Dlaczego psy jedzą trawę? Poznaj najczęstsze powody
Jeśli jesteście posiadaczami czworonoga, z pewnością już nie raz zastanawialiście się dlaczego wasz pies podczas spaceru je trawę. Czy takie zachowanie jest normalne? A może oznacza to problemy zdrowotne naszego pupila? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, a powodów może być kilka. Przekonajcie się sami.
Dlaczego pies je trawę? Problemy z układem pokarmowym
Zacznijmy od kwestii zdrowotnych, bo to one najczęściej spędzają sen z powiek właścicieli, którzy martwią się, że z ich pupilami dzieje się coś niedobrego. Słusznie kojarzymy zjadanie trawy z komplikacjami żołądkowymi psa, ponieważ jednym z powodów takiego zachowania może być właśnie problem z przewodem pokarmowym. Jeśli pies zje coś co mu zaszkodzi – najczęściej zdarza się właśnie podczas spaceru – trawa może pomóc mu poradzić sobie z niestrawnością. W takiej sytuacji pies zjada trawę, czasem nawet sporych rozmiarów źdźbła, aby oczyścić organizm, prowokując u siebie wymioty.
Jeżeli takie zachowanie występuje u psa sporadycznie, nie ma powodów do obaw, ponieważ bardzo często po zjedzeniu trawy, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego u psa faktycznie ustępują. Problem pojawia się wówczas, gdy sytuacja często się powtarza, a towarzyszącymi objawami są: brak apetytu, utrata masy ciała i senność. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.
Trawa jest źródłem błonnika. Przyjrzyj się diecie swojego psa
Pozostańmy jeszcze na moment w tematyce zdrowotnej. Okazuje się, że jedną z przyczyn dla których pies je trawę może być nieodpowiednia dieta. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn, na którą powołują się lekarze weterynarii. Mimo, że pies karmiony jest odpowiednio zbilansowaną dla siebie karmą, samodzielnie stara się uzupełnić dietę podgryzając źdźbła trawy. Rośliny zielone są bogate w błonnik, którego pies najwyraźniej potrzebuje w danym momencie. dlatego tak ważne, jest aby psia dieta była zróżnicowana. Jeżeli karmimy psa samym mięsem, naturalnym jego zachowaniem będzie dostarczanie sobie niezbędnych minerałów jedząc trawę w trakcie spaceru. U psów, których dieta składa się również ze świeżych warzyw, takich jak marchew, seler czy brokuły, zdecydowanie rzadziej obserwuje się tego typu zachowania.
W takiej sytuacji warto uważniej przyjrzeć się diecie pupila. Bardzo możliwe, że jego karma niestety nie zaspokaja w pełni jego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Należy wówczas skontaktować się z weterynarzem, który podczas konsultacji podpowie, jaką najlepiej zbilansowaną karmę wybrać. O tym jaką karmę wybrać przeczytacie na moim blogu. Tutaj znajdziecie również szczegółową analizę ich składu.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, jako przyczyna dla której pies je trawę
Okazuje się, że powodu dla którego pies je trawę możemy doszukiwać się również w psychice psa. O ile we wczesnym okresie dorastania, kiedy szczeniak dopiero poznaje świat, wąchając i gryząc wszystko wokół, takie zachowania można uznać za normalne, o tyle później mogą stać się bardzo uciążliwe i stanowić nawet niebezpieczeństwo dla życia pupila.
Niektórzy twierdzą, że zjadanie trawy przez psa ma związek z tzw. syndromem PICA (pica po łacinie oznacza srokę, czyli ptaka wszystkożernego), które objawia się potrzebą połykania przedmiotów niejadalnych lub nieprzetworzonych produktów spożywczych. Ciężko nam zgodzić się z tą teorią, ponieważ badania potwierdzają, że wśród wilków czy lisów jedzenie trawy jest czynnością zupełnie naturalną. Nieprawdą jest, że zwierzęta te żywiły się od zawsze tylko mięsem. Rośliny, szczególnie leśne, od zawsze stanowiły ważny budulec w wilczej diecie, a ich udomowienie wcale nie zmieniło preferencji żywieniowych.
Często podłoża tego typu zachowań należy szukać w problemach behawioralnych psa. Pies je trawę bardzo często z nudy lub poczucia niepokoju. Jeśli zdarza się to regularnie, takie zachowanie nazywane jest zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Oznacza to, że pies traci umiejętność kontrolowania swoich emocji i zamiast tego wyraża je, jako zachowania obsesyjne. Wówczas zaobserwujemy np. bardzo łapczywe zjadanie trawy lub rzucanie się na nią. Jeśli dodatkowo zauważymy, że takie zachowanie występuje regularnie a dodatkowo nasz pupil ma tendencje do zjadania innych niejadalnych przedmiotów np. piasku czy kamieni, koniecznie należy skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą.
Pies je trawę, bo lubi
Przyszła pora na preferencje smakowe czworonoga. Zgadza się – podjadanie trawy według niektórych źródeł jest całkowicie naturalne i o ile wykluczyliśmy wszystkie z powyższych przyczyn, nie ma powodów, aby psu tego zabraniać. Trawa jest nośnikiem wielu zapachów, a pies instynktownie jest zainteresowany jej teksturą czy smakiem. Należy jednak uważać, aby nie były to miejsca, gdzie trawa skażona jest chemikaliami lub innymi szkodliwymi dla niego substancjami. Miejskie trawniki to również źródło pasożytów, co może skutkować zarażeniem się psim tasiemcem.
Podsumowanie
Jeśli twój pies je trawę sporadycznie, nie masz powodu do zmartwień. Warto jednak wykluczyć wcześniej wszystkie powyższe przyczyny, aby mieć pewność że pies nie boryka się z problemami zdrowotnymi ani behawioralnymi.
Aby mieć taką pewność, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- jak często pies je trawę?
- w jaki sposób pies je trawę?
- czy zjada pojedyncze źdźbła trawy? a może liście dużych rozmiarów?
- czy połyka je w całości?
- czy po zjedzeniu prowokuje odruchy wymiotne?
- czy je trawę w okolicznościach emocjonujących np. ekscytacji lub stresie?
Warto zastanowić się, który z powyższych powodów najprawdopodobniej dotyczy waszego pupila. Jeśli wykluczyliście przyczyny zdrowotne oraz behawioralne, a pies skubie trawę w bezpiecznym miejscu, nie ma powodów, aby mu tego zabraniać.
Komentarze
PABLO
13 marca 2022 o 19:32
Pies przede wszystkim nie je trawy tylko je perz a to nie jest trawa a perz jest lekarstwem na żołądek nawet dla ludzi tylko szkoda,że ci wszyscy niby fachowcy o tym nie wiedzą.