Purina DOG CHOW – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 17 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Purina to bardzo popularna w naszym kraju marka karm dla zwierząt. W swojej ofercie mają suche karmy podstawowe i weterynaryjne. My skupimy się na tych pierwszych. Do analizy wybraliśmy karmę dla dorosłych psów wszystkich ras Purina DOG CHOW Adult z Jagnięciną.

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Purina DOG CHOW Adult (powyżej 1 roku życia) z Jagnięciną jest karmą specjalnie dostosowaną do potrzeb dorosłych psów. Zawiera niezbędne witaminy i minerały, których zadaniem jest wspieranie silnych i zdrowych kości oraz wysoki poziom białka i tłuszczy pomagający w utrzymaniu masy mięśniowej.

Purina DOG CHOW jest skomponowana ze starannie dobranych naturalnych składników i naturalnych prebiotyków wpływających pozytywnie na układ pokarmowy po to, aby utrzymać twojego poszukiwacza w dobrym samopoczuciu przez cały dzień!

A to wszystko bez użycia sztucznych barwników, aromatów i konserwantów!

Skład karmy

Zboża pełnoziarniste 50%, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 16%*, roślinne ekstrakty białkowe, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, warzywa (suszony korzeń cykorii 1,1%, suszona marchewka 0,07%, suszony szpinak 0,07%), składniki mineralne, przeciwutleniacze.

*odpowiednik 32% nawodnionego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, z minimum 4% jagnięciny.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 21 000 UI, witamina D3 1200 UI, witamina E 100 UI, jednowodny siarczan żelazawy 260 mg, bezwodny jodan wapnia 3,3 mg, pięciowodny siarczan miedzi 38 mg, jednowodny siarczan manganu 20 mg, jednowodny siarczan cynku 350 mg, selenin sodu 0,45 mg.

Analiza składu

Białko 25%, tłuszcz surowy 12%, popiół surowy 8%, włókno surowe 3%, kwasy tłuszczowe Omega 3 0,15%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy zboża, które dostarczają sporo węglowodanów. Są tanie i podwyższają też poziom białka w karmie. Oprócz tego, nic szczególnego nie wnoszą do psiej diety.

Drugie miejsce zajmuje mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Mają one za zadanie dostarczyć białko. Pod tą nazwą surowca mogą kryć się odpadki z rzeźni.

Na miejscu trzecim są roślinne ekstrakty białkowe. Jest to skoncentrowane źródło białka. Nie wiadomo jakie rośliny lub ich części są źródłem protein, które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa.

Kolejne miejsce to oleje i tłuszcze, które dostarczają energię i niezbędne kwasy tłuszczowe.

Następne są produkty pochodzenia roślinnego. Nie są jednak dokładnie sprecyzowane, więc nie jesteśmy w stanie określić, jakiej jakości jest ten surowiec.

Szóste miejsce to warzywa. Znajdziemy tu: korzeń cykorii, który zawiera inulinę, czyli prebiotyk, marchewkę – źródło beta-karotenu oraz bogaty w żelazo szpinak.

Siódme są składniki mineralne. One nie zostały sprecyzowane.

Listę zamykają przeciwutleniacze, czyli substancje konserwujące. Producent nie precyzuje, jakie dokładnie przeciwutleniacze zostały użyte.

Podsumowanie

Analizowana karma Purina DOG CHOW Adult to produkt bardzo złej jakości. Na pierwszym miejscu mamy tutaj tani wypełniacz w postaci zbóż. Oprócz wysokiej dawki węglowodanów, nie wnoszą one do psiej diety nic szczególnego.

Większość pozycji w karmie jest niesprecyzowana. Przez to ciężko jest nam określić jakość surowców. Można wręcz przypuszczać, że producent celowo stosuje taki zabieg, aby ukryć przed konsumentem słabej jakości surowce. Jest to charakterystyczny zabieg, stosowany przez producentów tanich karm. Oprócz tego, przybliżona zawartość składników odżywczych jest również bardzo przeciętna. Ta karma nie może być pełnowartościowym posiłkiem dla psa. To roślinna mieszanka ze śladową ilością mięsa.

Cena to ok. 100 zł za 14 kg suchej karmy.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– niesprecyzowany skład

– bardzo mało mięsa

– przeciętna zawartość wartości odżywczych

– zboża na pierwszym miejscu

– podwyższony poziom białka przez białko roślinne

Kiedy w zapewnieniach producenta czytamy, że  karma DOG CHOW Adult z Jagnięciną, została stworzona z myślą o potrzebach dorosłych psów, to brzmi jak kiepski żart. Ten produkt nie może być wartościowym posiłkiem dla psa. A nawet posuniemy się o krok dalej – najlepiej jeśli nie będzie żadnym.

 • ocena:
  1

 • ocena:
  2

 • ocena:
  3

 • ocena:
  4

 • ocena:
  5

 • 0

  0ocen

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.