Ten pies choruje na bardzo rzadką chorobę. Jego futro zmienia kolor z czarnego na biały

Aktualizacja: 14 maja 2020 |

Kategoria: Newsy |

Autor: Przemysław Śmit

Zaczęło się od niewielkiej, białej plamki w okolicy ucha. Kolejne pojawiły się na głowie, a później plamy były już wszędzie. Ten niezwykle ubarwiony pies cierpi na rzadką wśród zwierząt chorobę – bielactwo.

thumbnail

Ten uroczy pies ze zdjęcia nazywa się Blaze. Labrador mieszka w Finlandii wraz ze swoim właścicielem Santeri. Blaze urodził się dziesięć lat temu z całkowicie czarnym umaszczeniem i przez większość jego życia nic się nie zmieniało. Dopiero w minionym roku, Santeri zauważył niewielką białą plamę na futrze w okolicy ucha. Zmiana ta zaczęła w szybkim tempie rozprzestrzeniać się najpierw na całej głowie, a później również na ciele zwierzaka. Kiedy właściciel skonsultował swoje spostrzeżenia z weterynarzem, diagnoza była jednogłośna – to bielactwo. 

https://www.instagram.com/p/B_poCzBDmHb/?fbclid=IwAR37Btt7iM5Airz2uOFuRmSKYQyZtdLPCwa5yP26z7gbqhfIGCNJp3E4tGU

Choroba ta kojarzy nam się z reguły jedynie z ludźmi. Niewielu jednak wie, że bielactwo to choroba, która dotyka również zwierzęta, jest jednak niezwykle rzadka. Bielactwo bardzo często ma podłoże genetyczne, a zachorować na nie może każdy pies, jednak niektóre rasy są na nią szczególnie narażone. Mowa o owczarkach niemieckich, belgijskich, collie, staroangielskich, oraz nowofundlandach, dobermanach, sznaucerach, jamnikach i pinczerach. 

Bielactwo u psów raczej nie jest groźne, a poza białymi plamkami, które początkowo występują na płytce nosa, policzkach i opuszkach palców, nie stwierdza się żadnych innych objawów. Z podobnego założenia wyszedł również właściciel naszego labradora, który stwierdził, że Blaze w nowym ubarwieniu wygląda jeszcze piękniej, a choroba w żaden sposób nie wpływa na jego życie. 

https://www.instagram.com/p/B_QDkXajCKS/?fbclid=IwAR0IqPELbfB6a4papBbcojhX9lwa2y2JawD2RObCWflm6HVBAjXYyt_CQTc

Niedawno Santeri udostępnił zdjęcie swojego kolorowego pupila w popularnej grupie na Facebooku o nazwie Dogspotting Society. Zdjęcie w mgnieniu oka stało się niezwykle popularne, zdobywając ponad 32 tys. reakcji  a internauci nie szczędzili pochwał dla tego niezwykle ubarwionego czworonoga. Blaze ma również swój profil na Instagramie, gdzie Santeri na bieżąco publikuje jego zdjęcia. 

zdjęcie: Instagram/blazethedog_

źródło: www.boredpanda.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.