Royal Canin – mokra karma dla szczeniąt

Aktualizacja: 17 października 2019 |

Kategoria: Karmy mokre |

Autor: Przemysław Śmit

Royal Canin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych psich marek na polskim rynku. Zajmuje się produkcją karm suchych jak i mokrych. W swej ofercie mają karmy dla psów na każdym etapie rozwoju oraz dla poszczególnych ras. My zdecydowaliśmy się na analizę mokrej karmy w saszetkach dla szczeniąt małych ras Royal Canin Mini Puppy.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Psy małych ras przechodzą krótką, przez co bardzo intensywną fazę wzrostu. Aby zagwarantować im jak najlepszy start w życiu, ważne jest zapewnienie właściwej ilości białek i wartości energetycznej. Przy optymalnej diecie, szczenięta do 10 miesiąca życia mogą zwiększyć masę swojego ciała aż dwudziestokrotnie. Odpowiednie zaopatrzenie ich w substancje odżywcze podczas tego ważnego etapu życia sprawia, że przewidywalna długość ich życia może wynosić 13 – 16 lat.

Szczenięta do 10. miesiąca życia mają zwiększone zapotrzebowanie na energię, ponieważ jest to czas rozwoju mięśni i kości, potrzebują jej one około 1,6 raza więcej niż dorosłe psy.

Royal Canin Mini Puppy w skrócie:

  • Zrównoważona karma mokra dla szczeniąt i młodych psów małych ras (do 10 kg).
  • Idealna kombinacja składników odżywczych, niezbędnych psom do 10 miesiąca życia.
  • Wysoka wartość energetyczna: odpowiadająca wymaganiom szczeniąt.
  • Kompleks przeciwutleniaczy: z witaminą E, wzmacniającą prawidłowy rozwój systemu odpornościowego.
  • Lekkostrawna: delikatnie gotowane składniki, przyjazne dla zrównoważonej flory żołądkowo-jelitowej.
  • Pożywna receptura: delikatne kawałki w sosie, soczyste i pyszne, wysoko akceptowalne.
  • Zbalansowana zawartość substancji odżywczych: idealna dla szczeniąt zawartość białek, witamin, minerałów i mikroelementów.
  • Praktyczne opakowanie 85 g: proste porcjowanie i serwowanie.

Skład karmy

Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, minerały, drożdże, cukier.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina D3 140 j.m., witamina E 150 mg, żelazo 5 mg, jod 0,3 mg, miedź 2,4 mg, mangan 1,6 mg, cynk 16 mg, klinoptilolit pochodzenia osadowego.

Analiza składu

Białko surowe 8%, tłuszcz surowy 6%, włókno surowe 1%, popiół surowy 2%, wilgotność 79%.

W przypadku mokrych karm staramy się podawać wam informację o zawartości składników odżywczych w suchej masie. W tym przypadku, w suchej masie znajduje się 38% białka i 28,5% tłuszczu.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. To źródło białka i tłuszczu. Producent nie podaje informacji, jakie mięso znajduje się w składzie. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki z rzeźni, jak np. skóra, sierść czy pióra. Pamiętajmy też, że świeże mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostaje usunięta, a masa mięsa się zmniejsza.

Drugie miejsce to zboża. Dostarczą one energię i włókna pokarmowe. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Kolejne są produkty uboczne pochodzenia roślinnego. Ten surowiec nie jest konkretnie sprecyzowany. Prawdopodobnie są to odpady po przetworzonych składnikach roślinnych. Mogą to być również odpady po przetworzeniu zbóż. 

Na miejscu czwartym są oleje i tłuszcze, czyli źródło energii i kwasów tłuszczowych. Surowiec ten również nie został sprecyzowany. 

Kolejne są minerały, drożdże i cukier.

Podsumowanie

Analizowana karma Royal Canin Mini Puppy to produkt bardzo słabej jakości. Na pierwszym miejscu mamy źródło białka zwierzęcego, czyli mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Jakie mięso wchodzi w skład? Tego nie wiadomo. Producent chce w ten sposób zamaskować składniki słabej jakości, a to nie świadczy dobrze o jakości karmy.

Na kolejnym miejscu w składzie karmy są zboża i produkty uboczne pochodzenia roślinnego. Tak nie mogą wyglądać główne składniki porządnej karmy. Stosowanie ogólnego nazewnictwa i nie precyzowanie o jakie dokładnie surowce chodzi, jest charakterystyczne dla karm niskiej jakości. Karma jest uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Za saszetkę 85 gramów zapłacimy około 3 zł.

Plusy:

+ niska cena

Minusy:

– niejasny skład

– surowce słabej jakości

– mała zawartość mięsa

– brak warzyw

– niska zawartość wartości odżywczych

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa

Ta karma to nic innego, jak mieszanka nieznanych surowców roślinnych i zwierzęcych. Niestety, ale w składzie jest zbyt wiele niewiadomych, a samego mięsa zapewne jest bardzo niewiele. Na pewno nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla szczeniaka.

  • ocena:
    1

  • ocena:
    2

  • ocena:
    3

  • ocena:
    4

  • ocena:
    5

  • 0

    0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.