Alergia u psa – jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Aktualizacja: 7 listopada 2019 |

Kategoria: Żywienie psa |

Autor: Przemysław Śmit

Alergia u psa jest równie częsta jak u człowieka. Jak rozpoznać je u czworonoga i w jaki sposób im zaradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście.

thumbnail

Na początku wyjaśnijmy sobie czym właściwie jest alergia. W najprostszym rozumieniu, alergia jest reakcją organizmu na otaczające go alergeny, czyli substancje wywołujące uczulenie. O ile u człowieka przeważają astmatyczne objawy alergii, takie jak duszności czy kichanie, o tyle u psów są to objawy bardziej dermatologiczne. Ale do konkretnych objawów przejdziemy za moment.

Alergia u psa – najczęstsze powody

Reakcji alergicznej nie należy bagatelizować, może bowiem okazać się nie tylko uciążliwa dla naszego pupila, ale nawet niebezpieczna. Psi organizm – podobnie jak ludzki – kiedy natknie się na dane alergeny, zaczyna się bronić. Często alergie mają podłoże genetyczne, oznacza to że mogą być dziedziczne. Samych powodów alergii u psa jest naprawdę wiele. Mogą być one spowodowane przebytymi infekcjami, problemami zdrowotnymi czy otaczającym go środowiskiem. Wielu weterynarzy twierdzi, że istnieją rady szczególnie narażone na alergie, a wśród nich znajdziemy labradory, sznaucery, buldogi francuskie i angielskie czy owczarki niemieckie. 

Jak rozpoznać alergię u psa?

Wspomnieliśmy już o reakcji obronnej organizmu psa na zagrażające mu alergeny. W jaki sposób organizm zaczyna się bronić? Przede wszystkim zaczyna zwiększać produkcję szeregu substancji, m.in. histaminy czy przeciwciał IgE. Wskutek tego, możliwe jest pojawienie się stanu zapalnego, który objawi się rumieniem, grudkami ropnymi, krostkami czy po prostu świądem. 

Alergia pokarmowa u psa – jak sobie z nią radzić?

Zaczniemy od najczęściej spotykanej alergii u psa, czyli alergii pokarmowej, wywołanej nieodpowiednim składnikiem w psiej diecie. Jej najczęstszym powodem jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna na białko, czyli mięso drobiowe i wołowe, jajka, nabiał czy soję. 

Objawia się ona problemami z trawieniem. Należy wówczas udać się do lekarza weterynarii, który pomoże nam zdefiniować alergen i doradzi leczenie. Raczej nie decydujmy się sami zmieniać psiej diety, ponieważ możemy tylko pogorszyć sytuację. Na rynku znajdziemy również specjalne karmy hipoalergiczne dla psów, pozbawione składników powodujących alergię u psa. Pisaliśmy o nich na naszym blogu, dlatego zachęcamy do zapoznania się recenzjami karm.

Alergia kontaktowa u psa – co to oznacza?

Jak sama nazwa wskazuje, alergia kontaktowa polega na bezpośrednim zetknięciu się psa z alergenem. Bardzo trudno jest go w tym przypadku zdefiniować, ponieważ może to być zarówno roślina, materiał jak i substancja. Jednak najczęściej spotykane alergeny to oczywiście leki i inne substancje np. olejek drzewa herbacianego czy balsam peruwiański. Mogą to być również sztuczne tkaniny, skóra, guma lub nikiel czy rośliny np. bluszcz, chryzantemy, dalie czy iglaki. 

Skąd wiedzieć czy mamy do czynienia z alergią kontaktową u psa? Obserwujmy bacznie miejsca na ciele psa, w których występuje mniejsze owłosienie np. brzuszek, pachwiny czy poduszkach palcowych. W przypadku alergii możemy spotkać tam przebarwienia, zmiany skórne czy wyłysienia. Nie bagatelizujmy, jeśli pies zaczyna lizać się lub drapać w jednym miejscu. W ten sposób zwierzę próbuje radzić sobie z uporczywą alergią i daje znać właścicielowi. 

W takim przypadku przyjrzyjmy się uważnie, co w środowisku psa może powodować alergię. Podpowiadamy, że może to być legowisko uszyte ze sztucznych materiałów, szelki, obroża czy nawet metalowa miska. Jeśli uda się nam to określić, natychmiast odesparujmy od tego psa. 

Alergia wziewna, czyli uważamy na pyłki

Alergia wziewna u psa do złudzenia przypomina ludzką alergię na różnego rodzaju pyłki. Doskonale wiemy, jak często doskwiera nam kichanie w okresie intensywnego pylenia kwiatów, czyli w okresie wczesnowiosennym, wczesnoletnim i późnoletnim. Psy przeżywają ten czas w bardzo podobny do nas sposób, dlatego mogą uczulać je wszelkie rośliny, pleśń czy grzyby. Najczęstszą reakcją alergiczną psa będzie w tym przypadku świąd, wysypka czy problemy z oddychaniem. Spotkaliśmy się również z zapaleniem spojówek i wypływu surowiczego z nosa. 

Walka z alergią wziewną jest o tyle skomplikowana, o ile trudno jest nam odseparować całkowicie osa od alergenu. Bardzo popularne jest odczulanie zwierzaka lub podawanie mu leków na uczulenia. W tym przypadku koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. 

Biorezonans pomaga w walce z alergią u psa

Oprócz standardowych metod o których wspomnieliśmy wam powyżej, na rynku popularne są również bardziej zaangażowane metody walki z alergią. Jest to narzędzie, które często stosuje się do diagnozowania i leczenia alergii. Biorezonans – bo to o nim mowa – wychwyca biosygnały patologiczne zwierzęcia dzięki specjalistycznym elektrodom na jego ciele. Dane są następnie zapisywane w urządzeniu elektrycznym, po to aby później zmienić się w drgania harmoniczne, które wracają do organizmu jako tzw. czynnik terapeutyczny, działający odczulająco. 

Badanie przynosi rewelacyjne efekty, ponieważ pozwala zweryfikować aż do kilkuset alergenów, a co za tym idzie zmniejszyć znacznie szanse na ponowne pojawienie się u psiaka objawów alergii. Wynik badania pozwala stworzyć właścicielowi indywidualną listę alergenów, które powinien wykluczyć z diety lub otoczenia. 

Warto wspomnieć, że samo badanie nie jest dla psa bolesne. Polega jedynie na przymocowaniu do kończyn dwóch elektrod.

Miej się na baczności i obserwuj psa

możecie nam zaufać, że obecnie wiele psów cierpi na różnego rodzaju alergie. Nie panikujcie zatem, a uważnie przyglądajcie się swojemu pupilowi. Najczęściej za pomocą leków, odpowiedniej diety czy zmiany nawyków, możemy sobie poradzić z niejedną alergią. Pamiętajcie jedynie, że w zależności od jej rodzaju mogą różnić się nie tylko jej objawy, ale też kroki waszego działania. Niezależnie czy wasz pies cierpi na alergię pokarmową, kontaktową czy wziewną – zawsze, po zauważeniu pierwszych objawów należy skontaktować się ze specjalista. 

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 5

    1ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.