. 

Jak pomóc zwierzętom w trakcie suszy? 

Wystarczy, że wystawimy miseczkę z wodą w naszym ogrodzie, pobliskim parku czy osiedlowym podwórku. To tam ostatnio coraz częściej spotkać można zagubione zwierzaki, szukające wody i pożywienia. Brak opadów,  kałuż i doszczętnie wyschnięta ziemia, skutecznie im to uniemożliwia, a miseczka z wodą może okazać się dla nich niezbędna do przeżycia.

Oprócz miseczki z wodą, możemy też na naszym balkonie lub oknie umieścić poidełko dla ptaków.  Pamiętajmy, aby w szczególnie upalne dni zmieniać wodę na świeżą i chłodną. Ten niewielki gest, który wymaga od nas minimalnego zaangażowania, może uratować kilka stworzeń. 

 O pomoc zwierzętom w trakcie suszy apelują również polscy aktywiści na rzecz zwierząt, w tym dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. 

,,Dajmy się napić tym, o których w tych chorych i egoistycznych czasach dbają nieliczni, którzy są teraz bardziej niż kiedykolwiek opuszczeni. Bądź człowiek, daj się napić” – napisała na swoim profilu dziennikarka. 

https://www.instagram.com/p/B_IZkA2g6iR/

Zwierzęta przez wiele lat przyzwyczajone zostały do warunków, w których bez trudu mogły znaleźć wodę czy pożywienie. Panująca w tym roku susza jest dla nich sytuacją wyjątkową, do której w żadnym stopniu nie zostały przystosowane. Apel o wystawianie miseczek czy poideł jest szczególnie ważny w mniejszych i większych miastach, gdzie dostęp do wody może być dla nich jeszcze bardziej utrudniony.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 2

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.