Eden – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 22 sierpnia 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Eden to marka karm dla psów, produkująca w Wielkiej Brytanii. W swojej ofercie mają dwie linie: 80/20 oraz 80/20 Sporting & Working Dogs. W tej recenzji zajmiemy się tą pierwszą, która występuje w trzech opcjach: Original Cuisine, Country Cuisine oraz Fish Cuisine. Przeanalizujemy tę pierwszą.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Eden to angielska karma holistyczna oparta na założeniach „diety ancestralnej”, zwanej także „dietą przodków”. Psy są drapieżnikami i chociaż selektywna hodowla spowodowała, że nie wyglądają jak ich przodkowie – wilki, to jednak łączy je 99% mitochondrialnego DNA. Innymi słowy, z perspektywy żywieniowej, dzisiejsze zwierzęta domowe i ich pierwotni przodkowie wymagają podobnego żywienia.

Dlatego karmy Eden przygotowane są jedynie z mięs, owoców, warzyw, roślin i minerałów organicznych z całkowitym wyeliminowaniem w składzie zbóż. Składniki są gotowane delikatnie na parze, aby zachować jak najwięcej walorów żywieniowych świeżych produktów.

Skład karmy

Świeży kurczak 19%, suszony kurczak 18%, świeży łosoś 15%, suszony śledź 12,5%, bataty 12%, tłuszcz z kurczaka 4,5%, suszona kaczka 4%, tapioka 3,5%, całe jaja 2,5%, wątróbka z kurczaka 2,5%, biała ryba 2%, włókno grochu 2%, lucerna, ciecierzyca, minerały i witaminy, marchewka, szpinak, jabłko, owoc róży, rumianek, korzeń łopianu, algi, żurawina, anyż, kozieradka, fruktooligosacharydy (461 mg/kg), glukozamina (341 mg/kg), MSM (341 mg/kg), siarczan chondroityny (240 mg/kg), tymianek, majeranek, oregano, pietruszka, szałwia.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A (jako octan retinylu) 14,425 IU, witamina D3 (w postaci cholekalcyferolu) 2,165 IU, witamina E (jako octan tokoferolu alfa) 95 IU, jodan wapnia bezwodny 1,5 mg, chelat aminokwasowy żelaza 320 mg, chelat aminokwasowy miedzi 144 mg, chelat aminokwasowy manganu 224 mg, chelat aminokwasowy cynku 320 mg, selen organiczny – wzbogacone S.cerevisiae CNCM 1-3060 125 mg.

Analiza składu

Białko 41% (w suchej masie 45%), tłuszcze 18% (w suchej masie 20%) i węglowodany 25%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy świeżego kurczaka. To świetne źródło białka, tłuszczy i minerałów. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że kurczak w większości składa się z wody. Kiedy zostaje poddany obróbce, jego masa znacznie spada. Wtedy może zajmować dalsze miejsce w składzie karmy. 

Na drugim miejscu znajdziemy suszonego kurczaka, który również ma mnóstwo białka. 

Trzeci jest łosoś. On również zawiera białko, ale również kwasy tłuszczowe i minerały. I podobnie jak kurczak, składa się w większości z wody. W procesie obróbki tę wodę straci i spadnie też jego masa. 

Suszony śledź znajduje się na miejscu kolejnym. Stanowi on skoncentrowane źródło białka. 

Na miejscu piątym znajdują się bataty, które są bogate w skrobię i przeciwutleniacze.

Następny jest tłuszcz kurczaka, czyli świetne źródło energii i kwasów tłuszczowych. 

Siódme miejsce zajmuje suszona kaczka, która dostarczy psu białko.

W składzie znajdziemy również: tapiokę – źródło węglowodanów, jaja – źródło nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, wątróbkę kurczaka – bogatą w witaminę A i żelazo, białą rybę , włókno grochu, lucernę, ciecierzycę – źródło węglowodanów i białka, marchew – bogatą w beta-karoten i błonnik. 

Znalazło się również miejsce na warzywa. Szpinak dostarczy psu wielu witamin i minerałów. Podobnie jak jabłko, które zawiera jeszcze dodatkowo błonnik. 

Oprócz tego producent informuje, że karma zawiera Fruktooligosacharydy, czyli naturalny prebiotyk, glukozaminę (wzmacnia stawy), MSM (odbudowuje chrząstkę stawową), chondoitynę oraz minerały. 

Podsumowanie

Karma Eden Original Cuisine to pokarm o bardzo dobrym składzie. Zawartość białka i tłuszczu jest bardzo wysoka, dzięki czemu może ona stanowić pełnowartościowy posiłek dla zwierzaka. Skład jest jasny, a producent nie ukrywa przed nami słabej jakości surowców. Wszystko jest wyszczególnione, więc dokładnie wiemy co dajemy psu do miski.

Karma zawiera dużo różnego rodzaju mięsa. Surowy i suszony kurczak oraz ryby stanowią tu główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. W składzie znajdziemy sporo warzyw, owoców i ziół. Dzięki temu wszystkie surowce składają się w świetnej jakości suchą karmę dla psa. 

Cena karmy jest wysoka. Za 2 kg suchej karmy zapłacimy ok. 65 zł.

Plusy:

+ dużo mięsa

+ wysoka zawartość białka i tłuszczy

+ jasny skład

+ różnorodny skład

+ zawartość warzyw i owoców

+ dostępność

+ stanowi pełnowartościowy posiłek dla psa

Minusy:

– cena

Mamy przed sobą mięsną mieszankę z dodatkami warzyw i owoców. Pies będzie najedzony, a my nie musimy się martwić, że podajemy mu jedzenie niewiadomego pochodzenia. Ogromny plus!

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 1

  1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.