Pedigree – sucha karma dla psów

Aktualizacja: 16 października 2019 |

Kategoria: Karmy suche |

Autor: Przemysław Śmit

Pedigree to marka produkująca karmy dla psów. Jest niesamowicie popularna w naszym kraju. W swojej ofercie ma zarówno suche jak i mokre karmy. My przyjrzymy się teraz tym pierwszym. Znajdziemy tu produkty skierowane do psów na różnym etapie rozwoju oraz o kilku wariantach smakowych. My zdecydowaliśmy się na Pedigree Vital Protection z Drobiem i Warzywami dla dorosłych psów. 

thumbnail

Co o karmie pisze producent?

Pedigree Vital Protection z Drobiem i Warzywami dla dorosłych psów to jedzenie, które zostało opracowane z myślą o zaspokojeniu najważniejszych potrzeb psa: wspiera naturalnie silnie mechanizmy obronne, ułatwia zachowanie zdrowej skóry i sierści, wspomaga trawienie, a także pomaga oczyszczać zęby czworonoga.

Z Pedigree Vital Protection łatwiej utrzymasz twojego psa w zdrowiu i witalności. Nie zawiera sztucznych barwników i aromatów (dodatków smakowych). Pokarm ten został opracowany przez specjalistów ds. żywienia i lekarzy weterynarii z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAMTM.

Skład karmy

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 20% (w tym 4% drobiu w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze (w tym 0,4% oleju słonecznikowego), produkty pochodzenia roślinnego (w tym 1% wysłodków buraczanych), substancje mineralne, warzywa (w tym 0,5% suszonej marchewki co odpowiada 4% marchewki) w pomarańczowych granulkach i 1% suszonego groszku (co odpowiada 4% groszku) w zielonych granulkach), roślinne ekstrakty białkowe.

DODATKI (na 1 kg karmy): przeciwutleniacze, witamina A 13600 IU, witamina D3 1500 IU, witamina E 450 mg, siarczan miedzi pięciowodny 5,2 mg, siarczan manganu jednowodny 30,2 mg, jodek potasu 1,3 mg, selenian sodu 0,28 mg, siarczan cynku jednowodny 85,4 mg.

Analiza składu

Białko 21%, tłuszcz 13%, materia nieorganiczna 6,7%, włókno surowe 1,7%.

Opis składu karmy

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy zboża. Dostarczą one energię i włókna pokarmowe. Oprócz tego nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych.

Drugie miejsce to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. To dobre źródło białka. Pod tą nazwą mogą kryć się też mięsne odpadki, które są gorszej jakości. Pamiętajmy też, że świeże mięso w ponad połowie składa się z wody. Podczas obróbki, woda zostaje usunięta, a masa mięsa się zmniejsza.

Trzecie miejsce to oleje i tłuszcze, czyli źródło energii i kwasów tłuszczowych. Producent informuje nas tylko, że w niewielkiej ilości znajduje się tu olej słonecznikowy. Nic poza tym nie wiemy. 

Czwarte są produkty pochodzenia roślinnego. W tym przypadku wiem tylko, że 1% stanowią wysłodki buraczane. To tani składnik roślinny pochodzący z odpadów przetwarzania buraków cukrowych. Bogaty we włókno i węglowodany. Nie wiemy natomiast, co znajduje się w pozostałej części. 

Na piątym miejscu są substancje mineralne.

Kolejne są warzywa. Producent po raz kolejny nie precyzuje, co wchodzi w ich skład. Oczywiście oprócz 4% marchewki i 4% groszku.

Siódme miejsce zajmują roślinne ekstrakty białkowe. Nie wiadomo jakie rośliny lub ich części są źródłem białka – które ze względu na jego roślinne pochodzenie jest mało wartościowe dla psa. Składnik ten może podnosić ilość białka podawaną przez producenta na opakowaniu. A następnie przeciwutleniacze. Niestety, ale producent nie zdradza szczegółów. 

Podsumowanie

Karma Pedigree Vital Protection to produkt bardzo złej jakości. Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że większość surowców w składzie nie została sprecyzowana przez producenta. Oznacza to tylko jedno – stosuje on kiepskiej jakości składniki. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tanich, słabej jakości karm.

Mimo, że marka Pedigree jest najbardziej rozpoznawalną marką psich karm w naszym kraju, produkt ten nie będzie pełnowartościowym posiłkiem dla waszych pupili. Dodatkowo ma mniejszą od przeciętnej zawartość białka i tłuszczu. 

Cena jest niska, bo za 10 kg suchej karmy zapłacimy ok. 70 zł.

Plusy:

+ brak

Minusy:

– niska zawartość białka i tłuszczu

– skład nie jest sprecyzowany

– bardzo słaby skład

– niskiej jakości surowce

Niech nie skusi was niska cena i marka znana w całym kraju. Ten produkt to jedna z gorszych pozycji, jakie znajdziemy obecnie na naszym rynku. To także nauka, by nie sugerować się popularnością marki, tylko uważnie czytać skład produktu! Nie róbmy tego naszym psiakom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.