Rafi Classic – mokra karma dla psów

Aktualizacja: 18 października 2019 |

Kategoria: Karmy mokre |

Autor: Przemysław Śmit

Rafi Classic to polska marka karm dla psów produkowana przez Zakład Produkcji Karmy dla Zwierząt Dolina Noteci. W swojej ofercie ma zarówno mokre jak i suche karmy. My w tej recenzji skupimy się na tych pierwszych. Do wyboru jest siedem rodzajów: z drobiem, wołowiną, jagnięciną, kaczką, indykiem, dziczyzną czy królikiem. My zdecydowaliśmy się na Rafi Classic z indykiem i marchewką.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Karma Rafi Classic jest pełnoporcjową karmą przeznaczoną do żywienia psów dorosłych. Charakteryzuje się wysoką strawnością i odpowiednim doborem surowców pochodzenia zwierzęcego, dostosowanym do specyficznych wymagań żywieniowych dorosłych psów.

Dodatek marchewki, oprócz dostarczenia cennych składników odżywczych takich jak karotenoidy, zapewnia odpowiednią ilość włókna pokarmowego, odpowiadającego za prawidłowy pasaż jelitowy. Karma dla psów z 66% zawartością surowców pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa z indyka, dostarcza zarówno wysokiej jakości pełnoporcjowego białka, jak i kwasów tłuszczowych w niezbędnych ilościach.

Wartość odżywcza oraz gęstość energetyczna karmy Rafi Classic gwarantują spokojny i wydajny pasaż jelitowy, w trakcie którego dochodzi do efektywnego uwalniania i wchłaniania składników odżywczych.

Skład karmy

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 66% w kawałkach (w tym 4% indyka), zboża, warzywa (4% marchew) substancje mineralne, cukry.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 1100 IU, witamina D3 150 IU, witamina E 10 mg, cynk (siarczan cynku jednowodny) 10 mg, mangan (tlenek manganu) 2 mg, miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) 1,4 mg.

Analiza składu

Białko surowe 6,5%, tłuszcz surowe 4%, popiół surowy 2,5%, włókno surowe 0,5%, wilgotność 81,5%.

W przypadku mokrych karm, staramy się oszacować wartości odżywcze w suchej masie produktu. W tym przypadku białka w suchej masie będzie około 35%, tłuszczu 22% a węglowodanów 30%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. To źródło białka i tłuszczu. 4% tego składnika to indyk. Producent nie podaje informacji, co znajduje się w pozostałej części. 

Na drugim miejscu są zboża, czyli źródło węglowodanów. Zboża zawierają też białko, więc mogą podwyższyć końcowy jego poziom w karmie. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Trzecie są warzywa z czego 4% to bogata w beta-karoten marchew. Pozostała część warzyw nie została opisana.

Na czwartym miejscu są substancje mineralne

Listę zamykają cukry. Składnik ten nie został sprecyzowany przez producenta, więc nie jesteśmy w stanie ocenić jego jakości.

Podsumowanie

Analizowana karma Rafi Classic to produkt o kiepskim składzie. Na pierwszym miejscu jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego i jest to główne źródło białka w tej karmie. Niestety, producent nie pofatygował się, aby sprecyzować nam co kryje się pod tą nazwą. Nie możemy zatem określić, jakiej jakości jest ten surowiec. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki z rzeźni, jak np. skóra, sierść czy pióra.

Na drugim miejscu są zboża, które poza dostarczenia sporej ilości węglowodanów, nic szczególnego do psiej diety nie dodają. Producent nie sprecyzował też cukrów, które też znalazły tu swoje miejsce. Ogólna zawartość białka jest niska, a węglowodanów zdecydowanie za wysoka. Takie proporcje wartości odżywczych oraz unikanie precyzyjnego opisu surowców jest charakterystyczne dla tanich karm o słabej jakości. 

Cena to ok. 5 zł za puszkę o pojemności 1240 gramów. 

Plusy:

+ niska cena

Minusy:

– słaby skład

– niska zawartość mięsa

– mało białka

– wysoka ilość węglowodanów

– surowce nie są sprecyzowane

– nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa

Niska cena, a razem z nią: słaba jakość, mało mięsa, zboża, niesprecyzowane składniki, mało wartości odżywczych i witamin. Czy warto to robić swojemu psu? Nie dajmy się skusić niskiej cenie i odłóżmy tę mokrą karmę Rafi Classic z powrotem na półkę. 

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 4.7

  3ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.