Ile lat ma pies? Naukowcy obalają popularną teorię o mnożeniu razy siedem
Ile lat ma pies w przeliczeniu na lata ludzkie? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu właścicieli czworonogów, szczególnie że najróżniejszych teorii na ten temat nie brakuje. Naukowcy z UC San Diego rozprawili się z popularnym mitem mnożenia wieku psa razy siedem i przedstawili precyzyjniejszą teorię na określenie wieku psa.
Wiek psa – dlaczego to takie ważne?
Zacznijmy od tego, jak istotną sprawą jest znajomość wieku psa. To w zasadzie pierwsza kwestia, którą próbujemy ustalić podczas adopcji zwierzaka ze schroniska, a ta wiedza jest niezbędna do późniejszego określenia jego prawidłowego rozwoju. Dlatego już na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie wszystkie psy rozwijają się tak samo szybko. Przykładowo, psy ras małych dojrzewają zdecydowanie szybciej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Psy ras dużych i olbrzymich osiągają dorosłość dopiero mniej więcej w momencie, gdy kończą dwa lata. Z tego powodu, każdy przelicznik wieku psa na lata ludzkie, należy traktować umownie i rozumieć go raczej, jako pewien przedział wiekowy.
Jak określić, ile lat ma pies?
Jedna z najpopularniejszych teorii, stosowana również wśród weterynarzy, bazuje na mnożeniu wieku psa przez siedem. Ostateczny wynik ma określać, ile lat ma pies w przeliczeniu na lata ludzkie. Zatem według tej teorii trzyletni pies, w przeliczeniu na lata ludzkie miałby dwadzieścia jeden lat. Za błędną tę teorię uznali naukowcy z University of California, San Diego School of Medicine, którzy stworzyli zupełnie nową formułę, pozwalającą dokładniej porównać wiek ludzi i psów.
Ile lat ma pies? Naukowcy odpowiadają, że to nie jest takie proste
Opracowanie po raz pierwszy ujrzało światło dzienne 2 lipca bieżącego roku na łamach Cell System. Naukowcy skupili się na zegarze epigenetycznym. Oznacza to, że na tapet wzięli badania genetyczne, podczas których sprawdzano tzw. epigenetyczne modyfikacje, czyli dodatki do genomu, które bezpośrednio oddziałują na geny. W eksperymencie brały udział sto cztery psy rasy labrador. Wyniki badań naukowców wskazują na to, że młodszy pies starzeje się zdecydowanie szybciej niż człowiek. Na wykresie widzimy, że roczny piesek ma około trzydzieści lat w przeliczeniu na lata ludzkie, a czteroletni ponad pięćdziesiąt.
„To ma sens. W końcu dziewięciomiesięczny pies może mieć szczenięta, więc wiedzieliśmy, że stosunek 1: 7 nie jest dokładną miarą wieku.” – skomentował na stronie uniwersytetu jeden z naukowców, prof. Ideker.
Profesor Trey Ideker – twierdzi, że po ukończeniu przez psa siódmego roku życia, proces starzenia znacznie spowalnia. „Mam sześcioletniego psa – ona nadal biega ze mną, ale teraz zdaję sobie sprawę, że nie jest tak„ młoda ”, jak myślałem” – powiedział Ideker.
Ile lat ma pies? To bardzo ważne
Naukowcy przekonują, że ich najnowsza teoria może mieć zastosowanie również u innych ssaków, a także że będzie można ją wykorzystać w sprawdzaniu skuteczności metod opóźniających starzenie. Według profesora jednymi z ograniczeń jego teorii są różnice pomiędzy rasami psów, ponieważ jedne starzeją się szybciej, a drugie wolniej. Tym bardziej cieszy nas fakt, że naukowcy planują prace badawcze nad pozostałymi rasami psów. To pozwoli lepiej poznać potrzeby żywieniowe naszych pupili, skuteczniej dostosować profilaktykę weterynaryjną i aktywność fizyczną.
Źródła:
https://health.ucsd.edu/news/releases/Pages/2020-07-02-how-old-is-your-dog-in-human-years.aspx
https://coape.pl/etapy-rozwoju-psa
https://abcnews.go.com/Health/calculate-dogs-ages-unlock-secret-aging/story?id=71567949